Suç ve Şiddet

Canlı Yayında İntihar Eden Christine Chubbuck!

Canlı Yayında İntihar Eden Christine Chubbuck!

Bir düşünün, televizyon izliyorsunuz ve sunucu kadın siz izlerken kafasına silah dayayarak intihar ediyor. Canlı yayında intihar eden ilk ve tek kişi Christine Chubbuck kimdir;

Christine Chubbuck

1944 doğumlu Christine hayatı boyunca depresyon ile mücadele etmiş, üstelik intihara da eğilimli biriymiş. Hatta 1970 yılında bir intihar denemesi dahi olmuş. Ailesi, kızları için çok uğraşsa da Christine hiçbir zaman bu depresif hayatından kurtulmayı başaramamış.

Sabah programı sunuculuğu;

Mesleği gazetecilik olan Christine, Florida’nın yerel kanallarından biri olan TV 40 isimli kanalda, sabah saat 9’da Succoast Digest adında bir program sunuyordu. Bu sabah programı, bizim sabah programlarımızın aksine Florida eyaletinde gerçekleşen şiddet olaylarını konu alıyordu.

Christine Chubbuck aslında sunduğu bu programdan rahatsızlık duyuyor ve formatı değiştirmek istiyordu. Çünkü kendisi zaten bunalımdaydı ve şiddet dolu bu haberlerde ona hiç iyi gelmiyordu. Bu konuyu yayın yönetmeniyle defalarca konuşsa da, program reyting aldığı için istekleri de bir türlü gerçekleşmemişti.

Bu yüzden çalıştığı kanalı bırakıp ulusal kanala geçmek istedi, ama o da olmadı. İntiharından birkaç ay önce çocuk sahibi olamayacağını da öğrenenince ipler iyice kopmuştu onun için. Christine Chubbuck tekrar intihar etmeyi kafasına koydu, fakat bu seferki daha kesin ve akıllarda kalıcı bir yöntem ile olacaktı, canlı yayında.

Şimdi birini daha izleyeceksiniz…

Nitekim 15 Temmuz 1974 tarihinde yine rutin sabah programını sunan Christine Chubbuck, programın bitimine doğru; “Sizlere haberlerde birkaç kanlı cinayet aktardık ve şimdi birini daha izleyeceksiniz.” der ve hemen ardından 38 kalibrelik silahını çıkartarak kulağının arkasından kafasına ateş eder.

İzleyiciler bu duruma şok olsa da çoğu kişi bunun bir şaka olduğunu düşünür. Teknik ekip ise o an ne yapacağını bilemez ve adeta dona kalır. Kısa bir süre sonra yayın karartılır, akabinde de bir film yayınlanır. Ancak yayını izleyen birçok insan gerçeği öğrenmek için kanalı arar.

Akşam haberlerinde ise sabah yaşanan olaylar hakkında bilgi verilir; sunucunun hastanede olduğu ve durumunun kritik olduğu söylenir. Christine Chubbuck ise intihar girişiminden 14 saat sonra hayatını kaybeder. 2016 yılında vizyona giren “Christine” filmi de bu hayat hikayesini anlatmaktadır.

İlgili İçerik: Yüzlerce İnsanı İntihardan Vazgeçiren Kahraman; Don Ritchie!

Filmin başrolündeki Rebecca Hall film için şunları söyler;
“Kapkaranlık bir hikayeyi fetişleştiren bir film değil bu; aksine hayatta kalmak için mücadele eden bir insanı içtenlikle ele alan bir film.”

Christine zaten intihar etmeyi kafasına koymuştu, bunu canlı yayında yapmasının nedeni ise yayın yönetmeninin daha fazla reyting uğruna sürekli şiddet haberleri istemesine karşı bir protestoyu belki de. Son olarak intihar videosunun kaydı hiçbir yerde bulunmamakta, ailesi mahkeme kararı ile görüntüleri imha etmiştir. YouTube’daki videolar ise ya sahte ya da filme ait görüntülerdir.

Bizi takip edin;

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar