İlginç Bilgiler

Dünyanın En Uzun Dağı Everest mi Mauna Kea mı?

Dünyanın En Uzun Dağı Everest mi Mauna Kea mı?

8848 metre uzunluğu ile dünyanın en yüksek dağı konumunda olan Everest’ten bile daha uzun olan Mauna Kea Dağı hakkında bilgiler;

Buradan bakınca öyle pek devasa görünmüyor değil mi? Ama aslında oldukça büyük, üstelik uyuyan bir yanardağ.
Hawaii’de bulunan bu dağ deniz seviyesinden 4,207 metre yükseklikte, ancak dağın büyük bir kısmı okyanusun altında yer alıyor. Okyanusun altına 5997 metre uzanan Mauna Kea, toplamda 10207 metre uzunluğu ile en uzun dağ konumunda.

Dünyanın en uzun 10 dağı 8 bin metreden daha uzundur. 10 bin metreden daha uzun olan Manua Kea diğer dağlara ciddi bir fark atmış görünüyor. Bugün Mauna Kea’nın zirveyi Everest’e kaptırmasının tek nedeni okyanus içinde yer almasıdır. Eğer Mauna Kea’nın bulunduğu bölgede sular olmasaydı bugün en yüksek ve en uzun dağ Mauna Kea olacaktı. En yüksek dağlar deniz seviyesinden itibaren hesaplandığı için zirve Everest’e ait.

Muana Kea dağının volkanik bir dağ olduğunu söylemiştik.
Son olarak 4600 yıl önce patlayan bu dağ o yıllardan beri uzun bir uykuda diyebiliriz.
Bir milyon yaşında olan Mauna Kea oldukça genç bir dağ sayılır, zira Everest Dağı yaklaşık 60 milyon yaşındadır.

Üstteki bu görselde ise Manua Kea ile Everest yan yana koyulmuş, aralarında yaklaşık 1350 metre fark var. Hemen arkalarındaki devasa dağ ise Olympus Dağı’dır ve Mars gezegeninde bulunur. Olympus Dağı ayrıca Güneş sistemindeki tüm gezegenlerde bulunan dağlar arasında en yüksek uzunlukta olan dağıdır. Yüksekliği 26 bin metreden daha uzundur ve Everest’in neredeyse 3 katıdır.

İlgili içerik: Olympus Dağı hakkında bilgi almak için buraya tıklayın.

Sonuç olarak konumuza dönersek en uzun dağ dediğimizde cevap Manua Kea iken, en yüksek dağ denildiğinde deniz seviyesinden hesaplanması nedeniyle cevap Everest olacaktır.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar