Antik Çağlar

Gize Piramitleri Nasıl Yapıldı ve Gizemleri!

Gize Piramitleri Nasıl Yapıldı ve Gizemleri!

Piramit kelimesi eski Yunancada piro-amid kelimelerinden oluşur, anlamı ise ortadaki ateş veya merkezdeki ateş demektir. Mısır’da inşa edilmiş en büyük piramitler Gize Piramitleri olsa da yalnızca onlarla sınırlı değildir, zira Mısır’da 100’den fazla piramit bulunur. Bunlar arasında ilk yapılan piramit ise Firavun Zoser zamanında Mimar İmhotep tarafından yapılan Sakkara Piramidi’dir.

Sakkara Piramidi

Daha sonrasında Firavun Snefru hükümdarlığında basamaklı piramitlerin yerine yüzeyi pürüzsüz piramitler inşa edilmeye başlandı. Tabii ki bu piramitlerin inşası çok daha zordu ve bu yüzden mimarlar tasarım hataları ile karşı karşıya geldi ve eğik piramitler inşa ettiler. Buna en iyi örnek Dashur bölgesinde bulunan Bent Piramidi veya diğer adıyla Eğik Piramit’tir.

Bent Piramidi veya Eğik Piramit

Piramitler nasıl yapıldı;

Nitekim Snefru’nun oğlu Keops (Khufu) babasından ve geçmiş dönem mimarlarından ders alarak, şu an hala ayakta duran, Dünyanın 7 Harikası‘nın ilki ve tek ayakta kalanı, gizemleri bugün hala tam açığa çıkmamış ve günümüzde bile yapılması neredeyse imkansız olan Keops Piramidi’ni (Büyük Piramit) inşa ettirdi.

Tarihin en gizemli yapıları olan piramitlerin yapımına milattan önce 26. yüzyılda başlanmış, yapımında ise taşlardan bile daha sağlam bir harç kullanılmıştır. Taşların koruyucu rolünü üstlenen bu gizemli harç analiz edilip kimyasal bileşeni bilinmesine rağmen bugün aynı harç çoğaltılamıyor.

Keops Piramidi inşa edildiğinde bugünkü görünümü ile çok farklıydı. Piramidin üst tabakası kireç taşından yapılmış kasa taşları ile kaplanmıştı. Güneş ışığının vurması ile mücevherler gibi parlayan piramitler milattan sonra 14. yüzyılda bölgede oluşan depremler ile yıkılan kasa taşları sonucu görkemini bir nebze kaybetti.

İlk zamanlardaki görünümü

Yapım tekniği;

Peki bu yapılar binlerce yıl geçmesine ve birçok deprem yaşamasına rağmen günümüze kadar sağlam bir şekilde nasıl gelebildi?

Piramitlerin yapımında ısı genleşmesi ve depremlerle başa çıkabilecek bir teknik kullanıldı. Bu tekniğin adı “top ve soket tekniği” yani basit bir dille söylemek gerekirse taşlar birbirine geçmeli olarak inşa edildi.

Piramitlerin gizemleri;

Gize Piramitleri Keops, Kefren ve Mikerinos; Orion takım yıldızındaki yan yana 3 yıldız olan Anilam, Alnitak ve Mintaka’ya göre inşa edilmiştir. Hatta en sağda ve en küçük yıldız olan Mintaka’ya benzer şekilde Mikerinos Piramidi de diğer piramitlere göre daha küçük inşa edilmiştir.

Gize Piramitleri

Hatta bu 3 piramidin neden bir simetri üzerinde olmadığı uzunca zaman düşünüldü, ta ki bu gizem keşfedilene kadar. En sağdaki Mikerinos Piramidi birazcık sapma gösterir. Bunun nedeni Mintaka yıldızının da diğer iki yıldıza göre tam olarak düz bir çizgide olmamasıdır.

Keops Piramidi, Dünyanın Yedi Harikası arasında en eski inşa edileni ve günümüze dek bozulmadan ulaşabilmiş tek yapısıdır. Alttaki fotoğrafta solda olan Keops Piramidi yani Büyük Piramit’tir, ortadaki piramit ise Kefren Piramidi’dir. Bir çok sözde ”tarih sitesi” bile bu ikisini karıştırmaktadır. Bunu da eklemek istedim.

Gize Piramitleri (Keops, Kefren ve Mikerinos)

Ayrıca fotoğraflarda ortadaki Kefren Piramidi açı olarak daha uzun gözükse de en uzun olan Keops yani Büyük Piramit’tir. Kefren Piramidi’nin daha uzun görünmesinin bir diğer nedeni ise daha yüksek bir zeminde inşa edilmiş olmasıdır. Uzunluklarına değinmek gerekirse birçok sitede farklı metre uzunlukları verilmiştir. Ben size en doğrusunu ve neden farklı uzunluklarda söylendiklerini açıklayayım.

Keops Piramidi ve diğer piramitler inşa edildikleri zamanlarda yükseklikleri daha uzundu ancak özellikle M.S. 14. yüzyılda oluşan depremler ve çalınan taşlar piramitlerin boylarının bir kısmını kaybetmelerine sebep olmuştur. İlk yapıldıkları zaman ve günümüz uzunlukları şöyledir;

Keops; 146,7 metre yüksekliğinde iken günümüzde 138,8 metre olarak ölçülmüştür.
Kefren; 143,5 metre yüksekliğinde iken günümüzde 136,4 metre olarak ölçülmüştür.
Mikerinos; Bu piramitte fazla değişiklik olmamış ve günümüzde 66,5 metre olarak ölçülmüştür.

Peki piramitler neden Mısır’ın başka şehrinde veya bölgesinde değil de Gize’de inşa edildi?

Çünkü Gize; Toprak üzerinden geçen paralellerin (enlem) ve toprak üzerinden geçen meridyenlerin (boylam) tam ortasındaki çizgilerin kesiştiği yerde yer alır, yani diğer bir deyişle Gize, dünyadaki kara parçasının merkezinde yer alır. İşte tam da burada Keops yani Büyük Piramit inşa edilmiştir.

Işık hızı ve Keops koordinatı;

Gelelim Keops Piramidi’nin koordinatlarının, ışık hızının bir saniyede kat ettiği mesafe ile aynı olma iddiasına. İddia şu; Keops Piramidi’nin koordinatları 29.9792458°N ve ışık hızının saniyedeki hızı 299.792.458 m/s, yani sayılar aynı.

Bu konu üzerinde epey durdum, koordinatları inceledim ve gerçekten de bu iki sayının birbirlerine çok yakın olduğunu gözlemledim. Evet, piramitlerin koordinatları ışık hızının saniyedeki hızı ile neredeyse aynı fakat söylenilenin aksine koordinatların sayısı tamı tamına ışığın hızı ile aynı değil, birazcık da olsa sapma var.

Gerçek;
Işık hızı: 299792458 m/s
Keops koordinatı: 2997917500°N
Bu gizem çok büyük bir tesadüf mü, yoksa hesaplanmış mı onu sizlerin düşüncesine bırakıyorum.

Yeni keşifler;

Dünyada birçok piramit var fakat özellikleriyle Keops Piramidi diğer piramitlerden oldukça farklı. Bunlardan biri de Keops Piramidi’nin dört yüzünün hafifçe içbükey olarak tasarlanmasıdır, yani Keops dünyadaki tek sekiz taraflı piramit. Üstelik bu özellik sadece havadan bakıldığında görülebilmektedir.

Ancak her zaman havadan baktığınızda yine göremiyorsunuz, bunun da belli zamanları var. Peki ne zaman? Sadece ilkbahar ve sonbahar ekinokslarında!
Bu özellik sadece güneşin vurma açısı ve bıraktığı gölgeler ile tespit edilebiliyor. Sekiz taraflı olması ve içbükey tasarımını alttaki görsel ile daha net anlayabilirsiniz.

Diğer kısa bilgiler;

Piramidin içindeki sıcaklık yaz kış aynıdır. 20°C (68°F)

Keops Piramidi’nin ağırlığı 5.955.000 ton olduğu tahmin edilmektedir, bu sayının 100 milyar ile çarpımı dünyanın tahmini ağırlığına eşittir.

Keops Piramidi’nin tabanının çevresi 200 milyar ile çarpıldığında güneşin yarı çapını verir.

Keops Piramidi’nin hacmi bir katrilyon ile çarpıldığında dünyanın hacmini verir.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar