Hayvanlar Alemi

En Güzel Kuşlar: Tavus Kuşları Hakkında Bilgiler!

En Güzel Kuşlar: Tavus Kuşları Hakkında Bilgiler!

Şüphesiz dünyanın en güzel kuşlarından biri olan tavus kuşları rengarenk tüyleri ve muazzam kuyrukları ile göz kamaştırmaktadır. İşte bu ihtişamlı canlılar hakkında birkaç temel bilgi;

Türleri;

Özellikle dikkat çekici kuyrukları ile gösterişli bir kuştur. Sülüngiller familyasından olup üç ayrı türü bulunmaktadır. Bunlar; Mavi tavus kuşu, Yeşil tavus kuşu ve Kongo tavus kuşlarıdır. Günümüz itibariyle nesli azalmakta olan hayvan türlerinden biridir.

Özellikleri;

Tavus kuşlarının ihtişamlı kuyruğa sahip olanları erkektir. Dişiler, erkeklere nazaran pek göz alıcı kuyruklara sahip değildir. Erkeklerin kuyrukları ile birlikte boyları genellikle 1,5 metre civarında iken bazıları 2 metreyi aşmaktadır. Dişilerin boyları ise kuyrukları ile birlikte 110-130 santim arasında değişir.

Nerede Yaşarlar;

Mavi olanlar Hindistan’ın alt kesimlerinde yaygındır. Aynı zamanda Hindistan’ın ulusal kuşu olarak kabul edilir. Yeşil olanlar Myanmar’ın doğusundan, Endonezya’nın Cava Adası’na kadar olan bölgede yaşarlar. Kongo tavus kuşları ise ismini aldıkları Orta Afrika’daki Kongo ülkesinde yaşarlar. Gündüzleri yemek için yerde gezinirken gece uyumak için ağaçlara tünerler.

Nasıl Beslenirler;

Tavus kuşları ne yer kısmından önce başlarındaki tüylere değinelim. Kafalarının tam tepesinde duran ve birkaç kalın telden oluşan tüylere kepez adı verilmiştir. Tavus kuşları hem et hem de otla beslenen canlılardır, yani hepçildir. Yılan avlama konusunda çok iyilerdir; genellikle tohum, ot ve böceklerle beslenirler.

Kur Yapma ve Üreme;

Bu kuşlar dişilerini etkilemek için gösterişli kuyruklarını bir yelpaze gibi açarlar ve böylece dişilere kur yaparlar. Üreme mevsimleri dışında zaman zaman yine kuyruklarını açtıkları olur. Çiftleşmeden sonra dişi tavus kuşları 15 civarında yumurta bırakır ve otuz günlük kuluçka süresinden sonra yavruları yumurtadan çıkar.

Diğer Özellikleri;

Tavus kuşlarının yetişkin olanlarının ağırlıkları 5-6 kilogram arasında değişir. Yaşam sürelerine gelirsek ortalama 15-25 yıl yaşarlar. Doğal ortamlarında gözlemlemek oldukça zordur, bu yüzden hayvanat bahçelerinin en gözde hayvanlarından birisidir. Tavus kuşunun güzelliği aksine sesleri pek de hoş sayılmaz. Tavus kuşları sanılanın aksine uçabilirler.

Antik Yunanistan’da tavus kuşları Tanrıça Hera’nın simgesidir.

Roma İmparatorluğu zamanında zengin ve nüfuzlu kişilerin sofralarında tavus kuşu eti mutlaka yer alırdı. Bu soyluluğun ve zenginliğin bir göstergesiydi.

İslamiyet dininde ise bolluk, bereket, refah ve mutluluk ile bağdaşmıştır.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar