Hayvanlar Alemi

En Yavaş Memeli Tembel Hayvan Hakkında Bilgiler!

En Yavaş Memeli Tembel Hayvan Hakkında Bilgiler!

Keyfine düşkün olarak bildiğimiz, bazılarına göre korkunç bazılarına göre ise oldukça tatlı bir hayvan olan tembel hayvan hakkında birkaç bilgi;

Nerede Yaşar;

Tembel hayvanlar Orta ve Güney Amerika’da yaşamını sürdürür. Bilim adamlarının bir kısmına göre Folivora alt takımında, bazılarına göre ise Phyllophaga grubunda yer alırlar. Bu iki grubun biri Latincede, diğeri Yunancada ”Yaprak Seven” anlamına gelmektedir.

Tembel hayvanlar insanlardan önce Asya, Avustralya, Yeni Zelanda, Madagaskar ve Kuzey Amerika gibi birçok bölgede varlığını sürdürmekteydi. Diğer ismiyle Miskin Hayvan olarak da bilinen, bilimsel adı Bradypus Variegatus olan bu hayvan dünyanın en yavaş memeli hayvanıdır.

Günlük Yaşamı;

Bir dakikada ortalama yarım metre yol kat ederler. Gününün 15-18 saatini uyuyarak geçirir ve dünyanın en fazla uyuyan hayvanıdır. Geriye kalan zamanlarını ise beslenerek geçirirler. Enerji az tüketmesi sebebiyle çok fazla yemek ihtiyacı da hissetmezler.

Tembel hayvan keskin pençeleri sayesinde ağaç dallarında ters bir şekilde asılarak yaşar. Bunu güçlü kaslarına borçludurlar. Sürekli ters asıldıkları için iç organlarının yerleri bile diğer memelilere göre farklıdır.
Ağaçlardan aşağıya sadece iki sebepten inerler. Tuvaletlerini yapmak (ortalama haftada bir kez) ve ağaç değiştirmek.

Fiziksel Özellikleri;

Tembel hayvanlar kısa düz başlı, iri gözlü ve uzun bacaklıdır. Yaklaşık 7 cm uzunluğunda bir kuyrukları vardır. Ortalama boyları 50-70 cm arasında değişir. Yine ortalama ömürleri 30-40 sene arasındadır bunu da sanırım dinlenmelerine borçlular. Tembel hayvanlar şaşırtıcı bir şekilde çok iyi yüzücülerdir. Hepçil olarak beslenirler. Bitki, böcek, küçük sürüngen, leş yani her şeyi yerler. Çok nadir de olsa pençeleri düşmanlarından korunmaya yarar.

Bu hayvanların kılları bile diğer memelilerden farklı bir şekilde çıkar ve bu sayede ağaçta ters dururken yağan yağmurdan çok az etkilenirler. Tembel hayvanların en büyük düşmanlarından birisi de insanlardır. Ancak ağaçlarda iyi kamufle olabilen, çok ağır hareket ederek dikkat çekmeyen, ağaca sarıldığında vurulsa bile yere düşmeyen tembel hayvanlar böylelikle insanlardan kurtulabilirler. Diğer en büyük düşmanları ise kartallar ve jaguarlardır.

Gebelik ve Bebeklik;

Dişi tembel hayvanlarının gebelik süreleri 6 aydır. Yavrular doğduktan sonraki ilk beş hafta annelerine sarılarak yaşarlar. Özellikle Hindistan cevizi ile kamufle olan tembel hayvanlar yuvalarını palmiye ağaçlarının taçlarına yaparlar. Yavru tembel hayvanların da tırmanma yeteneği çok iyidir fakat bazen düşerek ölmektedirler.

Soy Tehlikesi;

Günümüzde tembel hayvanların yaşayan altı türünden sadece birinin, Bradypus torquatus türünün nesli tükenme tehlikesi altındadır.
Sürekli gülümsermiş gibi bir yüze sahip olan bu hayvanlar nedense birçok insan tarafından pek sevimli olmayan ve çekindikleri hayvanlar arasındandır. Bu da sanırım büyük pençeleri veya çok kıllı bir yapıya sahip olmalarından olsa gerek.

Son olarak Buz Devri animasyon filmlerinin baş karakterlerinden olan Sid (Miskin) tembel hayvandır.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar