Gizemli BilgilerSuç ve Şiddet

Gerçek Frankenstein Giovanni Aldini ve Deneyleri!

Gerçek Frankenstein Giovanni Aldini ve Deneyleri!

Hepiniz Mary Shelley tarafından 1818 yılında yazılan ünlü korku kitabı Frankenstein romanını bilirsiniz.
Peki birçok filme, çizgi diziye ve hikayeye konu olan bu kitabın konusunun nereden geldiğini biliyor musunuz? İşte Giovanni Aldini ve ilginç hikayesi;

Mary Shelley

Kulağa oldukça şaşırtıcı gelebilir fakat Mary Shelley’in kitabında geçenler aslında bir hayal ürünü değil, yazdıklarını bizzat küçük bir kız iken gerçek hayatında yaşadı. Ona bu kitabı yazdıracak kişi 18. yüzyılın başlarında epeyce ilginç deneyler yapan Giovanni Aldini idi.

Giovanni Aldini kimdir;

Giovanni Aldini henüz daha küçük bir çocukken bilim dünyası ile yakından tanıştı. Bu tanışmayı ona sağlamış kişi ise amcası olan ünlü fizikçi Dr. Luigi Galvani idi. Luigi Galvani birçok hayvan ama özellikle ölü kurbağalar üzerine bir takım çalışmalar yapıyordu. Bir gün yine bu çalışmalarında ölü kurbağalara elektrik akımı verdiğinde kurbağaların bacaklarının seğirdiğini fark etmişti.

Bunun üzerine Galvani sinirleri bağlayan sıvıyı eğer uyarırsa hayatını kaybetmiş birini hayata döndürebileceğine inanmıştı. Amcasının bu deneylerini inceleyen ve ondan ilham alan Giovanni Aldini Bologna Üniversitesi’nde eğitim gördükten sonra burada aynı amcası gibi ilk önce ölü kurbağalar üzerinde bir takım hayata döndürme çalışmaları gerçekleştirdi.

Dr. Luigi Galvani daha sonra hayatını kaybettiğinde yeğeni Giovanni bu deneylerini daha da geliştirmek ve farklı yollar izleyerek birçok çalışmalara imza attı. Aldini kurbağalardan sonra koyun, inek, domuz gibi hayvanlar üzerinde de aynı çalışmaları yaptı.

İnsanlar Üzerinde İlk Deneyleri;

Giovanni Aldini’nin bu deneyleri artık ona yetmemeye başlayınca insan cesetleri üzerinde çalışmalar yapmak istedi. Bunun için denek bulmak adına suçluların infaz edildiği Maggiore Meydanı’na doğru yol aldı. İnfaz gerçekleştikten sonra herkes uzaklaşınca Aldini cesetleri oradan alarak kendi laboratuvarına getiriyordu.

Fakat cesetten kan çekildiği zaman elektrik akımının hiçbir faydası olmuyordu. O dönemlerde İtalya’da idamlar başları kesilerek yapılmaktaydı, İngiltere’de ise suçlular darağacı ile infaz ediliyordu. Bu yüzden Aldini’nin yolu İngiltere’ye düştü ve yeni idam edilecek bir suçlunun cesedini yetkililerden istedi.

Halka Açık Alandaki Deneyi;

Kalabalık içinde gerçekleştireceği bu deneyinde cansız beden George Foster isimli yeni infaz edilen birine aitti ve ceset öldükten sonra Giovanni hemen kontrol çubuklarını deneğe bağladı. Tam da bu sırada ne olduysa oldu, Giovanni elektriği verir vermez cansız beden birden hareket etmeye başladı hatta bir gözü açılıp kapandı. Bunu gören halk korkudan etrafa saçıldı, hatta bir bayan olduğu yerde bayıldı.
Ancak ceset bir süre sonra tekrar hareketsizleşti.

Giovanni Aldini için artık bu son deney olmuştu çünkü Giovanni bu deneyi bir başarısızlık olarak niteledi. Halk arasında bu olay kulaktan kulağa hızlı bir şekilde yayılsa da Giovanni bu deneylerine son noktayı koydu ve bir daha (bilinen) böyle bir deney yapmadı.

Giovanni Aldini’nin İngiltere’de tanıştığı bir kadın arkadaşı vardı ve onun kızı da ileride dünyaca meşhur olacak yazar Mary Shelley’di. Tüm bu olanlara şahit olan bu yazar büyüdüğünde bu olaylardan ilham alarak Frankenstein romanını kaleme aldı…

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar