Ülkelere Dair

Birçok Güzelliği ile İnsanı Büyüleyen Bir Ülke: Kanada!

Birçok Cazibesiyle İnsanı İçine Çeken Bir Ülke: Kanada!

Kuzey Amerika’da yer alan Kanada, Rusya’nın ardından dünyanın en büyük 2. toprak alanına sahip ülkesidir. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri ile olan sınırı dünyanın en uzun kara sınırıdır.

37 milyonluk bir nüfusa sahip Kanada’nın başkenti Ottawa’dır. 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan Kanada, parlamenter demokrasi ve anayasal monarşi ile yönetilen bir federasyondur. İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, birçok ülkenin yanı sıra Kanada’nın da kraliçesidir. 2. Elizabeth’in vekili olarak görev yapan kişiye Genel Vali denir. Şu an bu görevi 2 Ekim 2017 tarihinden bu yana üstlenen kişi eski astronot olan Julie Payette’dir. Bu göreve getirilen kişiyi başbakan önerisi ile yine Kraliçe Elizabeth belirler.

Yaşam ve eğitim;

Dünyanın en fazla göç alan ülkelerinden biri olan Kanada kuvvetli bir adalet sistemine, sosyal hizmetlere ve kültürel bir yapıya sahiptir. Yaşam standartları oldukça yüksek olan Kanada dünyanın en düşük suç oranına sahip ülkelerinden birisidir.
Ülke nüfusunun yarısından çoğu üniversite mezunudur. İlk öğretim ve orta öğretim ücretsiz, yüksek öğretimde ise devlet sübvansiyonu vardır. Dünyada eğitime en çok yatırım yapan ülkedir. Dünya çapında birçok meşhur üniversite ve koleje sahip Kanada’ya eğitim almak için dünyanın dört bir yanından öğrenciler gelmektedir.

Kanadalılar birçok ülke halkının aksine çok güler yüzlüdür. Buraya taşınan insanlar, halk için; çok sıcakkanlı ve samimi olduklarını, sizi hemen aralarına kabul edip kendilerinden biriymiş gibi davrandıklarını söylerler. Ayrıca Kanada halkı yardımlaşma, hayır yapma, ince düşünme ve mütevazi olma konusunda da dünyaya örnek olan davranışlar sergilemektedirler.

Örnek bir ülke;

Yardımsever ve ince düşünen insanları olduklarını söylemiştim, buna birkaç örnek vermek gerekirse;
İnsanlar özellikle kış yaklaştığında sokak direklerine yeni alınmış kıyafetler asar ve ihtiyaç sahipleri de bu giysileri alabilirler.
Bir benzer örnek ise insanlar marketten fazladan aldıkları ürünleri market kapısında yer alan bir bölmeye koyuyor ve ihtiyaç sahipleri bu bölmeden ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Bu bölmeler Kanada’da birçok marketin önünde yer almaktadır.
Bir okul servisi öğrencileri almak veya bırakmak için durduğunda ise etrafındaki tüm arabaların durması, konser sahnesi kurulacak alanda bir kuşun yuva yapması nedeniyle ertelenen konser, yol ortasında annesinden süt emen bir geyik için uzun bir süre bekleyen araçlar, erkekler tarafından kadınlar için her sene yapılan yürüyüşler ve daha birçoğu Kanada’yı örnek bir ülke olarak karşımıza çıkarmaktadır.

Doğal güzellikleri;

Kanada hızlı nüfus artışı ve yaygınlaşan yerleşim yerlerine rağmen yeşilliklerini ve doğasını hiç bozmamıştır. Ülkenin büyük bir bölümü ise ormanlar ile kaplıdır. Modern bir ülke olmasına rağmen aynı zamanda doğasını da koruyarak gelişen bir ülkedir.
Kanada’nın en büyük özelliklerinden biri de çok fazla göle sahip olmasıdır. Öyle ki dünya üzerinde bulunan tüm göllerin yüzde altmışından fazlası Kanada sınırları içerisinde yer alır.
Kanada’nın ormanlar ve göllerle kaplı olmasının yanı sıra en güzel yanlarından biri de kuzey ışıklarıdır. Muazzam bir görsel şölen sunan bu doğa olayını Kanada’nın özellikle kuzey bölgelerinde çok net bir şekilde seyredebilmek mümkündür.

Ne zaman ve nasıl gidilir;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Kanada vizesi istemektedir. Kısa süreli Kanada vizesi, turist vizesi, ziyaretçi vizesi, aile akraba ziyareti vizesi, ticari vize gibi türleri bulunmaktadır. Kanada’da uzun süre yaşamak istiyorsanız eğer bu sefer göçmenlik başvurusu yapmanız gerekmektedir. Turistik ziyaretler için Kanada’nın Montreal, Toronto, Vancouver, Ottowa şehirlerine Türkiye’deki birçok hava limanından direkt uçuşlar mevcuttur. Yaz aylarında gitmek daha popülerdir ancak film, tiyatro ve müzik festivallerine katılabilmek için Nisan ve Mayıs aylarında, meşhur kış sporlarına dahil olabilmek için kış aylarında da tercih edilebilir. Gitmişken kuzey ışıklarını da görelim derseniz eğer, Kanada’nın kuzey bölgesindeki şehirlere Mart ve Ekim ayları arasında gitmeniz gerekmektedir.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar