Hikayeler

Enfes Bir Hikaye; Leonardo da Vinci ve Son Akşam Yemeği!

Enfes Bir Hikaye; Leonardo da Vinci ve Son Akşam Yemeği!

Leonardo da Vinci; Son Akşam Yemeği isimli freski yapmayı düşündüğünde büyük bir güçlükle karşılaştı. Çünkü İyi’yi İsa’nın bedeninde, Kötü’yü de İsa’nın arkadaşı olan ve son akşam yemeğinde ona ihanet etmeye karar veren Yahuda’nın bedeninde tasvir etmek zorundaydı…

Resmi yarım bırakarak bu iki kişiye model olarak kullanabileceği birilerini aramaya başladı. Bir gün bir koronun verdiği konser sırasında, korodakilerden birinin İsa tasvirine çok uyduğunu fark etti. Onu poz vermesi için atölyesine davet etti, sayısız taslak ve eskiz çizdi.

Aradan 3 yıl geçti. ”Son Akşam Yemeği” neredeyse tamamlanmıştı, ancak Leonardo henüz Yahuda için kullanacağı modeli bulamamıştı. Leonardo’nun çalıştığı kilisenin kardinali, resmi bir an önce bitirmesi için Leonardo’yu sıkıştırmaya başladı. Günlerce aradıktan sonra vaktinden önce yaşlanmış genç bir adam buldu. Paçavralar içindeki bu adam sarhoşluktan kendinden geçmiş kaldırım kenarına yığılmıştı. Leonardo, yardımcılarına adamı kiliseye taşımalarını söyledi. Çünkü artık taslak çizecek zamanı kalmamıştı.

Son Akşam Yemeği Freski

Kiliseye varınca yardımcılar adamı ayağa diktiler. Zavallı, başına gelenleri anlamamıştı. Leonardo adamın yüzünde görülen inançsızlığı, günahı, bencilliği resme geçiriyordu… Leonardo işini bitirdiğinde, o zamana kadar sarhoşluğun etkisinden kurtulmuş olan berduş gözlerini açtı ve bu duvar resmini gördü. Şaşkınlık ve hüzün dolu bir sesle şöyle dedi: ”Ben bu resmi daha önce gördüm…” “Ne zaman?” diye sordu Leonardo, o da şaşırmıştı. “Üç yıl önce, elimde avucumda olanı kaybetmeden önce… O sıralarda bir koroda şarkı söylüyordum.”Pek çok hayalim vardı. Bir ressam beni İsa’nın yüzü için modellik yapmak üzere davet etmişti…” dedi adam.

Kıssadan hisse;
-İyi ve Kötü’nün yüzü aynıdır… Her şey insanın karşısına ne zaman çıktığına bağlıdır.

Paulo Coelho – Şeytan ve Genç Kadın

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar