Ülkelere Dair

Doğası ve Tarihi ile Vietnam Hakkında Bilgiler!

Doğası ve Tarihi ile Vietnam Hakkında Bilgiler!

Yaklaşık 330 bin kilometrekarelik yüz ölçümü ile Vietnam ülkesinin haritası “S” harfini ve hatta daha çok bir deniz atını andırmaktadır. Güney Asya’da yer alan ülkenin kuzeyinde Çin, batısında Kamboçya ve Laos, doğusu ve güneyinde ise Güney Çin Denizi yer almaktadır. Ülkenin başkenti Hanoi’dir.

Vietnam’da din;

Ülke Budizm ağırlıklı olmak üzere Konfüçizm, Taoizm, Hristiyanlık, İslam, Hinduizm ve Hoa Hao, Cao Dai gibi birçok yerel dine inanan insanlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu dinlerin bazıları ise reenkarnasyonu, yani öldükten sonra tekrar dünyaya geleceğini kabul etmektedir.

Vietnam’ın tarihi;

Milattan önce 3. yüzyılda Çin’den, Vietnam’ın orta bölgelerine doğru gelen Viet kabileleri Nam Viet devletini kurdular. Tarihte birçok kez Çin’in hakimiyetine giren Vietnam 19. yüzyılda Kamboçya ve Laos ile birlikte Fransa tarafından sömürgeleştirildi. Nitekim son olarak 1945 yılında Vietnam’ı işgal eden Japonya’nın 2. Dünya Savaşı’nda teslim olmasıyla birlikte bağımsızlığını ilan etti.

Vietnam Savaşı;

Vietnam Savaşı ya da İkinci Çinhindi Savaşı, Kore Savaşı’ndan sonra Soğuk Savaş’ın ikinci en sıcak çatışması olmuştur. Bu savaşta ABD tarafından kimyasal silahlar dahi kullanmıştır. Hatta kullandığı bu kimyasal silahları bile bile çocukların üstüne dahi atmışlardır. 20 yıl süren bu soğuk savaşta toplamda 2 milyondan fazla insan hayatını kaybetmiştir. Savaş 1955 ve 1975 yılları arasında yaşanmıştır.

Son Doong Mağarası;

Son Doong mağarası

Laos sınırında 1991 yılında bir köylü tarafından tesadüf eseri keşfedilen bu devasa mağara 2009 yılına dek tüm dünyadan gizlenmiştir. Dünyanın en büyük mağarası olan ve yerlilerin dahi girmeye cesaret edemediği Son Doong, içerisinde 180 metre derinliğinde bir göl, 50 metreden daha uzun olan dikitler, yağmur ormanları, sadece oraya özgü yaşayan birçok hayvana, kendine ait bir ekosistem ve iklime ev sahipliği yapmaktadır.

Bu mağara sisteminin yaklaşık 140 kilometre uzunluğunda olduğu tahmin edilmektedir ancak mağaranın şu ana kadar yaklaşık 6,5 kilometre kadarı keşfedilebilmiştir. Üzerinde birçok teori üretilen bu gizemli mağaraya günlük ve haftalık olmak üzere turistik turlar düzenlenmekte olup bölgede araştırmalar devam etmektedir.

Vietnam ekonomisi;

Vietnam ekonomi bakımından dünyanın en hızlı gelişen ülkeleri arasındadır. Dünyada kaju ve karabiber üretiminde birinci sırada yer alır. Bu bilgi ilginç gelebilir fakat Vietnam Brezilya’dan sonra dünyanın en büyük ikinci kahve üreticisidir. Daha çok Güney Amerika’da yetiştirildiği bilinse de Vietnam, 1970’li dev ormanlarını yok ederek kahve ağaçları ekmiştir.

Vietnam’da ulaşım;

Yaklaşık 100 milyonluk bir nüfusa sahip Vietnam’da 30 milyondan fazla motosiklet vardır. Bu sayı ülkedeki araba sayısına göre oldukça fazladır. Neredeyse her evde motosiklet bulunan bu ülkede ulaşımın yüzde 70’i motosikletler ile gerçekleşir.

Altın Köprü;

Altın Köprü

Yapımı 2 milyar dolara mal olan, Vietnam’ın Da Nang bölgesinde Ba Na Tepeleri üzerinde 1400 metre yüksekliğe kurulmuş olan bu devasa köprü, son zamanlarda dünyanın en popüler turistik mekanlarından biri haline gelmiştir. Günde binlerce insanın ziyaret ettiği bu köprü ayrıca ziyaretçilerine muhteşem de bir manzara sunmaktadır.

Turistik yerleri;

Yakın zamana kadar sadece savaşla anılan Vietnam, son dönemlerde dünyanın ileri gelen tatil merkezleri arasında sayılmaktadır. Öte yandan, Asya’da suç oranı en az ve en güvenli yerler arasındadır. Altın köprü ve Son Doong dışında ise Ha Long Koyu, Cat Ba Adası, Cuc Phuong Milli Parkı ve Ho Chi Minh Mozolesi en fazla ziyaret alan bölgelerinden birkaçıdır.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar