Mart 7, 2019

Türkiye’den Önemli İşlere İmza Atmış 8 Kadın!

1 – Leman Bozkurt Altınçekiç;

İlk Türk kadın jet pilotu. NATO kuvvetlerinin de ilk ve uzun zaman boyunca tek kadın jet pilotu oldu. 1932 yılında Sarıkamış’ta doğmuş, 4 Mayıs 2001 yılında vefat etmiştir.

2 – Prof. Dr. Remziye Hisar;

Türkiye tarihinin ilk kadın kimyacısı. Ayrıca kendisi, bizzat Marie Curie’nin öğrencisiydi. 1902 doğumlu Remziye Hisar, 1992 yılında vefat etmiştir.

3 – Samiye Cahid Morkaya;

Aynı zamanda bir kemençe öğretmeni olan Samiye Morkaya, Türkiye’nin ilk kadın yarış pilotudur. 1897 yılında doğmuş, 1972 yılında vefat etmiştir.

4 – Nene Hatun;

93 Harbi sırasında Erzurum’da Aziziye savunmasına katılan, Rus işgaline karşı Erzurum’da ki halk direnişinin simgesi haline gelmiş Türk kadın kahraman. 22 Mayıs 1955’de vefat etmiştir.

5 – Gül Esin;

1933 yılında yarıştığı 4 erkeği geride bırakarak Türkiye’nin ilk kadın muhtarı olmuştur. Görev süresi boyunca kumarı yasaklatmış, kız çocuklarını okula yazdırmak için aileleri ikna etmiştir. Ayrıca erken yaşta evlenme ve kız kaçırma olaylarının da önüne geçmiştir.

6 – Süreyya Ağaoğlu;

Azeri kökenli Türk avukat ve yazar. Türkiye’nin ilk kadın avukatı ve kadın hakları savunucularındandır. 1903 doğumlu Ağaoğlu 1989 yılında vefat etmiştir.

7 – Safiye Ali;

Türkiye’nin ilk kadın tıp doktoru ve tıp eğitimi veren ilk kadındır. Anne çocuk sağlığı üzerine çalışmalar yapan Safiye Ali’nin adı Süt Damlası Bakım Evleri ile anılır. 1952 yılında vefat etmiştir.

8 – Halet Çambel;

Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğu. Kendisi Google’ın 8 Mart için hazırladığı Doodle’da yer almıştır.

Ülkemizde daha yüzlerce emek ile başarıyı kovalamış kadın var. Bu 8 Türk kadınının nezdinde; Tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü kutluyoruz.

İlgili İçerikler;