Ülkelere Dair

Dünyanın En Huzurlu Ülkesi Norveç Hakkında İlginç Bilgiler!

Dünyanın En Huzurlu Ülkesi Norveç Hakkında İlginç Bilgiler!

Norveç veya resmi adıyla Norveç Krallığı 5.5 milyonluk bir nüfusa sahip ve başkenti Oslo’dur. İskandinav yarımadasının batısında ve en kuzeyinde yer alır. Norveç’te krallık olmasına rağmen bu sadece simgeseldir, ülke ”Anayasal Monarşi” ile yönetilmektedir.
Norveç sanılanın aksine Avrupa Birliği’nin resmi bir üyesi değildir. İsviçre, İzlanda, Lihtenştayn ile birlikte EFTA (Avrupa Serbest Dolaşım Örgütü) üyesidir. Bu örgütten çıkıp AB’ye geçmek istememektedirler. Zira ülkede iki kere referandum yapılmış ve sonuç olarak halk Avrupa Birliği’nin dışında kalmayı tercih etmiştir.

İnsan hakları;

Norveç’te insan hakları çok erken dönemde tartışılmaya başlanmıştır. İlk kadın hakları örgütü 1884 yılında kurulmuş ve bu alanda kadınların eğitiminden, seçme ve seçilme hakkına kadar birçok başarılı işlere imza atılmıştır.
Norveç ayrıca suç oranının en düşük olduğu ülkeler arasındadır, hatta öyle ki 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana yaklaşık 75 sene içinde sadece 10 polis ölümü yaşanmıştır.

Ekonomi;

Norveç dünyanın en büyük somon balığı üreticisidir. Yeri gelmişken şunu da söyleyelim; Japonların yapmış olduğu ve çoğu kişi tarafından Japonlara özgü bir yemek olduğu sanılan suşi, 1980’li yıllarda Norveç ülkesinden öğrenilmiştir.

Spor ve yaşam standardı;

1952 ve 1994 Kış Olimpiyatları Norveç’te yapılmıştır. Ülkenin milli sporu kayaktır ve ülkede yaklaşık bin adet kayak merkezi bulunmaktadır.
Norveç, 2014 yılında yaşam kalitesi indeksine göre, dünyanın en yaşanılır ve yaşam standardı en yüksek olan ülke seçilmiştir.

Norveç hapishaneleri;

Norveç ülkesinde hapis yatan mahkumların kaldığı odalar, çoğu ülkenin orta dereceli otel odalarından daha moderndir. Ayrıca mahkumlar odalarından internete girme haklarına da sahiptir.

Yazarlara tam destek;

Eğer yazarlık ile bir ilginiz varsa bu uygulama neden ülkemizde yok diyeceksiniz. Çünkü Norveç’te bir kitap yayımladığınız zaman devlet size destek amaçlı 1000 adet kitabınızı satın alıp bunları ülkenin genelindeki halk kütüphanelerine dağıtıyor. Söz konusu çocuk kitapları ise bu sayı 1550’ye kadar çıkıyor.

Hitler’in önüne koyulan taş;

Norveç’in en meşhur direniş eylemi hiç şüphesiz 1943 yılında Rjukan’da bulunan Vemork ağır su tesisinin sabote edilmesidir. Fabrika sabote edilmiş ve bu sayede Adolf Hitler’in atom bombası yapabilecek kaynaklara ulaşması engellenmiştir.

Norveç’te eğitim;

Sizinde tahmin edeceğiniz üzere ülkede okuma-yazma oranı neredeyse %100’dür. Ayrıca dışarından Norveç’e üniversite okumaya gelen gençler için eğitim masrafları, özellikle bazı bölümler için oldukça ucuzdur.

Norveç’e ne zaman gidilir?

Eğer buraya gitmek ve keşfetmek gibi bir arzunuz varsa, hangi ayda gittiğiniz kesinlikle çok önemli. Çok soğuk bir ülke olduğu için buna hazırlıklı olmanız gerekiyor. Eğer kışın gider ve kışa pek alışkın değilseniz sizin için oldukça zor bir tatil olabilir. Ülkenin doğal güzelliklerini keşfetmek için yazın gitmeniz daha doğru olur, fakat kuzey ışıklarını görmek, açık hava konserlerine ve festivallere katılmak isterseniz kış aylarında gitmeniz gerekir. Bu ülkeye gidebilmek için vize almanız mecburidir.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar