Ülkelere Dair

Dünyada Girilmesi Yasak Olan 8 Bölge!

Dünyada Girilmesi Yasak Olan 8 Bölge!

Bazılarının tehlikeli olması nedeniyle, bazıları gizlilik içerdiği için içeriye girişin kesinlikle yasak olduğu dünyadan 8 bölge ve yapı;

1. Küresel Tohum Deposu, Norveç;

Norveç’in Longyearbyen şehrine bağlı Spitsbergen Adası’nda yer alan bu depo 2008 yılında açılmıştır. Diğer bir adı da Kıyamet Ambarı‘dır. Bu yerin kurulma amacı ise dünya olası bir kitlesel yok oluş sürecine girerse dünyada yer alan tüm bitki tohumlarına ve gıda mahsullerine tekrar ulaşabilmeyi sağlamaktadır. Bu deponun içinde dünyada yer alan hemen hemen her bitkinin tohumu yer almaktadır.

Bu deponun yapılışında dünyadan birçok zengin insan finansman sağlamıştır ve depo yaklaşık 9 milyon dolara mal olmuştur. Bir dağın 130 metre altında yer alan tohum deposunun içinde ortalama 4 milyon farklı bitki tohumu yer almaktadır ve deponun içi -18 dereceye sabitlenmiştir. Depo, herhangi bir patlama, deprem, hatta nükleer patlamalara karşı dayanıklı olarak tasarlanmıştır. Ayrıca girişin yasak olduğu yer tüm dünyadaki buzullar erise bile yine de suyun üstünde kalmaktadır.

2. Paris Yer Altı Mezarlığı, Fransa;

Dünyanın en gizemli ve en ürpertici yerlerinden biri olan Paris Yer Altı Mezarlığı 1780’li yıllarda şehirde boy gösteren salgın hastalıklar nedeniyle mezarlıkların dolup taşması ve cesetlerin buraya taşınması ile meydana gelmiştir. Bu yer ilk olarak taş madeni olarak kullanılmış fakat daha sonra milyonlarca cesede ev sahipliği yapan bir mezarlığa dönüşmüştür.

Yeni mezarlığa ilk zamanlarda iskeletler dağınık bir şekilde atılmış daha sonrasında da istiflenerek dizilmeye başlanmıştır. Milyonlarca kafatası ve iskeletlerden oluşturulmuş semboller ise bölgeyi daha da ürpertici bir hale getirmiştir. Bugün buraya girebilmek ve gezebilmek için sabahtan akşama kadar müthiş bir sıra oluşmaktadır. Ziyaret amaçlı olarak bir kısmı görülebilse de yüzde 99’luk kısmına giriş istisnasız yasak, çünkü 275 kilometrelik bu labirentte kaybolmamak neredeyse imkansız.

3. Çernobil Yasak Bölge, Ukrayna;

1986 yılında bir nükleer kaza sonucunda gerçekleşen Çernobil Faciası dünyanın insan eliyle başına gelmiş en büyük felaketlerden birisidir. Kazanın gerçekleştiği bölgede yaşayan insanların birkaç gün içinde şehri boşaltması emredilmiş ve daha sonra şehir tam anlamıyla bir hayalet şehre dönüşmüştür.

Şehir aniden boşaltıldığı için şehrin her yerinde oyuncak bebekler, ayakkabılar ve hemen hemen her türden eşyalar bulunmakta. Radyoaktif kirlilik çok fazla olduğu için ve daha çok uzun bir zaman boyunca bu kirlilik devam edeceği için şehir binlerce yıl daha boş kalmaya devam edecek. Bugün şehrin belli bir bölgesine ise giriş tamamen yasak.

4. 51. Bölge, ABD;

Las Vegas’ın yaklaşık olarak 150 kilometre kuzeyinde yer alan bu esrarengiz tesis dünya üzerindeki en gizemli bölgelerden biri olarak kabul ediliyor. 51. Bölge‘nin varlığı uzun bir zaman boyunca hükumet tarafından reddedildi, ancak Başkan Obama 2013 yılında bu bölgenin varlığını resmi olarak açıkladı.

Bu yerin varlığı ilk olarak 1947 yılında gerçekleşen Roswell UFO Olayı‘ndan sonra ortaya çıkmıştır. Bir UFO aracı düştükten sonra uzaylıların bu yere getirildiği ve daha sonra üzerinde araştırmalar ve otopsiler yapıldığı gibi teoriler ortaya çıkmıştır. Meraklılar bölgenin girişine kadar gitse de içeri giriş kesinlikle yasaktır ve eğer girenler olursa, yetkili askerlerin giren kişileri vurma emri serbesttir.

5. Kuzey Sentinel Adası, Hindistan;

Bengal Körfezi’nin Andaman Adaları’ndan biri olan Sentinel Adası, Hindistan’a bağlı küçük bir adadır. Bu ilkel kabilenin 60 bin yıl önce Afrika’dan, Asya’ya göç eden insanlar ile birlikte geldikleri ve bu adalarda izole kaldıkları tahmin edilmektedir.

Burada yaşayan insanlara hükumet defalarca yardım etmek istemiş fakat her defasında saldırıya maruz kalmışlardır. Helikopterlere ok ve taşla saldıran kabile hiçbir şekilde dışarıdan bir girişimi kabul etmiyor. Nitekim Hindistan hükumeti 2004 yılında adanın huzurunu bozmamak adına bu yere girmeyi yasaklamıştır. 2006 yılında yasağa uymayan ya da bilmedikleri için adaya yaklaşan iki balıkçı, yerliler tarafından öldürülmüştür.

6. Poveglia Adası, İtalya;

Bu adanın bir diğer ismi de Veba Adası. Roma İmparatorluğu döneminde 1793 ve 1814 yılları arasında veba hastalığına yakalanan kişiler bu adaya gönderiliyordu. İtalya’nın kuzeyinde bulunan bu adaya yaklaşık 160 bin vebalı gönderilmiş ve ölüme terk edilmiştir.

1922 yılında ise bu yerde bir de akıl hastanesi açılmıştır. Adanın zaten bir ürpertici geçmişe sahip oluşu burada bulunan hastaları olumsuz yönde etkilemiş ve bir süre sonra hastane kapatılmıştır. Günümüzde adada hala insan kemikleri bulunuyor ve adaya giriş yasak. Bazı kişiler tarafından ise adanın lanetli olduğuna inanılıyor.
Ayrıca George R.R. Martin’in ”Buz ve Ateşin Şarkısı” isimli kitap serisinde gri hastalığına yakalanan kişilerin Valyria’ya gönderilmesi olayında buradan ilham aldığı tahmin edilmektedir.

7. Metro-2 D6 Hattı, Rusya;

Stalin nükleer bir saldırıdan korktuğu gerekçesi ile bu tünel için emir vermiş ve KGB tarafından D-6 kod adıyla inşa ettirilmiştir. Bu gizemli yer altı geçidi tahminlere göre Moskova’daki önemli yerleri birbirine bağlayan bir sistem ağını oluşturuyor.

Moskova metrosuna paralel inşa edilen bu yer altı geçitleri önemli kişilerin olası bir durumda kaçışları için inşa ettirildiği düşünülmektedir. Kremlin’den bir girişi olan tünel şehir dışına kadar uzanan bir güzergaha sahip ve daha birçok önemli bölge ile bağlantısı olduğu tahmin edilmektedir.

8. Vatikan Gizli Arşivleri, Vatikan;

Vatikan’ın gizli arşivini Dan Brown’ın kitabından uyarlanan ve Tom Hanks’in oynadığı Melekler ve Şeytanlar filmini izleyenler az biraz nasıl korunduğunu bilirler. Bu arşiv devasa büyüklükte olup 700’lü yıllara kadar dayanan belgelere ev sahipliği yapmaktadır.

Yaklaşık 84 kilometre boyunca uzanan bu raflar 35 bin kataloğa ayrılır. Arşivde Leonardo Da Vinci’den Michelangelo’ya, Martin Luther’den krallara kadar birçok önemli kişinin mektupları, belgeleri ve yazıları yer almaktadır. İçeriye sadece araştırma amaçlı özel izin ile girilebilmektedir.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar