Tarih & Antik Çağ

Birinci Dünya Savaşı: Kısa Tarihi ve Genel Bilgiler!

Birinci Dünya Savaşı: Kısa Tarihi ve Genel Bilgiler!

Birinci Dünya Savaşı 28 Temmuz 1914 tarihinde başlamış 11 Kasım 1918 tarihinde sona ermiştir. Yeni yeni gelişen teknolojiler ile birlikte sivillerin de hedef alındığı bu savaş tarihin en kanlı savaşlarından biri olmuştur. 1915 yılında Almanların, İngiltere’ye zeplinler aracılığıyla attığı bombalar nedeniyle de birçok masum insan hayatını kaybetmiştir.

Hangi devletler savaştı;

Amerika Birleşik Devletleri savaşa girene kadar savaş Avrupa Savaşı olarak da biliniyordu. Birinci Dünya Savaşı’nda 2 güçlü devletler topluluğu savaşmıştır.
İttifak Devletleri: Almanya, Avusturya-Macaristan, Bulgaristan ve Osmanlı İmparatorluğu. (22 milyon asker)
İtilaf Devletleri: İngiltere, Fransa, Belçika, Rusya, Japonya, ABD, Yunanistan, Romanya, Portekiz ve İtalya, Karadağ ve Sırp Krallığı. (44 milyon asker)

Birinci Dünya Savaşı en çok asker katılımı olan savaşlardan birisidir. Savaşta tüm ülkelerden yaklaşık 70 milyon asker bu savaş için seferber olmuştur. Toplamda yaklaşık 10 milyon asker hayatını kaybetmiş, 20 milyonu aşkın asker yaralanmış ve yaklaşık 8 milyon asker de kayıp olarak belgelenmiştir.

En kanlı savaşlardan biri oldu;

Dünyanın en çok zayiat veren 5. savaşı olan bu savaşta kimyasal silahlar dahi kullanılmıştır. Fransa, Almanya ve daha birçok ülke tarafından kullanılan zehirli gazlar pek çok askerin dehşet verici bir şekilde yaşamını yitirmesine, hayatta kalanların bir kısmının ise gözlerinin kör olmasına neden olmuştur. Bir dönem boyunca askerler ve siviller gaz maskesi kullanmış, hatta ve hatta hayvanlar için bile gaz maskeleri kullanılmıştır.

Bu savaş o denli şiddetliydi ki kurtulan askerler savaşın olumsuz etkilerini bir ömür boyu yaşadılar. Savaşın psikolojik etkisini çok ağır yaşayan bazı askerlere yalnızca bomba, silah veya savaşla ilgili bir terim söylenmesi bile onların korkup kaçmalarına neden oluyordu. Yaklaşık dört yıl boyunca her gün yaşadıkları ölüm korkusu ve arkadaşlarını kötü şekilde kaybetmeleri hafızalarına yerleşmiş ve bu etkiyi hayatları boyunca hafızalarından atamamışlardır.

Binlerce asker uzuvlarını kaybetti;

Bu savaşta hayatta kalmayı başarabilenler yani yaralılar o kadar da şanslı değillerdi. Çok sayıda asker kollarını ve bacaklarını savaş meydanında bırakarak sakat kaldı. Bazı kişiler ise kör oldu veya yüzleri önemli fiziksel değişikliğe uğradı. Yüzünün bir kısmı parçalanmış o kadar çok sayıda asker vardı ki, Avrupa’nın bazı şehirlerinde bu insanlar için özel olarak üretilmiş yüz maskeleri yapılmaya başlandı.

Bu savaşta en çok kayıp veren devlet ise Osmanlı İmparatorluğu olmuş, 3 milyondan fazla kayıp vermiştir. Nüfusa göre ortalama en çok kayıp veren ülkeler ise; Sırbistan, Osmanlı İmparatorluğu, Romanya, Fransa ve daha sonra Almanya gelmektedir. Savaşta en az kayıp veren ülke ise Japonya’dır. Ancak Japonya, İkinci Dünya Savaşı’nda atılan atom bombaları ile birlikte bu sefer de en çok kayıp veren ülkelerden birisi olmuştur.

İngiltere’nin Yükselişi;

Bu savaştan en karlı çıkan devlet ise İngiltere olmuştur ve Avrupa’nın en güçlü devleti konumuna yükselmiştir. Fakat İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra bu süper gücü SSCB ve ABD’ye kaptırmıştır. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra ise Almanya, Avusturya-Macaristan ve Osmanlı imparatorlukları yıkılmış ve yeni milli devletler kurulmuştur.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar