Ülkelere Dair

Dünya Üzerindeki En Tehlikeli 5 Bölge!

Dünya Üzerindeki En Tehlikeli 5 Bölge!

Dünya üzerinde muazzam doğa harikalarına sahip birçok yerin olduğu gibi tehlikeli ve ölüm saçan bölgeler de var. Öyle ki, bu yerlerde bulunmanız bazen sizi günler içinde, bazen ise sadece saniyeler içinde öldürebilir. İşte dünyanın dört bir yanından kesinlikle gidilmemesi gereken en tehlikeli 5 bölge;

1. Danakil Çölü, Afrika;

Bu bölge çeşitli renkleri ile sizlere muazzam bir manzara sunsa da gezegenin en tehlikeli bölgelerinden biri olarak bilinmektedir. Jeolojik açıdan en aktif bölgelerden biri olan bu çöl zaman zaman 50°C’yi aşan sıcaklığı ile dünyanın en sıcak bölgelerinden biri konumunda.

Danakil Çölü

Asidik ve köpüren bir toprağa sahip bölge; tuz, sülfür ve çözülmüş demir gibi birçok mineral barındırıyor. Bölgedeki su havuzlarının pH seviyesi ise 1’in altında. Bazalt akıntıları ve kalkan volkanları ile kaplı bu çöl dünyanın en verimsiz ekosistemlerinden birisi ve yaşam kesinlikle mümkün değil. Ancak tüm bu olumsuz etkenlere rağmen bazı turistler burayı görmek için ziyaret etmektedirler.

2. Madidi Ulusal Parkı, Bolivya;

Oldukça geniş bir alana ev sahipliği yapan bu ulusal park biyolojik çeşitlilik açısından dünyanın en büyük alanı olarak bilinmektedir. İçerisinde 1200’den fazla kuş türünün yanı sıra yılan, jaguar, ayı ve daha birçok tehlikeli hayvanı da bünyesinde barındırmaktadır.

Madidi Ulusal Parkı

Fakat burayı tehlikeli yapan şey ne yırtıcı ne de zehirli hayvanlar. Çünkü burası dünyanın en ölümcül bakteri faunasına ev sahipliği yapmakta. Zehirli yaprak ve zehirli tohum barındıran herhangi bir bitkiyle temas veya ufak bir yaralanma ölümcül enfeksiyonlara neden olabiliyor.

3. Bikini Atolü, Marshall Adaları;

Marshall Adaları’nda yer alan ve cennet gibi bir ada olmasına rağmen bu bölge dünyanın en fazla radyoaktif kirliliğe maruz kalmış yerlerinden birisi. Bunun nedeni ise 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ABD’nin bu adalar üstünde gerçekleştirdiği nükleer bomba deneyleri. Bu deneylerinden en çok bilineni ve en çok etkiye neden olanı ise Castle Bravo isimli nükleer bombaydı.

Bikini Atolü

Daha sonraki zamanlarda Amerika hükumeti bu ada için güvenli bölge açıklamasını yapmıştı. Bölgeye bir anda yerleşim gerçekleşmiş ve ada hatırı sayılır bir nüfusa ulaşmıştı. Ancak peşinden gelen ölüm ve hastalıklardan sonra ada tekrar boşaltıldı. Son zamanlarda yapılan testlere göre bölgenin Çernobil’den 100 kat daha tehlikeli olduğu ortaya çıktı.

4. Sinabung Yanardağı, Endonezya;

Volkanlar ülkesi olarak bilinen Endonezya’nın Sumatra adasında bulunan bu aktif yanardağ, hemen hemen her yıl patlıyor. Etrafına yaydığı ölümcül volkanik gazlar, küller ve lavlar ise bölgede yaşayan insanların her geçen gün evlerini bırakıp daha da uzaklaşmasına neden oluyor.

Sinabung Yanardağı

En son 2019 yılının Haziran ayında patlayan yanardağ tam 9 dakika boyunca kül püskürttü ve bu küller 7 kilometre yüksekliğe ulaştı. Neyse ki bu sefer ölen olmadı. Endonezya’da bu aktif yanardağ gibi 130 adet daha aktif yanardağ bulunmaktadır.

5. Ölüm Vadisi, ABD;

Güney Kaliforniya’da yer alan bu çöl vadisi Mojave çölünün bir parçası olup Kuzey Amerika’nın en kurak ve en sıcak yeridir. Deniz seviyesinin 86 metre altında olan bu çöle gezegenin fırını desek pek yanlış olmaz sanırım. Çöl, 1913 yılında ölçülen 56.7°C ile şu ana kadar ölçülmüş en yüksek hava sıcaklığı rekoruna sahiptir.

Ölüm Vadisi

7.800 kilometrekare büyüklüğündeki bu çöl üstelik sadece yazları çok sıcak olan bir bölge değil. Öyle ki bu çölün yıllık ortalama sıcaklığı tam 46°C. Hareket eden taşlar olarak bilinen olay ise bu çölde gerçekleşmektedir, işin şakası taşlar bile sıcaktan kaçıyorlar.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar