Çok Okunanlarİlginç Bilgiler

Dev Markaların Kıyasıya Rekabetleri: Marka Savaşları!

Dev Markaların Kıyasıya Rekabetleri: Marka Savaşları!

Markaların birbiri ile atışması ülkemizde çok karşılaştığımız bir durum olmasa da, dünyada bu çok sık yaşanıyor, özellikle de dev markaların birbirleri ile olan atışmaları. Bu tarz reklamlar çok konuşulduğu için markalar adına hem iyi reklam olmuş oluyor, hem de zekice hazırlandıkları için bizler adına keyifli oluyor. İşte akıl dolu marka savaşları;

Bmw ve Audi’nin reklam savaşları ile başlayalım;

Audi bu pano ile satrançtan dem vurarak Bmw’ye bir savaş başlatır. “Hamle sırası sende, BMW.”

BMW’den yanıt fazla gecikmez. Hemen yanına daha büyük bir pano asarak; “Şah Mat.” yazar.

Audi ise hemen yanına daha büyük bir pano koyarak savaşı daha da ileriye taşır. “Senin piyonun asla benim kralımın dengi olamaz.”

BMW ise son bu çekişmeye noktayı koyar. “Oyun bitti.”

BMW, Audi zaferinden sonra bu sefer de Mercedes’e sataşır: “Mercedes de keyifli bir sürüş deneyimi yaşatabilir.”

BMW araçlarını taşıyan Mercedes

BMW daha sonra bir de Jaguar’a sataşır. (BMW aracını görünce kaçan Jaguar amblemi)

BMW galibiyetinden sonra Audi’ye tekrar sataşır; ”2006 Güney Afrika’nın en iyi arabası ödülü için Audi’yi tebrik ederiz. 2006 yılının en iyi arabası ödülü BMW.”

Bu afişten sonra ortalık kızışır;

Audi buna cevapsız kalmaz ve: “BMW’yi 2006 en iyi araba ödülü için tebrik ederiz. 2000-2006 Le Mans yarışları kazananı.”

Daha sonra Subaru’da bu reklam savaşına katılır ve; “Audi ve BMW’ye güzellik yarışmalarını kazandıkları için aferin. 2006 uluslararası en iyi motor ödüllü Subaru.”

Pepsi’den Coca-Cola’ya;

Coca-Cola; “Coca-Cola 2. Katta” diye bir pano asar. Bu fırsatı kaçırmak istemeyen Pepsi de hemen altına; “Pepsi Her Yerde” yazılı bir pano asar.

Burger King’dan McDonalds’a;

Reklamda karnı acıkan McDonald’s palyaçosu yemek yemek için Burger King’e gider.

Pepsi, Coca-Cola’ya tekrar sataşır…
Coca-Cola’yı görünce korkan pipet.

Reklam savaşlarına kargo şirketleri de dahil olur: “2 UPS aracını birden taşıyan FedEx”

Nikon güzel bir reklam yayınlar ve; “Fotoğraftaki tüm yüzleri yakalarız.” mesajı verir.

Buna karşılık olarak Lumix, Nikon’a bir gönderme yapar. “Biz fotoğrafta olmayan yüzleri bile yakalarız.”

Yine BMW vs Audi;

BMW bir reklam panosu asar ve “Görüş asla değişmiyor, fikrini değiştirmek için asla çok geç değil.” yazarak diğer marka araç sahiplerini kendi markalarına davet eder…

Audi’den gelen cevap ise efsanedir… Audi, BMW panosunun hemen yan tarafına İngilizcede “Sesli Gülmek” anlamına gelen “LooooL” yazan bir pano koyar. LooooL ortasına Audi amblemi koymaları ise akıl doludur.

BMW resmi Twitter hesabı üzerinden M4 aracının fotoğrafını paylaşarak şu yazıyı yazar; “Havai fişekler M4’ün Yas Marina Blue görseli için havalanıyor!”

Audi resmi hesabı ise Bmw’nin paylaştığı fotoğrafı paylaşarak üstüne şu yazıyı yazar: “Gördünüz mü?”
(Havai fişeklerdeki Audi logosunu kasteder)

BMW ise son noktayı koyar. “Gördük… Her zaman gördüğümüz yerden; Dikiz aynasından!”

Audi, Quattro aracının yol tutuş özelliğini vurgulamak ister ve kaza yapan bir BMW aracını paylaşarak altına şunu yazar; “Bir Quattro sahibi değilseniz, başınıza bunlar gelir.”

BMW ise buna yanıtsız kalmıyor tabi ve yağmurlu havada kaza yapan bir Audi Quattro fotoğrafı paylaşarak şöyle yazar; “Bir Quattro sahibiyseniz, başınıza bunlar gelir.”

Bu sefer Jaguar markasından birkaç afiş gelir. Rakiplerinin logolarını kahvaltılık ürünlere benzeten Jaguar; “Kolay lokma olursanız yenilirsiniz.” mesajını verir.

Mercedes hemen altta sol taraftaki yeşil panoyu asarak aracının reklamını yapar. Audi ise hemen karşısına başka pir pano ile Mercedes’in aracını basit bir karton tasarıma benzeterek; “Dikkat çekmek için bu, dikkat çekici olmak için bu.” yazar.

Audi, Joy (eğlence) içine kendi amblemini koyarak “Eğlenceeee” anlamına gelen bir afişle R8’in çok eğlenceli olduğunu vurgular.
Volvo bu afiş üzerinden Audi’ye sataşır. Hemen altındaki afişi paylaşarak; ”Booooring” (Sıkıcı) yazar.

Mercedes aynı zamanda uzun araçlarda da kendini ispatlamış bir firmadır. 2004 en iyi tır ödülünü aldıktan sonra bu alanda kendilerine rakip olan Man, Scania, Daf gibi markalara bu reklamla göz dağı verir.

Polisler bir olay karşısında kendilerini Polo marka aracın arkasına saklarlar ve kendilerini sağlama alırlar. Volkswagen bu reklam ile Polo aracının dayanıklılığını vurgulamıştır.

Nissan ise Volkswagen’e gönderme yaparak aynı reklam afişi üzerinden polisleri arabanın önüne yerleştirir. Yani maksat Nissan’a bir şey olmasın.

Nissan bu sefer 3 büyük markayı hedef alır ve Porsche, BMW, Audi logolarını arabasının yanına çizerek bir dizi çentik atar. Bu çentiklerin her biri, Nissan’ın Nürburgring’te rakiplerini kaç kere geride bıraktığı yarışları temsil etmektedir.

Huawei vs Iphone;

Huawei, Iphone marka telefonların satışa sunulduğu Apple Store kuyruğunda bekleyen kişilere koltuk getirip, bir de ücretsiz powerbank dağıtır. Notta ise şu yazılıdır; “Buna ihtiyacınız olacak.”

Pepsi’den, Coca Cola’ya; ”Karları aşındıran tat.”

Pepsiden bazen sıcak reklamlar da gelmiyor değil, o kadar “Severiz biz Coca Cola’yı” demiş. Hatta günün önemine alta tarih bile eklemiş, 1 Nisan.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar