İlginç Bilgiler

Dünyada En Çok Satılan 10 Kitap! 1. Kim Sizce?

Dünyada En Çok Satılan 10 Kitap! 1. Kim Sizce?

En çok satan kitaplar sıralamasına kutsal kitaplar, siyasi kitaplar ve masal kitapları dahil edilmemiştir.
İşte dünya çapında şimdiye kadar en fazla satılmış 10 kitap ve haklarında kısa bilgiler;

10. Simyacı (70 Milyondan Fazla)

1988 yılında yayımlanan bu kitap eski şarkı sözü yazarı Paulo Coelho’nun kaleme aldığı 3. kitabıdır. Paulo Coelho’yu en çok okunan çağdaş yazarlardan biri haline getiren bu kitap çıktığı ilk yıllarından bu yana büyük başarılara ulaşmıştır.

Kitabın konusu ise kısaca şöyledir; En büyük hayali dünyayı gezmek olan Santiago, rüyasında gördüğü hazineyi bulmak adına yaşadığı İspanya’dan, Mısır Piramitleri’ne doğru uzun bir yolculuğa çıkar. Santiago, hazine vesilesiyle mutluluğu bulmak için çıktığı bu yolda bilhassa kendini bulacaktır.

9. Da Vinci’nin Şifresi (80 Milyondan Fazla)

2003 tarihinde yayımlanan bu kitap listemizde yer alan en genç kitap konumunda. Diğer kitaplardan sonra çıkmasına rağmen en çok satan 10 kitap listesine girmeyi başarmıştır. Dan Brown’ın kaleme aldığı romanda ana karakter simge bilimci Robert Langdon’ın sır perdelerini araladığı aksiyon dolu bir gününü okuyorsunuz. Neden gününü derseniz kitabın başı ve sonu arasında yaklaşık bir gün var.

Neden gününü derseniz kitabın başı ve sonu arasında yaklaşık bir gün var. Bu kitap gibi ana karakteri Robert Langdon olan 4 kitap daha vardır, bunlar; Melekler ve Şeytanlar, Kayıp Sembol, Cehennem ve Başlangıç. Başlangıç kitabı yeni çıkmasına rağmen Robert Langdon hayranları 6. kitabı dört gözle bekliyor olsa gerek.

8. Ayişe (83 Milyondan Fazla)

1886 yılında Henry Rider Haggard tarafından yazılan orijinal adı ”She” olan bu fantezi roman dünya çapında 44 farklı dile çevrilmiştir. Romanın konusu Cambridge’lı profesör Horace Holly, manevi oğlu Leo Vincey ile Afrika’ya yaptıkları bir yolculuk üzerinedir.

Bu yolculukta ikili bir kabileye rastlarlar ve kabilenin ”She” diye hitap ettiği Ayişe adındaki beyaz tenli kraliçe ile tanışırlar. Horace ve Leo kaldıkları süre boyunca Ayişe’nin aslında esrarengiz ve gizemli biri olduğunu fark ederler.

7. Aslan, Cadı ve Dolap (85 Milyondan Fazla)

1984 yılında yayımlanan ve Narnia Günlükleri serisinin 2. kitabı olan Aslan, Cadı ve Dolap, Clive Staples Lewis tarafından kaleme alınmıştır. Peter, Susan, Edmund ve Lucy isimli bu kardeşler savaştan kaçan küçük kardeşlerdir ve meşhur bir profesörün malikanesine gönderilirler.

Buradaki gizemli bir dolabın içine dalan kardeşler kendilerini Narnia adındaki fantastik bir dünyada bulurlar. Ancak burada işler hiç de yolunda değildir. Kötü kalpli Cadı, Narnia’yı ele geçirmiş ve Narnia’da sadece kış mevsimi yaşanmaktadır. Narnia’ya yardım etmek isteyen kardeşleri tehlikeli bir macera beklemektedir…

Kitapta ilginç bir şekilde Türklükle ilgili izler bulunmaktadır. Mesela Cadı, Edmund’ı kandırmak için sihirli bir Türk lokumu verir. Ayrıca kitapta bahsi geçen aslan İngilizcede aslan anlamına gelen ‘lion’ kelimesini değil direkt aslan kelimesini kullanmıştır. Diğer kitaplarda da Türklükle ilgili çeşitli ayrıntılar vardır.

6. On Küçük Zenci (100 Milyondan Fazla)

Agatha Christie’nin yazdığı bu kitap 1939 yılında yayımlanmıştır. Kitapta birbirini hiç tanımayan 10 siyahi, tatillerini Zenci Adası’nda geçirmeleri için mektuplarla davet alır. Adaya giderken yolda tanışmaya başlayan bu on kişi nihayet adaya varırlar. Daha sonra bu on kişi tesadüf eseri adaya davet edilmediklerini anlayacaktır.

Her birinin odasında ise ürpertici bir yazı vardır; ”On küçük zenci yemeğe gitti, içlerinden biri boğuldu, geriye dokuzu kaldı. Dokuz küçük zenci çok geç uyandı, biri uyuyakaldı, kaldı sekiz. Sekiz küçük zenci Devon’da geziye çıktı, biri kayboldu kaldı yedi. Yedi küçük zenci odun kırdı, biri kendini kesti, kaldı altı…” diye devam eder.

Yemek masalarının ortasında ise on tane zenci biblosu vardır ve bu biblolar gitgide azalır. Zenciler adada olanlarla, odalarındaki şiirin bir bağlantısı olduğunu, kendilerinin ise büyük bir tehlikede olduklarını kısa sürede anlarlar.

5. Hobbit (100 Milyondan Fazla)

J.R.R Tolkien’in kaleme aldığı bu fantastik roman 1937 yılında yayımlanmıştır. Bilbo Baggins isimli bir hobbitin büyücü Gandalf ve 13 cüce ile birlikte çıktığı macerayı konu alır. Dünyaca meşhur olan bu kitabın filmini de izlemeyenler varsa eğer konusu kısaca şöyledir;

Orta Dünya’nın bir mensubu olan cüceler değerli taş, mücevher, altın çıkaran ve işleyen bir ırktır. Aynı zamanda cesur ve savaşçı kimlikleriyle ön plana çıkarlar. Altın tutkusu olan Ejderha Smaug cüce şehri Erebor’u ele geçirir. Cüce prens Thorin Meşekalkan şehirlerini Smaug’dan geri almak ister ancak bunun için ilk önce arken taşını elde etmesi gerekmektedir, çünkü Orta Dünya’daki tüm cüce halkı arken taşına bağlılık yemini etmiştir.

Fakat arken taşı Erebor’da Ejderha Smaug’un ayakları altındadır. Bu görev için büyücü Gandalf, Bilbo Baggins’i uygun görür. Basit bir hayatı olan Bilbo Baggins başlarda tereddüt etse de daha sonra bu maceraya ortak olur. Hayatında hiç savaş görmemiş ve ölümle burun buruna gelmemiş Bilbo Baggins için bu yolculuk sandığı gibi hiç de kolay olmayacaktır.

4. Harry Potter ve Felsefe Taşı (120 Milyondan Fazla)

Harry Potter ve Felsefe Taşı J.K. Rowling tarafından yazılan 8 kitaplık serinin ilk kitabıdır. Kitap birçok yayın evinin reddetmesinden sonra nitekim Londra Bloomsbury Yayınları tarafından 30 Haziran 1997 tarihinde yayımlanmıştır. Filmlerini izlememiş kişilerin olduğunu varsayarak kısaca bahsetmek gerekirse; Kitabın kötü karakteri Voldemort, James ve Lily Potter adındaki çifti öldürür. Lily ölmeden önce henüz bebek olan oğlu Harry Potter’ı korumak adına güçlü bir büyü yapar. Voldemort, çifti öldürdükten sonra küçük bebeği de öldürmek için hamle yapar ancak Lily’nin yaptığı büyü sayesinde Voldemort, Harry Potter’ı öldüremez ve üstelik ağır bir yara alır.

Daha sonra Albus Dumbledore, Harry Potter’ı, Lily’nin kız kardeşinin kapısına bırakır. Oldukça hasta ruhlu olan teyzesi, eniştesi ve kuzeninin yanında 11 yıl kaldıktan sonra büyücü ve sihirbazlık okulu Hogwarts’dan davet alır. Yabancısı olduğu bu evrene yavaş yavaş alışmaya başlayan Harry aynı zamanda da anne ve babasını kimin öldürdüğünü öğrenir ve Voldemort’dan intikam almak ister.
Not: Tüm seri toplamda yaklaşık 500 milyondan fazla satmıştır.

3. Küçük Prens (140 Milyondan Fazla)

Pilot ve yazar Antoine de Saint-Exupéry tarafından yazılan ve 1943 yılında yayımlanan bu eserde bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası anlatılmaktadır. 1930 yılında bir kaza geçiren, çöle düşen ve burada yaşam mücadelesi veren yazar daha sonrasında bu kitabı yazmıştır. Konusu ise şöyledir; Yazarın uçağı bozulur ve Sahra Çölü’ne iniş yapmak zorunda kalır, burada Küçük Prens ile tanışır.

Küçük Prens yazara yaşadığı yeri ve maceralarını anlatmaya başlar. Küçük Prens B612 isimli asteroidinde bir gül ile birlikte yaşamaktadır. Gülüne daha özenli bakabilmek için birçok gezegen dolaşır ve en son dünyaya gelir…
Genelde çocuk kitabı olarak bilinen Küçük Prens yetişkinler için yazılmış bir kitaptır.

2. Yüzüklerin Efendisi (150 Milyondan Fazla)

Yine J.R.R. Tolkien imzası taşıyan ve Hobbit kitabındaki gibi Orta Dünya’yı konu alan Yüzüklerin Efendisi, Hobbit kitabından 17 sene sonra 1954 tarihinde yayımlanmıştır. Hobbit kitabında anlatılanlardan 60 yıl sonrası bir başka macerayı konu alan kitabın baş kahramanı yine Bilbo Baggins gibi Frodo isimli bir hobbittir.

Kitapta Orta Dünya’nın Melkor’dan sonra en kötü karakteri olan karaktersiz Sauron’un yaptığı güç yüzüğünün yok edilme çabaları konu alınır. Bunun için yine en uygun kişinin bir hobbit olduğunu düşünen büyücü Gandalf görevi Frodo’ya verir. Bu zorlu yolculukta en yakın arkadaşı Sam ile uzun ve tehlikeli bir yolculuğa çıkan Frodo, hem düşmanlarıyla hem de yüzüğün gücü ve etkisi yüzünden kendisiyle savaşmak zorunda kalır.

1. İki Şehrin Hikayesi (200 Milyondan Fazla)

Charles Dickens tarafından yazılan ve 1859 yılında yayımlanan bu kitap tüm zamanların en meşhur eserlerinden biri olup siyasal, kutsal kitaplar ve masallar haricinde tüm zamanların en çok satan kitabı unvanını taşımaktadır.

200 milyondan fazla satan İki Şehrin Hikayesi Fransız Devrimi esnasında ve daha öncesinde Paris ve Londra’da geçen olayları konu alır. Yazar bu kitapta insanların ruhsal değişimleri ve özellikle Fransız İhtilalinin insanlar üzerinde nasıl etkiler bıraktığı üzerinde durmuştur.

Bonus; Don Kişot!

Aslında tüm sıralama bir sıra geri gitmesi gerekiyor, çünkü dünyanın en fazla satılan kitabı 500 milyondan fazla bir satış ile Don Kişot adlı romandır. Günümüz dünyasında internetin yoğun kullanımı nedeniyle kırılması imkansız olarak kabul edebileceğimiz bu rekorun sahibi İspanyol roman yazarı Miguel de Cervantes Saavedra.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar