Ülkelere Dair

Buz Ülkesi İzlanda Hakkında İlginç Bilgiler!

Buz Ülkesi İzlanda Hakkında İlginç Bilgiler!

Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde Grönland’ın güneydoğusunda ve İskandinavya’nın kuzeybatısında bir ada ülkesi olan İzlanda; konumu, muhteşem doğası ve yer isimleri ile oldukça sıra dışı bir ülkedir. Iceland ismi “Buz ülkesi” anlamına gelmektedir. Ancak halk ülkeleri için “Ateşin ve buzun ülkesi” tabirini kullanır, çünkü bu Buz Ülkesi’nde ortalama 4 yılda bir yanardağ patlaması yaşanmaktadır.

Tarihi;

Dünyanın en son yerleşim yerlerinden biridir. Bu adayı ilk olarak milattan sonra 9. yüzyılda Floki Vilgerðarson isimli bir Viking denizcisi keşfetmiştir. Ülke, keşfedildiği tarihten 20. yüzyılın ortalarına kadar birçok ülkenin egemenliği altında kalmıştır. En son Danimarka’nın egemenliği altında olan İzlanda 17 Haziran 1944 tarihinde bağımsızlığını kazanmış ve özerk bir yapıya kavuşmuştur.

Nüfus ve dil;

Yaklaşık 338 binlik küçük bir nüfusa sahip İzlanda’nın yarısından çoğu başkent Reykjavik’te yaşar. Ülkenin dili İzlandacadır ve bin yıldır bu dil neredeyse hiçbir değişiklik göstermemiştir. İzlanda okullarında İngilizce ve Danca (Danimarka dili) zorunlu derslerdir, bu sebepten ülke genelinde bu iki dil de konuşulmaktadır.

Yaşam;

Dünya Mutluluk Raporu’na göre 2018 ve 2019 yıllarında dünyanın en mutlu 4. ülkesi seçilmiştir. İzlanda’nın alışmayanlar için kötü tarafı soğuk bir ülke olması. Fakat bunun da avantajları olabiliyor, mesela ülkede hiç sivrisinek yok, ayrıca İzlanda’da hiç yılan da bulunmuyor.
Suç oranına gelirsek eğer şöyle söyleyelim, 2016 yılında tüm ülkedeki cezaevlerinde toplamda sadece 125 kişi varmış. Ayrıca polisleri bile silah taşımıyor, gerisini siz tahmin edin.

Doğası;

Blue Lagoon; Dünyanın en ünlü jeotermal spası Blue Lagoon yani mavi göl özellikle suyun verdiği renk ile İzlanda’nın en meşhur turistik bölgelerinden biridir. Mavi göl, başkente 40 kilometre uzaklıktadır.

The Great Gayzer; Bu meşhur jeotermal bölgede ise her birkaç dakikada bir onlarca metre yüksekliğe çıkan kaynar sular fışkırmaktadır.

İzlanda’da da hiç orman yoktur, buna rağmen insanlar İzlanda’yı “Dünyadan olmayacak kadar güzel” olarak tanımlar. Yine İzlanda’nın en meşhur yerlerinden Vatnajokull adlı buz mağarası, her yıl eriyip tekrar oluşmakta ve bu yüzden bu mağara her yıl farklı şekiller ve manzaralar sunmaktadır.

Ekonomi;

Ada ülkesi olması nedeniyle ülke ekonomisinin temelini balık ve deniz mahsulleri oluşturur. Yani hayvancılığa dayanan bir ekonomiye sahiptir. İzlanda mutfağı da yine deniz mahsulleri üzerinedir, toprağı tarıma pek elverişli olmadığı için sebze ve meyve açısından zengin bir ülke değildir.

Soy adları;

İzlandalıların soy adlarının sonu “Son” veya ”Dottir” ile bittiğini mutlaka fark etmişsinizdir. Bunun nedeni İzlanda da aile soy adının olmamasıdır. Her birey babasının veya annesinin ismini soy adı olarak kullanır. ”Son” oğlu, ”Dottir” ise kızı anlamına gelmektedir. Babası veya annesinin adının yanına birey erkek ise Son, kız ise Dottir eklenir. Türkçe isimlerden örnek vermek gerekirse;

Diyelim adınız Ali,
Babanızın adı Ahmet,
Annenizin adı Ayşe,
Tam isminiz; Ali Ahmetson veya Ali Ayşeson olur.

Diyelim adınız Fatma,
Babanızın adı Ahmet,
Annenizin adı Ayşe,
Tam isminiz; Fatma Ahmetdottir veya Fatma Ayşedottir olur.

Diğer ilginç bilgiler;

iStock

Dünyanın ilk eșcinsel başbakanı İzlanda’da seçilmiştir.

Bazı bölgelerinde belli aylarda güneş hiç batmaz.

Jeolojik açıdan dünyanın en genç adası konumundadır.

Ülkede hiç McDonald’s bulunmamaktadır.

Ülkenin bir ordusu yoktur ve güvenliği NATO ile sağlanmaktadır.

Milli sporları hentboldur.

Eyjafjallajökull İzlanda’da aktif bir yanardağ ismidir. Ülkedeki bölgelere verilen isimler bu yanardağa verilen isimler gibi oldukça sıra dışıdır.

Dünyanın en temiz içme suyuna sahip ülkelerinden biridir.

Turist olarak gidecekler için şunu belirtelim ki, ülkemize göre pahalı bir ülkedir. İzlanda’ya gidilecek en uygun zaman ise soğuk bir ülke olduğu için yaz aylarıdır. Fakat kuzey ışıkları sonbahar ve kış aylarında daha iyi gözlemlenir ayrıca dünyada kuzey ışıklarının en iyi gözlemlendiği ülkedir.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar