Hikayeler

Charlie Chaplin ve Babası ile Yaşadığı Bir Anı!

Charlie Chaplin ve Babası ile Yaşadığı Bir Anı!

16 Nisan 1889 tarihinde Londra’da dünyaya gelen Charlie Chaplin dünya sinemasının en ünlü ve en tanınmış oyuncularından biridir. Charlie Chaplin aynı zamanda sinema yönetmenliği, yazarlık, bestekarlık, kurgu yazarlığı ve komedyenlik de yapmıştır. Sessiz sinema denildiğinde ilk akla gelen isim olan Charlie Chaplin, sessiz sinema filmlerindeki Şarlo karakteri ile de unutulmazlar arasına girmiştir. Usta oyuncu hayatı boyunca elde ettiği birçok başarıdan sonra 25 Aralık 1977 tarihinde 88 yaşında iken hayata veda etmiştir. Kısaca kendisinden bahsettikten sonra başlığımızda da belirttiğimiz üzere Charlie Chaplin’in küçüklüğünde babası ile yaşadığı bir anıyı sizlerle paylaşmak istiyorum;

Charlie Chaplin:

“O zamanlar ufacık bir çocuktum, babam ile bir sirk şovunu izlemek için yola koyulduk. Bilet almak için sıraya girdiğimizde önümüzde upuzun bir kuyruk vardı. İzleyeceğimiz gösteri için çok heyecanlıydım. Bizim hemen önümüzde ise bir anne baba ve altı çocuklu geniş bir aile yer alıyordu.

Bu ailenin yoksul bir aile olduğu her hallerinden belliydi, kıyafetleri eski duruyordu fakat oldukça da temizdi. Çocuklar birbirleri ile seyredecekleri şovdan konuşurken çok heyecanlı ve neşeli görünüyorlardı. Nitekim bilet alma sırası onlara gelmişti, babaları hemen gişeye geçip biletlerin fiyatını sordu.

Gişedeki adam bilet fiyatlarını söylediğinde ise adam bir anda yutkunmaya başladı; eşine dönerek üzgün ve mahcup bir halde bir şeyler fısıldadı. İşte tam bu esnada babam cebindeki 20 doları birden yere attı ve daha sonra eğilerek parayı yerden aldı. Adamın omzuna dokundu ve şunu söyledi: “Beyefendi sanırım paranızı düşürdünüz!”

O an adam babama yüzüne uzun uzun baktı ve gözleri dolu bir şekilde: “Çok teşekkür ederim efendim.” dedi.
Daha sonra adam biletleri alarak çocukları ile birlikte içeri girdi. Babam ise benim elimden tutarak sıradan çıkıverdi. Çünkü babamın o gün o adama verdiği paradan başka parası yoktu.

İşte ben o günden beri babamla hep gurur duydum. O gün o bilet sırasında yaşadığım an, hayatım boyunca izlediğim en büyük şovdu benim için ve eminim o gün seyredemediğim sirk şovundan bile çok daha güzeldi…”

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar