Ocak 13, 2019

21. Yüzyılda Hala ilkel Yaşayan Bir Toplum; Sentinel Adası!

21. yüzyılda bir topluluk düşünün, teknolojiden bir haber olsun hala mızrak ve oklarla avlansın. Dışarıdan gelen insanlara vahşice saldırsın. Böyle bir ada var ve işte o ada hakkında bilgiler;

Bengal Körfezi’ndeki Andaman Adaları’ndan biri olan Sentinel Adası, Hindistan’a bağlı bir adadır. Bu ilkel kabilenin 60 bin sence önce Afrika’dan, Asya’ya göç eden insanlar ile birlikte gelindikleri ve bu adalarda izole kaldıkları düşünülmektedir.

Bu adalardan biri de Sentinel Adası. Diğer adalardan çok farklı olan bu ada, tamamı ile dış dünya ile bağlantıyı reddetmiş. Diğer adalardan uzak olmamasına ve ulaşımın mümkün olmasına rağmen giriş oldukça tehlikeli.

Ayrıca bu ada Amazon ormanlarında saklanan ve gizli saklı yaşayan ilkel kabileler gibi değil. Sentinel Adası çok uzun zamandır biliniyor, buna rağmen bir bağlantı kurulamadı. Ne zaman araştırma ve farklı sebeplerden gidilse, Sentinelliler hiç bir dostça tavır göstermeden direkt oklarla saldırmaya başlıyor.

Adaya sadece 1880 yılında bir kez girilebilmiş, o zamanlar 6 Sentinel yerlisini alıp araştırma amaçlı götürmüşler fakat bu yolculukta yaşlı olan 2 kişi ölünce kalan 4 kişiyi hediyeler ile adaya tekrar geri bırakmışlar. Belki de yerlilerin düşmanlığı ve dışarıdan insan kabul etmemesinin nedeni bu ölümler, kim bilir.

1981 yılında Panamalı bir yük gemisi Primrose, Sentinel Adası kıyısındaki resiflere çakıldı. Mürettebat, buradaki yerlilerin kendilerine yardım etmesini beklerken Sentinelliler silahsız mürettebatın üstüne oklar yağdırmış. Batık gemi bugün hala orada durmaktadır.

2004 yılında Hint Okyanusu’nda gerçekleşen deprem ve tsunamilerden sonra Hindistan Donanması bu adaya yardım etmek üzere helikopterler ile desteğe geldi. Fakat bu yardıma karşılık olarak Sentinelliler helikoptere oklarla saldırdı.

2005 yılında Sentinellilerin dış dünyadan gelen herkesi düşman olarak görmesi ve saldırması nedeniyle, adanın doğasını bozmamak üzere Hindistan Hükumeti adaya girişi yasakladı.

2006 yılında ise yasak olmasına rağmen adanın yakınlarına avlanmak için gelen iki balıkçı, Sentinelliler tarafından öldürüldü. Ayrıca Sentinelliler, balıkçıların cesedini almaya gelen helikoptere de saldırdı.

Tahminlere göre bu adada 200-250 kadar yerli yaşamakta. Çok fazla saldırgan olmaları konusunda kendilerine göre belki de haklılar. Empati yapmak gerekirse bizler de çok daha fazla ileri teknoloji ile gelen uzaylı varlıklar tarafından araştırılmak istemeyiz. Değil mi? 🙂

Benzer İçerikler;