Hikayeler

Dünyaca Ünlü 5 Sporcunun Kariyerleri Nasıl Başladı!

Dünyaca Ünlü 5 Sporcunun Kariyerleri Nasıl Başladı!

Dünya üzerinde çeşitli spor dallarından birçok yıldız isim var. Bu isimlerden bazılarının spor hayatlarına başlaması oldukça sıra dışı ve ilham dolu. İşte dünyaca ünlü 5 sporcunun spor hayatlarına başlama nedenleri;

1. Michael Jordan;

Lise dönemlerinde basketbol seçmelerine katılan Michael Jordan kısa boylu olması nedeni ile takıma alınmadı. Takıma alınmadığı için hırs yapan efsane basketbolcu tüm vaktini antrenman yaparak ve boyunu uzatmayı çabalayarak geçirdi. Bir sonraki yıl takıma girmeyi başaran Jordan’ın bu hırsı ve azmi ona büyük kariyerinin kapılarını açtı.

2. Mike Tyson;

Muhammed Ali’den sonra dünyanın en büyük boksörü olarak kabul edilen Mike Tyson güvercinlere olan sevgisi ile tanınır. Bir gün bir güvercinin kafasını koparan birini görüp onu hastanelik ettikten sonra boksa başlama kararı almış ve kariyeri böylece başlamıştır.

3. Michael Phelps;

1985 yılında ABD’nin Maryland eyaletinin Baltimore şehrinde dünyaya gelen efsane yüzücü Phelps, 7 yaşında iken hiper aktiflik tedavisi nedeniyle ailesi tarafından doktora götürüldü. Tedavisine faydası olması nedeniyle yüzmeyi öneren doktor bir efsanenin su ile tanışmasına da vesile olmuş oldu.

4. Lionel Messi;

Dünyaca ünlü bir diğer sporcu Lionel Messi’ye 11 yaşına geldiğinde “Büyüme Hormonu Bozukluğu” teşhisi konulur. Tedavi olmazsa eğer futbol hayatı bitecektir ancak babası Messi’nin bu büyük yeteneğinin farkındadır. Messi tüm kulüpler tarafından beğenilse de hastane masraflarını karşılayamazlar ve aile en sonunda Barcelona’nın yolunu tutar.
Barcelona’da çok fazla beğenilir ve imzalar atılır. Genç futbolcu için 4 bin avro ücret ile birlikte hastane masrafları da karşılanır.
Takım arkadaşı Pique, Messi’nin ilk günleri için “Onu ilk gördüğümüz zaman o kadar küçüktü ki burada ne yaptığını merak etmiştik.” der.
Ve Messi dünyanın gelmiş geçmiş en büyük futbolculardan biri olur.

5. Muhammed Ali;

Her küçük çocuk gibi onun da bir hayali bir bisiklete sahip olmaktı. Fakir bir aile olmasına rağmen babası oğlunu kıramadı ve kendisine bir bisiklet aldı. Ancak yoksul bir mahallede yaşadığı için bu bisiklet bir süre sonra çalındı. Muhammed Ali o zaman ki ismiyle Cassius Marcellus Clay Jr. önce polise gitti.
Polis memuru Joe Martin’e bisikletinin çalındığını ve hırsızı yakaladığında onu kırbaçlayacağını söyledi. Joe Martin Muhammed Ali’ye; ”Peki ya o kişi dövüşmeyi biliyorsa?” diye sorunca bir cevap alamadı.

Aynı zamanda bir spor salonu da işleten polis memuru Joe Martin, bu genç adama hem spor tarihini hem 12 yaşındaki Cassius’un hayatını değiştirecek o teklifi yaptı;
“İstersen gel sana dövüşmeyi öğreteyim. O hırsızı yakaladığın zaman onu kırbaçlamak yerine döversin.”
Joe Martin, yaptığı bu tekliften sonra tüm zamanların en iyi boksörü olan Muhammed Ali’nin ilk antrenörü olmuş oldu.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar