İlginç BilgilerÜlkelere Dair

Dünyanın En Soğuk Yeri Antarktika ve Mcmurdo Vadileri!

Dünyanın En Soğuk Yeri Antarktika ve Mcmurdo Vadileri!

2020 yılında bile hakkında hâlâ çok az şey bildiğimiz, dünyanın en soğuk ve kurak yeri Antarktika hakkında bilgiler ve Mcmurdo vadisinin gizemleri;

Öncelikle Antarktika’yı kuzey kutbu ile karşılaştırırsak birbirlerinden çok farklı olduklarını söyleyebiliriz, yapıları birbirinden tamamen farklıdır. Kuzey kutbu yalnızca buzlardan ibaret iken Antarktika, birçok keşfin yapılmasını bekleyen hakkında az şey bildiğimiz bir kıtadır.

Dünyanın en soğuk yeri;

Sıcaklıklarını kıyaslarsak Antarktika, kuzey kutbundan çok daha soğuktur. Yıllık ortalaması bile -50°C olan Antarktika, kışları -90°C’leri görmektedir. -90°C’yi yaşamak mümkün değil, fakat hayal etmeniz açısından çok daha yüksek sıcaklıkta, -60°C’de çekilmiş şu videoyu izleyelim;

Dünyadaki tüm suların yalnızca %3’ü tatlı sudur. Bu %3’lük kısmın %2’si de Antarktika’dadır. Buzulların altında ise tahmin edilen en az 300 göl bulunmakta. Bu göllerin bazıları Marmara Denizi’nden bile daha büyüktür; donmamasının nedeni ise gezegenin çekirdeğinden yayılan ısıdır.

Buradaki hayvanlara kısaca değinirsek; Antarktika’ya nüfusları nedeniyle penguenler hükmediyor diyebiliriz, diğer hayvanların bazıları ise; fok, petrel, albatros, martı ve deniz kırlangıcıdır. Çok karıştırdıldığı için şunu da ekleyeyim, kutup ayıları sadece kuzey kutbunda yaşar.

Gelelim gizemli tarafına;

Antarktika’nın tamamı buzlarla kaplı değil, burada birkaç vadide ayaklarınız taşlara ve kuma değebiliyor. Dünyanın en soğuk yeri Antarktika’da bu biraz garip gelse de, bir doğa olayı bunu mümkün kılmış. Biz bu vadilerin en büyüğünden bahsedelim; McMurdo!

Mcmurdo kuru vadisinde saatte 300 km hızla esen rüzgar bu yerlerin kurak kalmasına neden olmuş. Öyle ki bu vadiye 2 milyon yıldır ne kar ne yağmur yağmıştır, yani kupkuru bir yer! Hatta bu yer için Mars’ın ikizi gibi benzetmeler de yapılmış. Tabii sadece gizemi kuru olması değil.

İlgili İçerik: Antarktika’nın Keşfi ve Antarktika’nın Tarihi!

Hemen üst kısma eklediğim içerikten Antarktika’nın tarihini okuyabilirsiniz, orada daha detaylı bahsettiğimiz gibi Antarktika eskiden üstünde hayvanların yaşadığı sıcak iklime sahip bir kıtaydı. Günümüzde ise bu vadide araştırmacılar, ki Türk araştırmacılarda dahil olmak üzere kazılar yapılmakta.

İşte vadinin en büyük özelliği de kuraklığı nedeniyle fosilleri çok çok iyi korumuş olması. Milyonlarca yıl önce yaşamış hayvan fosillerinin burada bulunması, aynı fosillerin Hindistan ve Avustralya’da da olması zamanında bu kıtaların birleşik olduğunun en büyük kanıtlarından biri. Kim bilir, bakalım bu yerlerden daha neler çıkacak…

İlgili İçerik: Dünyanın 8. Kıtası Zelandiya!

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar