Sıra Dışı Hayatlar

Dangal Filminin Gerçek Kahramanı Geeta Phogat!

Dangal Filminin Gerçek Kahramanı Geeta Phogat!

Geeta Phogat tam adıyla Geeta Kumari Phogat 15 Aralık 1988 tarihinde Balali adında, Hindistan’ın küçük bir köyünde dünyaya geldi. Geeta’nın babası Mahavir Phogat eski bir güreşçiydi. Bazı nedenlerden dolayı güreşi bırakmış olsa da en büyük hayali oğlunu büyük bir güreşçi olarak yetiştirmekti.

Ancak kader ya, Mahavir’in Geeta’dan sonra 3 kızı daha dünyaya geliyor ve hiç oğlu olmuyor. Yani anlayacağınız Mahavir’in bu büyük hayali gerçekleşemiyor. Daha sonra bir gün Mahavir’in büyük kızları Geeta ve Babita iki erkek çocuk ile kavga ederek onları dövüyor ve bu yüzden de babaları Mahavir’e kızlar hakkında şikayet gidiyor.

Mahavir Phogat, demek kavga ediyorsunuz diye küçük kızlarını güreşçi olarak yetiştirmeye karar veriyor. Küçük kızlar bu durumdan o kadar şikayetçi oluyorlar ki, kurtulmak için ellerinden her geleni yapıyorlar.
Ancak nafile, baba kararlı; kurduğu bu büyük hayalini kızları ile gerçekleştirecek.

Kızdan güreşçi olur mu hiç?

Küçük kızlara ağır eğitimler yaptıran baba, bir gün güreşe engel olduğu için kızların saçlarını kısacık kestiriyor. Köy halkı bu durum karşısında Mahavir’i eleştiriyor, kızlardan güreşçi olmaz diye tepki gösteriyorlar, kızlar ise köydeki çocuklar tarafından alay konusu oluyor. Artık sabrı kalmayan Geeta ve Babita babalarına karşı gelerek; ”Artık güreşmeyeceğiz.” diyorlar.

Nitekim birkaç gün sonra bu küçük kızlar bir arkadaşının düğününe katılıyor. Düğünde evlenen 14 yaşındaki kız, Geeta ve Babita’ya keşke benim babam da beni güreşçi yapsaydı da evlendirmeseydi diyor. Bu konuşma sonrası Geeta ve Babita vazgeçmek üzere olduğu güreşe dört kolla sarılıyor ve bu olay, kızlar için bir dönüm noktası oluyor.

Hızla gelen başarılar;

Geeta ve Babita istekli bir biçimde her gün antrenman yapıyor ve bir süre sonra büyük olan kız Geeta küçük turnuvalarda erkekler ile güreşmeye başlıyor. Hızla gelen zaferler sonucunda Geeta, zamanla Hindistan’ın en önemli güreşçilerinden biri oluyor.

2009 yılında ise Hindistan’da düzenlenen bir yarışmada şampiyonluğu kazanarak Hindistan’ın en büyük kadın güreşçisi unvanını alıyor.
Artık sırada dünya şampiyonluğu vardır, fakat o güne dek hiçbir Hint kadın dünya şampiyonu olamamıştır, kaldı ki kayda değer bir başarıları bile yoktur. Hal böyle olunca Hindistan da bu alanda bir dünya şampiyonluğu beklemiyordu.

Ancak Geeta Phogat 2010 yılında kendi ülkesi Hindistan’da düzenlenen turnuvada finale yükselerek, finalde Avusturalyalı rakibi Emily Bensted’i mağlup ederek dünya şampiyonu olur. Bu şampiyonluk Hindistan için büyük bir başarıdır ve tarihlerinde bir ilktir.

Şampiyonluğun ardından Geeta’nın babası Mahavir Phogat, küçük bir köyden dünya şampiyonluğuna uzanan bu başarıdaki katkılarından dolayı Hindistan hükumeti tarafından onur ödülüne layık görülür. Geeta’nın kardeşi Babita’da ablası gibi birçok ödül kazanmıştır. Hatta 2009 yılında ablası Geeta 55 kiloda şampiyonluğu almışken, kardeşi Babita’da 51 kiloda şampiyon olmuştur. Geeta ve Babita’nın diğer küçük iki kardeşleri de yine güreşçilik yapmaktadırlar.

Dangal filmi;

Bu büyük başarı öyküsü 2016 yılında beyazperdeye taşınır. Dünyaca ünlü aktör Aamir Khan‘ın, baba Mahavir Singh Phogat rolünde oynadığı Dangal filmi, Geeta Phogat‘ın başarı öyküsünü anlatmaktadır.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar