Ağustos 14, 2019 Dünyanın En Büyük Tapınağı Angkor Wat Hakkında Bilgiler!

Dünyanın En Büyük Tapınağı Angkor Wat Hakkında Bilgiler!

Guinnes Rekorlar Kitabı’nda da dünyanın en büyük dini yapısı olarak yer alan yaklaşık bin yıllık bir yapı Angkor Wat hakkında birkaç bilgi;

Kamboçya’nın Simgesi;

Angkor kelimesi Kamboçya’nın resmi dili Kmerce’de başkent, Wat kelimesi ise tapınak anlamına gelmektedir. Yani Tapınaklar Şehri anlamına gelen Angkor Wat, içinde beş büyük kubbesi ile onlarca tapınak barındırır. Kamboçya’nın sembolü olarak kabul edilen bu devasa dini yapı 1850 yılından beri ülkenin bayrağında da yer almaktadır.

Angkor Wat Tarihi;

Yapının inşaatına Kral 2. Suryavarman tarafından 1115 yılında başlatılmıştır. Devlet tapınağı olarak inşaatına başlanan yapı tam olarak hiç bitmese de büyük bir kısmı 30 sene içinde, 1145 yılında tamamlanmıştır. Yapının inşaatında 5 binden fazla fil ve yüz binlerce insanın çalıştığı bilinmektedir.

Bir Hindu tapınağı olarak inşa edilen yapıda Kral 2. Suryavarman, Kmer krallarından farklı bir şekilde Angkor Wat’ın merkezine bilinmeyen bir nedenden dolayı Şiva’yı değil Vişnu’yu koymuştur. Bu tapınak 13. yüzyılda Budist tapınağına dönüştürülmüş, 14. yüzyıla gelindiğinde ise Khmer Krallığı başkentini başka bir şehre taşımış ve yapı kaderine terk edilmiştir.

Yapı tam olarak terk edilmese de bakımları yeterince yapılmadığı için geçen asırlar boyunca orman tarafından ele geçirilmeye başlanmıştır. Ancak etrafına inşa edilen 3.6 kilometre uzunluğundaki duvarlar ve hendekler bir kale görevi üstlenmiş ve yapıyı ormandan gelebilecek zararlara karşı bir nebze koruyabilmiştir.

Keşfi ve Özellikleri;

Yapı Avrupa’da ilk olarak 1580 yılında bir kaşif sayesinde duyulmuştur. Daha sonraki zamanlarda iyice unutulan bu tarihi yapı 1858 yılında Fransız Doğa Bilimci Henri Mouhot tarafından yeniden keşfedilmiştir. Son olarak yapı 20. yüzyılın ortalarından itibaren restore edilerek günümüze sağlam bir şekilde ulaşabilmiştir.

Angkor Wat, kuzeyindeki Angkor Thomantik şehri ile birlikte 1992 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alındı. Angkor Wat, Kamboçya’nın en fazla turist çeken bölgesidir. Tapınağın tüm yüzeyinde, sütunlarında, pervazlarında ve çatılarda taş heykeller bulunur.

Angkor Wat Hinduizm inanışında Tanrıların yaşamını sürdürdüğü bir mekan olduğuna inanılan Meru dağını sembolize eden kubbeler içerir. Ayrıca Hint mitolojisinden bir takım insan ve hayvan betimlemeleri yer alan rölyefler, motifler ve kabartmaları ile ünlüdür.

Keşfi gerçekleştiren Henri Mouhot, Angkor Wat hakkında şu sözleri söylemiştir; ”Hayranlıkla izlediğim bu yer, ne kadar medeniyetli ve gelişmiş bir ırk tarafından inşa edildiğini belli ediyor. Görkemli ve devasa kalıntıları ile şu ana dek gördüğüm en güzel yapılardan birisi. Hatta tüm dünyanın bildiği ve hayranlık duyduğu Yunan yapılarından bile daha güzel.”

Benzer İçerikler;

Yorum Yap