Suç ve ŞiddetTarih & Antik Çağ

Birim 731: Japonların Kirli Geçmişi ve Korkunç Deneyleri!

731. Birim: Japonların Kirli Geçmişi ve Korkunç Deneyler!

İkinci Dünya Savaşı sırasında yüzbinlerce insanın canice katledildiği ve üzerlerinde korkunç deneylerin yapıldığı Japon hükumetine bağlı Birim 731;

Çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 70 milyon insanın hayatını kaybettiği 2. Dünya Savaşı sırasında kan donduran birçok olay yaşandı; gerek sivillerin üzerine atılan atom bombaları, gerekse Almanların ölüm kampları. Ancak Japonların da, ne Almanya’dan, ne Amerika’dan, ne de Ruslardan kalır bir yanı vardı.

İlgili İçerik: 2. Dünya Savaşı Hakkında Bilgiler!

Birim 731 neden kuruldu;

Birim 731, 1931 yılında Çin’in bir bölgesi Mançurya’nın işgal edilmesinden sonra 1 Mart 1932 tarihinde kurulmuş, Japon hükumeti tarafından savaşın bitimine kadar cömertçe desteklenmiştir. Tesisin kurulma amacı hastalıkları takip etme ve salgınlara karşı mücadele etme olarak gösterilse de aslında esirler üzerinde deneylerin ve işkencelerin yapıldığı, biyolojik ve kimyasal silahların üretildiği ve denendiği bir merkezdi.

Birim 731’i, 100. Birim gibi diğer birimlerden ayıran en önemli özellik, bu birimde hamile kadınlar ve çocuklar üzerinde de deneylerin gerçekleşmiş olmasıydı. Birim 731’de deneylere tabi tutulan kurbanların çoğunu ise Çinliler oluşturmaktaydı. Yüzde olarak bakarsak yaklaşık %65’i Çinli, %25’i de Sovyetti. Geriye kalan yaklaşık %10’luk kısmın çoğunluğu da Moğol ve Korelilerden oluşuyordu.

Peki ne tür deneyler yapıldı;

Hastalıkları gözlemlemek için deneklere mikroplar enjekte ediliyor ve daha sonra çeşitli yöntemler ile tedavi ediliyordu. Anestezi kullanılmadan alınan organlar ve yapılan ameliyatlar veya kan kaybını araştırmak için kesilen organlar bu insanlık dışı deneylerin sadece birkaçı.

Kurbanlar aşırı sıcak ve soğuk ortamlarda bekletilerek vücudun verdiği tepkiler gözlemleniyordu; tabii bu kişilerin kiminde yanıklar oluştu, kimi de donarak öldü. Ölenlerin bedenleri ise yine sıcak ve soğuk ortamlara sokuldu, böylece cesedin çürümeden ne kadar dayandığına ve ne kadar bozulmadan kalabildiklerine bakıldı.

Ayrıca kurbanların gaz odalarına sokulması, damarlarına hayvan kanı enjekte edilmesi, silahla yaralama, hemen yakınlarında bomba patlatma, kesilen kol ve bacakların daha sonra ters (solu sağa sağı sola) dikilmesi belki de en korkutucu deneylerin bazılarıydı. Bunların yanı sıra frengi (cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon) hastalığı deneyleri için frengi hastalığına sahip kişiler ile sağlıklı kişileri zorla cinsel ilişkiye zorlama da yine en iğrenç deneylerden bazılarıydı.

İlgili İçerik: Ölüm Meleği Lakaplı Nazi Doktoru Josef Mengele!

Deneyler nasıl son buldu;

Nitekim bu deneyler 13 yıl boyunca, 6 Ağustos 1945 tarihinde Hiroşima’ya atılan atom bombasına kadar devam etti. Üstelik o 13 yıllık süre içerisinde bu çalışmalardan dünyanın haberi bile olmadı. Öğrenildiğinde ise birimdeki tüm çalışanlar, içerideki her şeyi yakarak, orayı terk etti.

Birim 731’de görev alan doktorlardan biri olan Yoshio Shinozuka 1965 yılına kadar hapiste kalmış ve 1997 yılında deneylerde öldürülen kurbanların aile üyelerinden özür dileyerek şunları söylemiştir; “Birim 731 üyesiydim ve hiçbir insanın yapmaması gereken şeyleri yaptım.”

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Yorumlar