Hayvanlar Alemi

Dünyanın En Büyük Hayvanları: Balinalar!

Dünyanın En Büyük Hayvanları: Balinalar!

Dünyanın en büyük hayvanları olan balinalar, onlarca ton ağırlıkları ve onlarca metre uzunlukları ile devasa yaratıklardır. Dünyanın en büyük 5 hayvanı da yine balinalardır, bu içerikte de en büyük 5 balina türünü derledik. Keyifli okumalar;

5. Kambur Balina;

Dünyanın En Büyük Hayvanları: Balinalar!

Kambur balinalar doğduklarında 4-5 metre arası uzunlukta olurlar. Genellikle boyları 15 metre ve 40 ton ağırlığındadır. Ancak bazen boyları 19 metre ve yaklaşık 50 ton ağırlığa kadar ulaşabilir. Dişilerin gebelik dönemi 11 ay sürer, erkek balinalar yavruları ile ilgili bir sorumluluk üstlenmezler.

Anneleri tarafından yaklaşık 5 ay boyunca emzirilir ve 4-5 yaşlarına geldiklerinde cinsel olgunluğa erişirler. Hareketli bir yapıya sahip bu balinalar genellikle kril sürüleri ile beslenir. Üremek için tropikal sulara çekilen kambur balinalar bunun dışında soğuk sularda yaşamını sürdürür.

4. İspermeçet Balinası;

Dünyanın En Büyük Hayvanları: Balinalar!

Akdeniz’de en yaygın görülen balinadır. 20 metre uzunluk ve 70 tona kadar ulaşan ağırlıkları ile en ağır balina türlerinden birisidir. Koni biçiminde 40 adet dişi bulunur ve dişleri olan en büyük balinadır. Ayrıca en derine (4 bin metre) inebilen balina türüdür.

Kafa kısmında 2 ton yağ bulunur ve bu yağlar aydınlatma amaçlı kullanılması için İspermeçetler tarih boyunca insanlar tarafından avlanmıştır. Dev kalamar bu balinaların en sevdiği yiyecektir. “Moby Dick” ve ”Denizler Altında 20.000 Fersah” kitabında bahsi geçen balinalar bu balina türleridir.

3. Oluklu veya Fin Balina;

Dünyanın En Büyük Hayvanları: Balinalar!

Bu devasa balinalar olgunluğa eriştiklerinde 27 metre uzunluğa ve 80 ton ağırlığa ulaşabilmektedir. Günde ortalama 2 ton yiyecek tüketen bu balinaların ortalama yaşam süreleri 100 yıldır. Mavi Balina ile birlikte en fazla ses çıkartan deniz hayvanıdır.

Çıkardığı ses bir tren düdüğünün çıkardığı ses ile hemen hemen aynıdır. Dünyanın birçok yerinde yaşayabilir fakat doğum sırasında ılıman bölgelere gelirler. Sadece 20. yüzyılda 1 milyona yakın oluklu balina yakın avlanmıştır. Bugün hala kaçak avcılar tarafından avlanan bu balinaların sayıları her geçen gün azalmaktadır.

2. Grönland Balinası;

Dünyanın En Büyük Hayvanları: Balinalar!

Dünyanın en büyük 2. balinasıdır. Boyları ortalama 20-25 metre olmasına rağmen iri yapıları nedeniyle Oluklu balinalara göre çok daha ağırdır. Ortalama 135 ton ağırlığında olan bu balinaların yaşam alanı Kuzey Kutbu bölgeleridir.

Grönland balinası aynı zamanda en uzun ömürlü balinadır. Ortalama ömürleri 200 yıldan daha uzundur ve çok daha yaşlı olanlarının olduğu düşünülmektedir. Yine insanlar tarafından avlanan bu hayvanların sayısı günümüzde 25 bin civarındadır. Grönland balinasının sırt yüzgeçleri yoktur.

1. Mavi veya Gök Balina;

Dünyanın En Büyük Hayvanları: Balinalar!

Dünyanın en büyük hayvanıdır. Ortalama 25-30 metre bir uzunluğa ve 150 ton ağırlığa sahiptir. Dişileri daha büyüktür. Şu ana kadar görülen en büyük mavi balina 33 metre uzunluk ve 190 ton ağırlığındaki bir dişidir. Akciğer kapasitesi 5 bin litre, kalbi 450 kilogram ağırlığındadır.

Doğduklarında 7 metre olur ve her gün 4 cm uzarlar. 7 ton kan hacmine sahiptir. Dev bir dili olan bu hayvanın dili üzerinde 50 insan ayakta durabilir. Mavi balinaların aort damarından bir insan geçebilir veya bir bebek rahatça emekleyebilir. Günde ortalama 40 milyon kril yerler.

Mavi balina dünyanın en büyük yani dünyanın en ağır hayvanıdır. Fakat dünyanın en uzun hayvanı değildir. 33 metreden daha uzun solucan türleri ve deniz anası türleri vardır, aynı zamanda soyu tükenmiş dinozor türleri de.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar