Haziran 12, 2019 Dünyanın Artan Nüfusu Ve Yakın Gelecekte Yaşanacak Felaketler!

Dünyanın Artan Nüfusu ve Yapılan Birkaç İstatistik!

Son asırda dünya nüfusunun çok hızlı bir artış göstermesi ve teknolojinin gelişmesi ile dünya dengesi bir hayli bozuldu. Nüfusun katlanarak artması her yıl daha fazla bir büyüme gösteriyor, yani her geçen gün nüfus daha hızlı artıyor. Bunun için bir takım önlemler alınıyor, mesela Afrika’da özellikle çocuklar üzerinde bazı ilaçlar kullanılarak (yardım adı altında) öldürülüyor veya üremesi engelleniyor.

Onların aldığı önlemler maalesef bu, zaten son zamanlarda siz de fark etmişsinizdir ki kıyamet hakkında ve dünyadaki insanların yarısının ölmesi gibi konular hakkında birçok film yapılıyor. Bu filmler neyi çağırıştırıyor, neyin habercisi, hangi mesaj veriliyor bilinmez, ama tahmin edebiliyoruz. Neyse, konudan fazla sapmadan gerçekten nasıl önlem alınabilir, dünya nüfusu ne durumda ve nüfus artışı hakkında yapılmış istatistiklere bir göz atalım;

Günümüz Dünya Nüfusu;

Şu an dünya üzerinde 7 milyar 700 milyon küsur insan yaşamakta, 1970 yılında dünya nüfusu 3.7 milyardı. Yani daha 50 yıl bile geçmemişken dünya nüfusu kendini ikiye katladı ve hatta geçti bile.

En kalabalık ülkeler;

Dünyadaki bu nüfusun büyük çoğunluğunu Çin ve Hindistan oluşturuyor.
Çin; 1 milyar 386 milyon.
Hindistan; 1 milyar 339 milyon.
3. Sıradaki ABD ise 327 milyon nüfusa sahip.
Yaklaşık 2-3 yıl içerisinde Hindistan, Çin nüfusunu geçerek en yüksek nüfusa sahip ülke olacağı tahmin ediliyor.

Türkiye nüfusu;

Ülkemizin istatistiklerine de kısaca bir göz atarsak; Türkiye’nin 2017 yılına göre nüfusu 80 milyon 810 bin.
Yüzde olarak %50,16 erkek, %49,84’ü kadındır.
Dünya sıralamasında ise Türkiye 18. sırada yer alır.

Yapılan İstatistikler;

National Geographic’in nüfus artışıyla yaptığı bir araştırmaya göre dünya nüfusu 2050 yılında 9.7 milyar, 2100 yılında 11.2 milyar olacağı tahmin ediliyordu ancak şu an dünya nüfusu bu istatistiklere göre çok daha hızlı artmakta.

Su Savaşları;

Dünya nüfusunun artışıyla ilgili sorunlara değinmek gerekirse:
Belki de en önemlisi su; Çok fazla ve gereksiz tüketilen su yakın bir zamanda benzin değil su savaşları yapılmasına olanak sağlayacak.

Hava Kirliliği;

Bir başka sorun hava kirliliği; Artan nüfus dünyada sanayileşmeyi büyük bir hızla artırıyor ve bu da haliyle ormanlar ve yiyecek kaynaklarımızı azaltıyor. Dünyada hızla artan solunum rahatsızlıkları, zehirlenme vakaları ve daha bir çok hastalık da cabası.

Açlık;

Diğer bir sorun açlık; Zaten şu an dünyada yaklaşık 1 milyar insan aç bir şekilde uyumaya gitmektedir. Her gün 25 bin insan yetersiz beslenmekten ölmekte ve bunların 18 bini ‘5’ yaş altı çocuklardır.
Daha fazla nüfus, daha fazla aç insan…

Peki gezegenimiz için ideal insan nüfusu ne kadardır?
İdeal insan nüfusunu araştıran Paul Ehrlich yapılan çalışma da ideal nüfusun 1.5-2 milyar aralığında olması gerektiğini söylemiştir.

Sizce çığ gibi büyüyen nüfus artışı hakkında nasıl bir önlem alınması gerekir?

Benzer İçerikler;