Ülkelere Dair

Eyfel Kulesi Hakkında İlginç 8 Bilgi!

Eyfel Kulesi Hakkında İlginç 8 Bilgi!

Eyfel kulesi tarihi yapı denilemeyecek kadar yakın bir zamanda inşa edilmesine rağmen dünyanın en çok ziyaret alan yapılarından birisidir. İşte Eyfel Kulesi hakkında hazırladığım 8 enteresan bilgi;

1. Hayatını Kaybeden Pilot;

Photo by Associated Newspapers

Leon Collot isimli bir pilot kendini ispatlamak için bunu tehlikeli bir gösteriyle sunmak istedi. Leon, Eyfel Kulesi’nin altından geçmeye karar verdi. Ancak güneşin ışıkları pilotun görüşünü engelleyince olanlar oldu. Leon 1935 yılında uçağının antenleri kuleye çarpınca uçağı düştü ve orada hayatını kaybetti.

2. Dev Reklam;

Bir otomobil markası olan Citroen 1934 yılına kadar 9 yıl boyunca Eyfel Kulesi’nin üzerine yazdıkları marka adıyla Eyfel’i bir pano olarak kullanmış ve en büyük reklam panosu yayınlayan marka olarak da bir rekora imza atmıştı.

3. Kulede Bir Hokkabaz;

13 Ağustos 1949 doğumlu dünyaca meşhur Fransız İp Cambazı Philipe Petit Eyfel Kulesi’nden Challiot Sarayı’na kadar çekilen demir çeliğin üzerinde yaklaşık 700 metre yürümüştür. Binlerce akrobasi gösterisi sunan Philipe bu tehlikeli mesleğine rağmen büyük bir kaza hiçbir zaman yaşamamıştır.

4. Rekor Ziyaret;

Nüfus yoğunluğuna göre saymazsak Çin Seddi’nden sonra dünyanın en fazla ziyaretçi alan yapılarından biri olan Eyfel Kulesi 2010 yılında inşa edildiği günden itibaren 250 milyon ziyaretçi aldıklarını büyük bir etkinlikle kutladı.

5. Gustave Effiel;

Eyfel Kulesi’ni tasarlayan kişinin ismi Gustave Effiel’dir. Aynı zamanda kule isimini tasarımcısı Gustave Effiel’den almıştır. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan Özgürlük Anıtı heykelinin tasarımcısı da yine Gustave Effiel’dir.

6. Hurdalığa Satış;

Victor Lustig isimli dolandırıcı tam iki kez Eyfel Kulesi’ni hurdacılara satmıştır. Bunların dışında başka dolandırıcılıklara da bulaşan Victor nitekim 1943 yılında yakalanarak ABD’deki meşhur hapishane Alcatraz’a gönderilir. Victor Lustig, 14 sene hapis yattıktan sonra 1947 yılında bu hapishanede hayatını kaybeder.

7. Eyfel’e Çıkamayan Hitler;

2. Dünya Savaşı sırasında Paris, Almanya’nın kontrolüne geçer. Fransızlar mutlak mağlubiyetin farkına varmış ve Hitler’in Eyfel Kulesi’ne çıkamaması için asansörlerin kablolarını bilerek kesmişlerdir. Fransızların bu eylemi işe de yaramış, Eyfel Kulesi’nin merdivenlerini göze alamayan Hitler Eyfel’in önünde hatıra fotoğrafı çekmekle yetinmiştir.

8. Ay Yıldız Eyfel;

2016 Avrupa Şampiyonası yani Euro 2016 Fransa’da düzenlenmiştir. Fransa, resmi twitter hesabından anket yaparak en çok destek veren ülke bayrağının renklerini Eyfel Kulesi’nde ışıklandıracağını bildirdi. Böyle bir durumda Türkler geri kalır mı? Kazanan elbette Türkiye oldu ve ilk kez değil tam 3. kez Eyfel kulesi Ay Yıldızlı bayrağımızla ışıklandırıldı.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar