Sıra Dışı Hayatlar

Glenn Cunningham: İlham Veren Bir Başarı Öyküsü!

Glenn Cunningham: İlham Veren Bir Başarı Öyküsü!

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kansas eyaletindeki bir okulda Floyd ve Glenn Cunningham isimli iki kardeş çalışıyordu, onların görevi her sabah okul sınıfındaki sobayı yakmaktı. Soğuk bir günün sabahında bu iki kardeş önce sobayı güzelce temizlediler ve daha sonra içini odunla doldurdular. Kardeşlerden biri bir şişe gazı odunların üstüne döktükten sonra ateşe verdi.

Soba bir anda patladı;

Çocuklar sobayı ateşe verir vermez öyle büyük bir patlama yaşandı ki, eski bina neredeyse sallandı. Patlama sırasında büyük kardeş hemen oracıkta hayatını kaybetti, diğer küçük kardeşin ise bacakları feci şekilde yandı. Daha sonra anlaşıldı ki şişenin içinde benzin varmış. Yaralı çocuğu hemen tedavi altına alan doktor, aileye çocuğun bacaklarının kesilmesi gerektiğini söyledi.

Anne ve baba ise adeta yıkıldı. Zaten bir oğullarını kaybeden aile şimdi de diğer oğulları bacaklarının kesilmesi ile karşı karşıyaydı. Ancak aile küçük çocuklarına olan inancını kaybetmemişlerdi, doktora kesme işleminin bir süreliğine ertelenmesini istediler, çocuklarının tekrar yürüyebileceğine inanıyorlardı ancak bu çok zor bir ihtimaldi.

Bacakları önemli ölçüde zarar görmüştü;

Nitekim küçük çocuğun bacakları kesilmekten vazgeçildi ancak bandajlar açıldığı zaman sağ bacağın diğer bacaktan 6 santim daha kısa olduğu ortaya çıktı. Çocuğun sol ayağındaki parmaklar ise neredeyse yoktu. Fakat genç çocuk kararlıydı; dayanıksız acılarına rağmen, her gün egzersizler yaparak nihayet ilk adımını atmayı başardı. Ailenin mutluluğu ise paha biçilemezdi.

Genç adam azmi ile daha sonra koltuk değneklerinden de kurtulmayı başardı ve yürümeye bir süre sonra da koşmaya bile başladı. Sürekli koştu, koştu, koştu…

Ayakları kesilecek iken ailenin isteği ile kesilmekten vazgeçildiği bacakları ona bir dünya rekoru kazandırdı. Bu genç adam Glenn Cunningham bir zamanlar “Dünyanın En Hızlı İnsanı” olarak tarihe geçti.

Yüzyılın sporcusu unvanı;

Glenn Cunningham

İnsan istediği zaman neleri başarabileceğini gösteren Glenn Cunningham yürüyemeyen bir çocuktan dünyanın en hızlı insanına dönüştü ve bu başarısı ona ”Yüzyılın Sporcusu” unvanını getirdi…

”En uzun yolculuklar bile, tek bir adımla başlar.”

Lao Tzu

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar