İlginç Bilgiler

En İlginç Psikolojik Hastalık: Çoklu Kişilik Bozukluğu!

En İlginç Psikolojik Hastalık: Çoklu Kişilik Bozukluğu!

Belki de en ilginç psikolojik hastalık olan Çoklu Kişilik Bozukluğu veya diğer adı ile Dissosiyatif Kişilik Bozukluğu nedir, kimlerde daha çok görülür, belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır;

Çoklu kişilik bozukluğu kısaca kişinin bilinç düzeyinde birbirinden farklı, en az 2 kişiliğe sahip olması ve bu kişilik yapıları arasında geçişler yaşaması durumuyla karakterize olmuş olan psikolojik bir hastalığa verilmiş isimdir.

Kimlerde görülür;

Bu hastalık çoğunlukla çocukluğunda ağır travma atlatmış kişiler de görülmektedir. Kendi öz kişiliğinin yanı sıra diğer bedeninde ki bu diğer kişiliklerin sayısı 2’de olabilir 100’de olabilir. Tabii ne kadar fazla kişilik varsa hastalık da o kadar ağır yaşanır. İşin en ilginç kısmı ise bu alternatif kişilikler, kendi öz kişiliğinden tamamen farklı olabilir. Örneğin alt kişiliklerden biri 50 yaşındaki bir müzisyen de olabilir, 5 yaşında yaramaz bir kız çocuğu da. Ya da örneğin bir filozof da olabilir veya sıradan bir soyguncu da. Ayrıca bu alt kişilikler hastalığı taşıyan kişi erkek ise kadın, kadın ise bayan da olabilir, yani farklı cinsiyetler de taşıyabilmektedir.

Her karakter kendi hikayesine, kişisel görünümüne, davranış modellerine, fiziksel özelliklerine ve isimlere sahiptir. Yani özetle tamamen farklı insanların tek bir bedende yaşaması demektir. Hatta daha da ilginç bir şey söylemek gerekirse, bir kişiliğin alerjisi var iken, diğerinin olmayabilir veya bir kişiliğin gözleri iyi görmüyor iken, bir diğeri keskin gözlere sahip olabilir. Bu kişilikler birbirlerinden habersiz olabilir, diğerinin anılarını bilmiyor olabilir veya yeni bir şey yaptığında haberi olmayabilir. Bazen de kişilikler birbirlerini bilir ve iyi anlaşabilirler.

Şizofreni ile aynı hastalık değildir;

Ayrıca kişilikler hızlı şekilde değişip bedende ön plana çıkarak vücudu ele alabilir. Şizofreniyle karıştırılsa da aynı hastalıklar değillerdir ve aralarında çok büyük farklar vardır. Bu hastalığa sahip çok fazla sayıda insan vardır, fakat en meşhurları Billy Milligan isimli kişidir.

İlgili içerik: 24 farklı kişiliğe sahip Billy Milligan!

Tedavisi mümkün mü;

Bu hastalığa sahip kişilerin tedavi alması oldukça önemlidir ve bu tedavi süreci de oldukça uzundur. Kişi tedaviye başladığı zaman ise genellikle bu tedaviler olumlu sonuçlar göstermektedir. Tedavi sırasında alternatif kişilikler belirlenir ve bir bütün hale getirilmesi adına çalışmalar yapılır.

Son olarak bu hastalık ile ilgili birçok film de çekilmiştir. Bu filmler arasından en meşhur olanları Phycho, Split, Glass ve Kimlik filmleridir. Hastalığı daha iyi tanımanız ve anlamanız için hemen alt tarafa eklemiş olduğum 4 dakikalık Inside (İçeride) isimli kısa filmi de izleyebilirsiniz;

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Yorumlar