Suç ve Şiddet

Eski Zamanlarda Uygulanan En Vahşi İdam Yöntemleri!

Eski Zamanlarda Uygulanan En Vahşi İdam Yöntemleri!

İdam yöntemleri eski zamanlarda bazı uygarlıklar tarafından en vahşi şekilleri ile uygulanmaktaydı. İşte okuduğunuz zaman sizi sizden alacak birbirinden ürkütücü bazı idam yöntemleri;

1. Böceklere Yedirme;

Hemen değil de yavaş yavaş öldüren bu idam şeklinde mahkumun üzerine bal, süt ve şekerli yiyecekler sürülür, dökülür. Daha sonra bir sandala sıkıca bağlanan mahkum sürüngen hayvanların ve haşerelerin bolca bulunduğu bir bataklığa bırakılır. Burada böcekler ve sürüngenler tarafından yavaş yavaş öldürülür.

2. Pirinç Boğa;

Bu idam yöntemi Antik Yunan zamanında kullanılmıştır. Mahkum boğanın içine kapatılır ve alttan ateş verilir. Boğa sıcaklıktan kızıl renge döner ve mahkumda içinde kızararak ölürdü. Bu vahşi idam yönteminin bir de hikayesini anlatayım; Bu boğayı Agrigento Kenti’nin Yöneticisi Phalaris için yapan kişi, pirinç dökümcüsü Atinalı Perillos’tur.

Perillos bu boğanın boynuzunda yaptığı bir sistemle mahkumun çığlıkları kızmış bir boğanın böğürmesi gibi bir ses çıkarıyordu. Phalaris, Perillos’a içinden bir bağır bakalım, test edelim der ve Perillos içine girdiğinde kapısını kapatır ve boğayı ateşe verir. Phalaris boğayı böylece test etmiş olur, çok gaddar bir yönetici olan Phalaris ayrıca şehri darbe ile ele almıştır.

3. Diri diri yakma;

Hemen hemen tarihin her döneminde ama en çok Orta Çağ’da uygulanmış bir idam yöntemidir. Katolik kilisesinin kurallarına karşı gelen (buna bilimsel görüşler de dahil olmak üzere) veya cadı olmakla suçlanan kişiler egnizisyon mahkemelerinin kararıyla bu idam şekline mahkum edilirdi. Bir direğe bağlanan mahkumun etrafına odunlar dizilir ve ateşe verilirdi.

4. Bambu;

Doğu Asya ve Güney Asya’da bir dönem uygulanan bu idam yönteminde mahkum bambunun ucuna bağlanır. Bambu bitkisi dünyanın en hızlı uzayan bitkisidir, öyle ki günde 90 cm uzar. Bir süre sonra hızla büyüyen bu bitki mahkumu deler geçer.

5. Haşlama;

Bu idam yönteminde irice bir kazanın içi kaynar su veya yağ ile doldurulur daha sonra mahkum içine atılırdı. Bazen de önce mahkum kazanın içine konulur, su veya yağ doldurulur daha sonra alttan ateş ile kazan ısıtılmaya başlanırdı.

6. Kazığa oturtma;

Meşhur bir idam yöntemi olan kazığa oturtma, mahkumun kazığa geçirilmesinden daha acı verici bir idam şeklidir. Kazık önce yağlanır daha sonra mahkum üzerine oturtulur. Kendi ağırlığıyla aşağıya doğru kayan mahkumun içinden geçen kazık mahkumun iç organlarını parçalar.
15. yüzyılda Osmanlı’ya isyan eden III. Vlad (Kazıklı Voyvoda) bu idam yöntemiyle 20.000’den fazla kişiyi acımasızca idam etmiştir.

7. Topla Öldürme;

Hindistan’da 1947 yılına kadar sömürgeciliğe devam eden İngilizler tarafından gerçekleştirilen bu idam yönteminde, kurban topun ağzına bağlanır ve top ateşlenerek kurban paramparça edilirdi. Hatta ”Topun ağzında olmak” deyiminin buradan geldiği söylenmektedir.

8. Ling Chi;

Çinliler bu idam yöntemini yaklaşık 1000 sene boyunca uygulamıştır. Genelde vatan hainlerine veya çok ağır suçlulara uygulanan Ling Chi veya diğer ismiyle ”Binlerce Kesikle Ölüm” cezasına çarptırılan bu kişinin yavaş yavaş sistematik bir şekilde vücudu kesilir. Buradaki amaç mahkuma ölmeden önce en fazla acıyı yaşatmaktır. Çin işkencesi bu olsa gerek.

9. Fillere Ezdirme;

Bu idam yöntemi genel olarak Hindistan’da uygulanmıştır. Mahkum bir kaya veya tahta üzerine bağlanır, daha sonra tonlarca ağırlığındaki yetişkin fil suçlunun başına veya göğsüne çıkarılmasıyla mahkum paramparça olurdu.

10. Atlarla parçalama;

Mahkum bir masa üzerine yatırılır, iki eli ve iki ayağı halatlarla bağlanır bu halatların diğer ucu da atlara bağlanır. Atların aynı anda farklı yönlere koşmasıyla mahkumun kolları ve bacakları kopar ve 5 ayrı parçaya bölünerek ölürdü.

11. İspanyol Eşeği;

Kazığa oturtmaya benzer bir yöntem olan bu idam şeklinde, önce mahkum üstü sivri ve keskin olan üçgen bir oturağa oturtulur, daha sonra iki ayağına ağırlıklar bağlanır ve böylece mahkum yavaş yavaş ikiye ayrılmaya başlar.

12. Kan Kartalı;

Vikingler’in uyguladığı bu idam yönteminde kurban bir platforma yüz üstü yaslanır. İdamı gerçekleştirecek kişi keskin bir alet ile sırtından derin kesiklerle kartal figürü oyar. Daha sonra ellerini kurbanın içinden geçirerek kaburga kemiklerini tek tek ters çevirir.

Böylece kanatları açmış kanlı bir kartal görüntüsü oluşur. En son işlem olarak da kurbanın akciğerlerini sırtın açılmış kısmından sökülüp, kurbanın omuzlarına konulur.
Ayrıca Vikings dizisinde böyle bir sahne yer alıyor.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar