Ülkelere Dair

Danimarka Hakkında Genel Bilgiler ve Az Bilinenler!

Danimarka Hakkında Genel Bilgiler ve Az Bilinenler!

Resmi adı Danimarka Krallığı’dır ve yönetim şekli anayasal monarşidir. Kara sınırı olarak sadece güneyinde Almanya ile sınırları vardır. Nüfusu yaklaşık 6 milyon olan Danimarka’nın 5’de biri başkent Kopenhag’da yaşar. Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen para birimi euro değil Danimarka kronudur. Resmi dilleri Dancadır.

Tarihi;

Milattan sonra 8. yüzyıldan itibaren bölgede yaşayan Vikingler, 980 yılında Kral Harald Bluetooth önderliğinde Danimarka Krallığı kurulmuştur. 1013 yılında İngiltere’yi ele geçirmiş ve Norveç’i de bünyesine katarak büyük bir krallık olmuşlardır. Ancak 1042 yılında İngiltere, bağımsızlığını tekrar geri kazanmıştır.

Din;

Günümüzde Danimarka nüfusunun yaklaşık yüzde 80’i Hristiyanlık dininin Lutheryanlık mezhebindendir. Yaklaşık yüzde beşlik kısım Müslümanlardan oluşurken, geriye kalan yüzde 15’lik kısmın çoğu Yahudi olmak üzere diğer inanışlara sahiptir.

Adalar ülkesi;

Danimarka yaklaşık 450’den fazla adaya (adacıklar hariç) sahiptir. Bunlar arasında dünyanın en büyük adası olan Grönland’da vardır. Ayrıca Faroe Adaları isimli 50 bin nüfuslu ülke de, Grönland ile birlikte Danimarka Krallığı’na bağlıdır.

Nobel;

Niye bu başlık derseniz, Danimarka nüfus ortalamasına göre dünyada en çok Nobel Ödülü’ne sahip ülkedir. Toplamda 14 Danimarkalı farklı alanlarda bu ödüle layık görülmüştür. Bunlardan biri olan Niels Bohr 1922 yılında, onun oğlu Aage Bohr’da 1975 yılında yine fizik alanında Nobel Ödülü kazanmıştır.

Yaşam;

Danimarka’da hayat standartları oldukça yüksektir ve dünyada kişi başına düşen en yüksek gelire sahiptir. Çalışma saatleri ortalama 35 saat, yıllık izinleri ise 30 gündür. Danimarka, Türkiye’ye göre gelirleri çok yüksek olduğu için ülke de ona göre oldukça pahalıdır. Buradan tatile gidecekler bunu da göz önünde bulundurması gerekir.

Ekonomi;

Ülke de hayvancılık çok gelişmiştir. Et ve süt ürünleri Avrupa piyasasında önemli bir yer tutar. Özellikle Lurpark marka tereyağları 150 ülkede satılmaktadır. Nüfusun yüzde 15’i de tarım alanında çalışmaktadır ve ülkenin 3’de 2’lik gibi büyük bir bölümünde tarım yapılmaktadır.

En mutlu 2. ülke;

Ülkenin refah seviyesi çok yüksektir. “Dünyanın En Mutlu Ülkesi” sıralamasında çoğu zaman ilk 3’de kalabilmeyi başarmıştır. Bazı seneler ise birinciliği Finlandiya ve Norveç’e kaptırmaktadır.

2019 Dünya Mutluluk Raporu’na göre sıralama şu şekilde;
1. Finlandiya

2. Danimarka
3. Norveç
4. İzlanda
5. Hollanda
6. İsviçre
7. İsveç
8. Yeni Zelanda
9.Kanada
10. Avustralya

Kısa bilgiler;

Tivoli Parkı Eğlence Merkezi, Kopenhag

Walt Disney, Kopenhag’da meşhur bir eğlence merkezi olan Tivoli Bahçesi’ni ziyaret ettikten sonra Amerika’da Disneyland’ı kurmuştur.

Carlsberg, Tuborg, Lego, ECCO, Lurpark dünyaca ünlü markalarıdır.

İlginçtir ki ülkenin en yüksek noktası deniz seviyesinden sadece 173 metre yükseklikte olan Mollehoj noktasıdır.

1949 yılında NATO’ya üye olmuştur.

Danimarka’da okur-yazarlık yüzde 97 oranındadır.

Ülkenin yüz ölçümü 43 bin kilometrekaredir ve yüz ölçümü olarak İskandinavya ülkeleri arasında en küçük olan ülkedir.

Ülke ziyareti için en uygun zaman ilkbaharın sonları ve yaz aylarıdır.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar