Nisan 16, 2020

Dangal Filminin Gerçek Kahramanı Geeta Phogat!

Geeta Phopat tam adıyla Geeta Kumari Phogat 15 Aralık 1988 tarihinde Balali adında, Hindistan’ın küçük bir köyünde dünyaya geldi. Geeta’nın babası Mahavir Phogat eski bir güreşçiydi. Bazı nedenlerden dolayı güreşi bırakmış olsa da en büyük hayali oğlunu büyük bir güreşçi olarak yetiştirmekti.

Ancak kader ya, Mahavir’in Geeta’dan sonra 3 kızı daha dünyaya geliyor ve hiç oğlu olmuyor. Yani anlayacağınız Mahavir’in bu büyük hayali gerçekleşemiyor. Daha sonra bir gün Mahavir’in büyük kızları Geeta ve Babita iki erkek çocuğu ile kavga ederek onları dövüyor ve babaları Mahavir’e şikayet gidiyor.

Kızdan Güreşçi Olur mu Hiç;

Mahavir Phogat, demek kavga ediyorsunuz diye küçük kızlarını güreşçi olarak yetiştirmeye karar veriyor. Küçük kızlar bu durumdan o kadar şikayetçi oluyor ki, kurtulmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Ancak nafile, baba kararlı. Kurduğu bu büyük hayalini kızları ile gerçekleştirecek.

Küçük kızlara ağır eğitimler yaptıran baba, bir gün güreşe engel olduğu için kızların saçlarını erkekler gibi kısacık kestiriyor. Köy halkı ise Mahavir’i eleştiriyor, kızlardan güreşçi olmaz diye sert tepkiler veriyor. Kızlar ise köyde çocuklar tarafından alay konusu oluyor, bu kabusun bitmesi için kızlar babalarına karşı çıkarak güreşi bırakmak istiyor.

Nitekim bir gün bu küçük kızlar bir arkadaşının düğününe katılıyor. Düğünde evlenen 14 yaşındaki kız, Geeta ve Babita’ya keşke benim babam da beni güreşçi yapsaydı da evlendirmeseydi diyor. Bu konuşma sonrası Geeta ve Babita vazgeçmek üzere olduğu güreşe dört kolla sarılıyor ve bu olay kızlar için bir dönüm noktası oluyor.

Hızla Gelen Başarılar;

Geeta ve Babita her gün antrenman yapıyor ve bir süre sonra küçük turnuvalarda erkekler ile güreşmeye başlıyor. Peşpeşe gelen zaferler sonucunda Geeta zamanla Hindistan’ın en önemli güreşçilerinden biri oluyor ve ardından 2009 yılında Hindistan’da düzenlenen bir yarışmada şampiyonluğu yaşayarak Hindistan’ın en büyük kadın güreşçisi unvanını alıyor.

Artık sırada dünya şampiyonluğu vardır, fakat o güne dek hiçbir Hint kadın şampiyon olamamıştır. Ancak Geeta 2010 yılında kendi ülkesi Hindistan’da düzenlenen turnuvada finale yükselerek, finalde Avusturalyalı rakibi Emily Bensted’i yenerek dünya şampiyonu oluyor. Bu şampiyonluk Hindistan tarihinde bir ilktir.

Daha sonra babası Mahavir, küçük bir köyden dünya şampiyonluğuna uzanan bu başarıdaki katkılarından dolayı Hindistan hükumeti tarafından onur ödülüne layık görülmüştür. Geeta’nın kardeşi Babita’da ablası gibi birçok ödül kazanmıştır. Hatta 2009 yılında ablası Geeta 55 kiloda şampiyonluğu almışken, kardeşi Babita’da 51 kiloda şampiyon olmuştur. Geeta ve Babita’nın diğer küçük iki kardeşleri de güreşçilik yapmaktadır.

Beyazperdeye Uyarlandı;

Bu büyük başarı öyküsü 2016 yılında beyazperdeye taşınır. Dünyaca ünlü aktör Aamir Khan‘ın, baba Mahavir Phogat rolünde oynadığı Dangal filmi Geeta Phogat‘ın başarı öyküsünü anlatmaktadır. Dangal filmini izlemeyenlere filmi şiddetle tavsiye ederiz. Dangal filmini izleyenler; filmi nasıl buldunuz ve siz bu filmin gerçek bir başarı öyküsünden uyarlandığını biliyor muydunuz?

Benzer İçerikler;