Tarih & Antik Çağ

En Uzun Hüküm Süren Mısır Firavunu 2. Ramses!

En Uzun Hüküm Süren Mısır Firavunu 2. Ramses!

66 yıl ile Antik Mısır tarihinin en uzun hüküm süren firavunu 2. Ramses kimdir, neler yapmıştır, neden Büyük Ramses ismi ile tarihe geçmiştir;

19. Hanedanlık;

Antik Mısır’da Akhenaton, Nefertiti ve Tutankamon gibi önemli isimlerin ölümünden sonra birkaç vekil firavun daha tahtta kaldıktan sonra 18. Hanedanlık yıkılmış ve 19. Hanedanlık 1. Ramses ile başlamıştır. Kısa bir firavunluk döneminden sonra oğlu 1. Seti daha sonra da torunu 2. Ramses milattan önce 1279 yılında tahtta çıkmıştır.

İlgili İçerik: Firavun Tutankamon Dönemi, Keşfi ve Laneti!

2. Ramses Genç yaşında firavun olunca, Hitit Kralı Muvatallis bu fırsattan yararlanmak istemiş ve genç firavun ile savaşa girmiştir. Savaşın çıkma nedeni ise Suriye sınırlarında bulunan Amurru ve Amka gibi içinde ticaret yollarını bulunduran önemli toprakları ele geçirmekti.

Kadeş Savaşı;

Kadeş Savaşı

Kadeş Savaşı tarihteki en fazla savaş arabasının kullanıldığı savaş olarak anlatılır. Hitit casuslarının Mısır ordusunun içine sızdığı, bu yüzden tüm hamlelerini önceden bildiği ancak buna rağmen Hititlerin zaferin kıyısından döndüğü savaşta Mısır, Hititler ile antlaşma imzalamak zorunda kalmıştır.

Bu antlaşmaya bağlı olarak Mısır savaştan önce aldığı yerleri boşaltmış, Kadeş Hititlere kalmıştı. Ancak 2. Ramses çok zeki biriydi, her ne kadar savaşı kazanamamış olsa da Mısır’daki tüm tapınaklara düşmanlarını tek eliyle alt ettiğini betimleyen resimlerin çizilmesini emretti.

Diğer birçok firavunun yapılarının aksine 2. Ramses’in inşa ettirmiş olduğu birçok yapı ve tapınak günümüze kadar başarıyla korunmuştur. Bu tarihi yapılardan en çok bilineni ise Nil Nehri kıyısındaki kumtaşından bir dağın içi oyularak yapılmış olan Ebu Simbel Tapınağı‘dır.

Ebu Simbel Tapınağı;

Ebu Simbel Tapınağı

Yapımı 20 yıl süren tapınağın kapısındaki 4 heykel 2. Ramses’i tasvir etmektedir. Tapınağın içindeki Ramses heykeline ise yılda sadece iki kez güneş vurmaktadır. Bu astronomi olayı 2. Ramses’in doğum günü olan 22 Ekim ve tahta çıktığı gün olan 22 Şubat tarihlerinde gerçekleşmektedir.

İlgili İçerik: Gize Piramitleri Nasıl Yapıldı ve Gizemleri;

2. Ramses 90 yıllık hayatı ve 66 yıllık firavunluk dönemi boyunca yüzlerce çocuğu olmuştur, hatta 1000 kız ve 1000 oğlu olduğu yönünde rivayetler vardır. Fakat 2. Ramses, Krallık Çocukları olarak bilinen bir kurum kurmuş ve burada 110’a yakın çocuğu olduğu kayıt altına alınmıştır.

Zamanla yaşlanan 2. Ramses önce yerini ilk oğlu Kha’ya bırakmış, fakat Kha 60 yaşında ölünce taht, bir başka oğlu Merenptah‘a kalmıştır. Fakat o da hâlâ hayatta olan babası 2. Ramses’e sürekli danışmıştır. Nitekim 2. Ramses 90 yaşında iken yatağında ölmüştür.

Pasaport çıkarılan mumya;

2. Ramses’e çıkarılan pasaport

Yaklaşık 3 bin yıl sonra bulunan 2. Ramses mumyasında bir mantar büyümesi tespit edilince, çürümeyi durdurmak amacıyla restorasyon için Fransa’ya mumya götürülmüştür. Ancak Fransa’ya ölü ya da diri pasaportsuz hiç kimsenin giremeyeceği gibi bir kanun olduğundan 2. Ramses’e pasaport çıkartılmıştır.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Yorumlar