Suç ve Şiddet

Dan Cooper: Bir Soygun ve Sırra Kadem Basan Bir Adam!

Dan Cooper: Bir Soygun ve Sırra Kadem Basan Bir Adam!

Yıl 1971…
Yer Amerika Birleşik Devletleri…
Dan Cooper, Portland’tan, Seattle’a sefer yapan Northwest Airline uçağına bindi. Cooper kalkıştan bir süre sonra kabin memuruna üzerinde not yazılı bir kağıt uzattı, görevli kağıdı okuyunca şok oldu ve bir anda soluğu kokpitte aldı.

Notta şu yazılıydı;

“Çantamda bomba var. Sizden dört paraşüt ve 200 bin dolar nakit para istiyorum. İndiğimizde isteklerim yerine getirilmezse bombayı patlatacağım.” Kaptan mesajı okur okumaz, kabin görevlisine; “Taleplerinin karşılanacağını” söylemesini istedi.
Kaptan bu durumu hemen kuleye haber verdi ve uçak Seattle’a iniş yaptı. Cooper’ın talepleri karşılandıktan sonra Cooper yolcuların inmesine izin verdi ancak uçuş ekibini rehin aldı ve yolcular indikten sonra Cooper kaptana uçağı Mexico City’e uçurmasını emretti.

Uçak havalandıktan bir süre sonra Cooper uçağın arka kısmına geçip 200 bin doları vücuduna bantlar ile sardı.
Daha sonra bir anda uçağın içinde bir hava dalgası oluştu, hemen arka tarafa yönelen uçak görevlileri mutfak kapısının açıldığını gördü. Yerde ise boş bir bavul ve 2 paraşüt vardı.

Uçaktan atladı;

Dan Cooper ise 200 bin dolar ve yanına aldığı yedek paraşüt ile uçaktan atlamıştı. Bunun üzerine derin bir nefes alan uçuş ekibi, uçağı Reno kentindeki hava limanına indirdi. Uçak kaçırmanın pek yaşanmadığı 1970’li yıllarda bu olay başta ABD olmak üzere tüm dünyada büyük bir haber oldu. Atladığı tahmin edilen bölgede yoğun araştırmalar yapıldı ancak Cooper’ın hiçbir izine rastlanmadı.

Dan Cooper’ın robot resmi

Aradan 9 yıl geçtikten sonra küçük bir çocuk Reno’nun kırsal bir kesiminde rengi kaçmış bir avuç dolusu para buldu. Araştırmalar tekrar başladı ancak incelemeler yine bir sonuç vermedi.
Şimdiye kadar 6 yazar Cooper hakkında kitap yazmıştır. Bir bestekar ise “D.B. Cooper’ın Türküsü” adıyla listelere geçen plak yapmıştır. Ünlü aktör Robert Duvall ile Treat Williams ise “D.B. Cooper’ın Peşinde” adlı filmi çekmişlerdir.

Dan Cooper davası tekrar açıldı;

Soygunun gerçekleştiği günün ardından tam 36 yıl geçtikten sonra özel bir detektif olan Larry Carr, Dan Cooper dosyasını tekrar açmak istedi. Dedektif Larry Carr tüm incelemeler ve araştırmalara rağmen Dan Cooper hakkında yeni bir ize ulaşamadı. Dosya tekrar askıya alındı.

Nitekim toplamda 45 yıl boyunca FBI’ı meşgul eden Dan Cooper dosyasında hiçbir yere varılamadı ve 2016 yılında dava kapandı. Dan Cooper şu an yaşıyor ise muhtemelen 80’li yaşlarda olacak…

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar