Ocak 16, 2020 Çernobil'den 100 Kat Daha Tehlikeli: Bikini Atolü!

Çernobil’den 100 Kat Daha Tehlikeli: Bikini Atolü!

Büyük Okyanus’ta (Pasifik) Hawaii ve Papua Yeni Gine arasında bir bölgede yer alan Marshall Adaları harika bir doğaya ve eşsiz plajlara ev sahipliği yapsa da bu görüntüsü sizi yanıltmasın, zira bu adalar arasında yer alan Bikini Atolü, Çernobil felaketinin yaşandığı Pripyat şehrinden bile daha tehlikeli.

Nükleer Deneyler;

2. Dünya Savaşı’ndan sonra iki süper güç olarak yükselen ABD ve Rusya, savaştan sonra birçok nükleer başlıklı silah geliştirdi ve bu silahları dünyanın farklı yerlerinde test etmeye başladı. Rusya bu nükleer testleri Novaya Zemlya takım adalarında denerken, Amerika ise bu deneylerinin bir kısmını Marshall Adaları ve çevresinde gerçekleştirdi.

Nükleer Bombaların Etkileri

ABD’nin toplamda 67 nükleer test gerçekleştirdiği bu adalarda yapılan en etkili bomba testi Castle Bravo isimli bir hidrojen bombasıydı. Bikini atolüne atılan bu bomba Rusya’nın gerçekleştirmiş olduğu Tzar (Çar) bombasından sonra dünyada test edilen en etkili 2. bombaydı.

İlgili İçerik: Tarihin En Büyük Kazaları, Faciaları ve Bombaları! Okumak isterseniz buraya tıklayın.

Bombanın Etkisi;

Öyle ki Castle Bravo, 2. Dünya Savaşında Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki şehirlerine atılan Fat Man ve Little Boy isimli atom bombalarından bin kat daha güçlü bir etkiye sahipti. Bu ve atılan diğer nükleer bombaların bıraktığı etkiler aradan yaklaşık 60 yıl geçmesine rağmen hala devam ediyor.

Castle Bravo

Columbia Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma sonucunda Marshall adalarında yer alan Bikini atolündeki radyoaktif kirlilik oranının, nükleer santral kazasının meydana geldiği Çernobil’den en az yüz kat daha fazla olduğu tespit edildi.

Adalar Güvenli Denildi, Ama;

ABD bu bölgede deneylerini 1946 ve 1958 yılları arasında gerçekleştirmiş ve 1960 yılında ise bölge güvenlidir diye bir açıklama yapmıştır. Daha sonra adalara göçler başlamış ve belirli bir nüfusa erişmiştir. Ancak bir zaman sonra ada hızlıca tekrar boşaltıldı. Çünkü bölgede yaşayan kişiler radyasyon kaynaklı kanser hastalıklarına yakalanmış ve bazı kişiler de hayatını kaybetmişti.

Bikini Atolü

Dünyanın en tehlikeli bölgelerinden biri olarak kabul edilen bu yere günümüzde girişler yasak. Bu adalardaki radyoaktif kirliliğin çok uzun zaman daha temizlenmeyeceği ve ada uzun yıllar boyunca güzel olduğu kadar da ölümcül kalacağı kesin.

Benzer İçerikler;