Hayvanlar Alemi

En Cesur Hayvan Bal Porsuğu Hakkında Bilgiler!

En Cesur Hayvan Bal Porsuğu Hakkında Bilgiler!

İlk olarak bu sıra dışı hayvanın adı en çok sevdiği ve ucunda ölüm olsa dahi son damlasına kadar bırakmadığı bal sevgisinden gelmektedir. Adeta süper güçlere sahip diyebileceğimiz bu hayvanın en önemli özelliklerinden biri çok kalın bir deriye sahip olması, bu deri resmen bal porsuğu için zırh görevi görmektedir ve bu sayede birçok hayvan karşısında çok büyük avantaj elde ederler.

Arıların yuvalarındaki balları yemek için saldırdığında yüzlerce arı tarafından sokulmaya başlar. Fakat kalın derisi sayesinde arıların sokması bu hayvanı etkilemez ancak yüz kısmı için bu geçerli değildir, eğer yüzüne çok fazla arı sokarsa ölümüne neden olabilir, ama bal porsukları ucunda ölüm olsa da en sevdiği balından asla vazgeçmez.

Yüzebilme özelliğine sahip bu hayvanın en komik taraflarından biri zıplaya zıplaya yürümesidir. Adeta hayvanlar aleminin en rahatı benim dercesine yürüyüşüyle etrafına yargı dağıtmaktadır. Gördüğü hiçbir canlıdan kaçmaz ve her canlıyı karnını doyurması gereken bir besin olarak görür, ayrıca oldukça da elastik bir vücuda sahiptir.

Yılanlardan, aslanlara kadar;

Mesela bir yılan ile karşılaştığı zaman bu zehirli bir kobra yılanı olsa dahi, bal porsuğunun gözünde bir öğün olarak görülmektedir. Yılanı rahatsız etmeye başlayan bal porsuğu önce onunla mücadeleye girer. Bal porsuğu çok yetenekli bir avcı olduğu düşünülmesin, aksine avını yenene kadar yılan tarafından defalarca sokulur.

Fakat bal porsuğunun diğer en ilginç özelliklerinden biri de yılan zehirlerine karşı bağışıklığı olmasıdır. Defalarca yılan tarafından sokulduktan sonra mücadeleyi bırakmayan bal porsuğu sonunda yılanın kafasını yiyerek koparır. Asıl ilginç olan şey burada başlar, yılanın zehri vücudunda etki gösterir ve bal porsuğu kendinden geçerek bayılır. Ancak aradan kısa bir süre geçtikten sonra zehri vücudundan atan bal porsuğu yarı sersemlemiş hali ile avına kaldığı yerden devam eder.

Bir kobra yılanına kafa tutan bir hayvanın elbette hiçbir hayvandan korkusu yoktur. Dediğimiz gibi gördüğü her şeyi yemek olarak görür. Akrep zehrine de bağışıklığı olan hayvan bolca akrepte yemektedir. Bunların dışında alt edemediği bir hayvan olursa bir süre onunla mücadele ettikten sonra bırakır ve gider.

Kendi boyutuna göre oldukça büyük olan aslanlara bile kafa tutmaktadır. Aslan her şekilde bal porsuğunu yenecek güçte olmasına rağmen bu hayvanın kendilerine kafa tutması durumunu şaşkınlıkla karşılarlar ve çoğu zaman bal porsuklarına bulaşmazlar. Bal porsukları ise rahatlıkla birkaç aslanın arasına girerek ne kadar cesur olduğunu adeta aslanlara kanıtlar.

Bal porsukları tek yaşayan hayvanlardır. Sürü halinde dolaşmazlar. Yalnızca çiftleşme zamanı geldiğinde partneri ile buluşur ve birlikte bir süre vakit geçirirler. Çiftleşme gerçekleştikten sonra dişi bal porsuğu kendi yoluna erkek bal porsuğu da kendi yoluna gider. Erkek bal porsuklarının çocuklarıyla ilgilenme durumu gibi bir şey söz konusu değildir, tek eşli olmayan bu hayvanlar çiftleştikten sonra bir daha birbirlerini görmezler, erkek bal porsukları ise çocuklarını hiçbir zaman görmez.

Dünyanın en cesur hayvanı;

Söylediğimiz gibi çok cesur olan bu hayvanlar 2002 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’nda bile ”Dünyanın en korkusuz hayvanı” olarak yer almışlardır. Genellikle Afrika, Hindistan ve Asya’nın güneybatısında yaygın olarak yaşarlar. Sansargiller ailesine mensup bu hayvanın ağırlığı ortalama 10 kilogramdır, güçlü pençelere sahiptir ve ortalama uzunluğu kuyruktan itibaren 55-77 cm arasında değişmektedir.

Hemen alt tarafa kısa bir video ekliyorum. Videoda yavru bir bal porsuğunu yemeye çalışan jaguar görülmektedir, devamında ise annesi olaya dahil olur;

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar