İlginç Bilgiler

Gerçek Hobbitler Olarak da Tanınan Bir Irk; Pigmeler!

Gerçek Hobbitler Olarak da Tanınan Bir Irk; Pigmeler!

Kimileri onlara gerçek Hobbitler diyor, kimileri ise kısa boylu devler. 1.50’nin altındaki boyları ile dünyanın en kısa insanları Pigmeler;

Ortalama boyları 135 santim olan bu insanlara, Yunancada cüce anlamına gelen Pigme adını Avrupalılar vermiş. Pigmeler, Afrika’nın ve Asya’nın birçok ülkesinde küçük gruplar halinde varlıklarını gösterse de, büyük çoğunluğu yağmur ormanlarında yaşamını sürdürmektedir.

Yaşayış biçimleri;

5 bin yıllık tarihleriyle Afrika’nın en eski yerlilerinden olan Pigmelerin büyük bölümü hala ilk çağlardaki insanlar gibi ilkel bir hayata sahip. Avlanarak ve meyve toplayarak yiyecek ihtiyaçlarını karşılayan bu topluluklar, sürekli yer değiştirdiği için de tarımla pek uğraşmıyor. Ayrıca para da kullanmayan Pigmeler diğer ihtiyaçlarını komşu kabileler ile takas yöntemi ile karşılıyor.

Ancak bu toplulukların bazıları yerleşik hayata geçmiş ve bu kişilere de Bageli deniliyor. Bageliler genel olarak dışarıdan gelen insanlara karşı daha ılımlı bir yaklaşım sergiliyor. Balta girmemiş ormanlarda yerleşik hayat sürmeyen Pigmeler ise genellikle diğer insanlardan uzak kalmayı tercih ediyor.

Pigmelerin büyük çoğunluğunda tek tanrılı bir inanç sistemi hakim; Pigmeler, Komba adında tek bir yaratıcıya inanıyorlar. Fakat Kamerun ülkesinin Makure adındaki bir köyünde yaşamını sürdüren bir Pigme halkı, Katarlı din adamlarının ve Türk sivil toplum kuruluşlarının ziyaretleri ile 2009 yılında İslamiyet’i seçmiş.

Boyları neden kısa;

Bununla alakalı birkaç hipotez öne sürülmüş. Bunlardan bazıları büyüme hormonlarının yeterli salgılanmasına rağmen vücut hücrelerinde bu hormonu tanıyan reseptörlerin eksik olması ve yağmur ormanlarında güneş ışığına az maruz kalmaları nedeniyle D vitamini eksikliğinin kemik gelişimine yol açması olarak görülüyor.

Günümüzde dünyada yaklaşık olarak 120 bin Pigme olduğu bilinse de, çoğu Kongo yağmur ormanlarında yaşayan yaklaşık 600 bin Pigmenin olduğu tahmin ediliyor. Erkeklerin boyları ortalama 140 santim iken, kadınların ortalama boyu 130 santim.

Zulüm, soykırım ve kölelik;

Özellikle 20. yüzyılda sömürgeci devletler tarafından aşağılık ve değersiz kişiler olarak görülen Pigmeler, birçok Avrupalı ve Amerikalı insan tacirleri tarafından eziyet ve işkence görmüştür. Birçok Pigme köle edilmiş, zulme uğramış ve topraklarından koparılarak Avrupa ve Amerika’ya getirilerek insanat bahçelerinde teşhir edilmiştir. Bunlardan en çok bilineni ise Amerika’ya götürülen Ota Benga adlı bir Pigmedir.

İlgili İçerik: ABD’nin Karanlık Yüzü Ota Benga Kimdir!

Bizi takip edin;

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar