Sıra Dışı HayatlarSuç ve Şiddet

Gottfried Knoche: 19. Yüzyılın En Ünlü Mumyacısı!

Gottfried Knoche: 19. Yüzyılın En Ünlü Mumyacısı!

Sizin de bildiğiniz üzere başta Antik Mısır’da ve birçok uygarlıkta uygulanan mumyalama işlemleri ile cesetler yüzlerce hatta binlerce yıl bozulmadan günümüze kadar ulaşabiliyordu. Ancak cesetlerin çürümemesi için organlar alınıyor, çeşitli işlemlerden geçiriliyor ve ceset bazı maddelerle balçıklanıyordu.
Ancak şimdi bahsedeceğimiz bu sıra dışı tıp adamı mumyalama işlemi üzerine dünyadaki en ilginç ve en garip buluşlardan birine imza atmış bulunmakta, hatta bu yönetimi nasıl yaptığı bugün hala bilinmiyor. İşte Gottfried Knoche ve sıra dışı hayatı;

Erken dönem;

Gottfried Knoche

Gottfried Knoche 1813 yılında Almanya’da dünyaya geldi. 1840 yılında Freiburg Üniversitesi Tıp Bölümü’nü bitirdikten sonra bir dönem hastanelerde çalıştı ve daha sonra farklı alanlarda çalışmalar yapabilmek adına Venezuela’ya Almanların çokça bulunduğu La Guaira kentine göç etti.

Bir süre sonra buraya eşini ve kızını getirterek onları asistanı ve hemşiresi olarak yanında çalıştırdı. Knoche, fakir insanları tedavi ettiği için cömert ve hayırsever biri olarak tanınmaya ve sevilmeye başlandı. Ayrıca burada kolera salgınına yakalanmış insanları ve 1859-1863 yılları arasındaki Federal Savaşı’nda yaralanan askerleri gönüllü olarak tedavi ederek insanların saygısını kazandı.

Savaş alanlarında kimliği tespit edilemeyen cesetler üzerinde bir takım çalışmalar yaptı. Dr. Knoche cesedin damarlarına enjekte ettiği bir madde ile cesetlerin çürümesini engellemiş ve organlarını çıkarmadan çok uzun bir süre bozulmadan kalabilmesini sağlamıştı. Dr. Knoche kullandığı bu maddeyi hiçbir zaman açıklamadı.

Kapısında sıra oldular;

Onun bu sıra dışı deneyleri kısa süre içinde herkes tarafından duyulmaya başlandı ve enteresan şekilde insanlar ölen yakınlarını bu doktorun mumyalamasını istedi. Dr. Knoche bu istekleri memnuniyetle kabul etti ve mumyaladığı cesetlere kokular sürüp ve yeni kıyafetlerle giydirerek yakınlarına geri verdi. İnsanlar ise mumyalanmış yakınlarını evlerine koydu, fotoğraflar çekildi ve uzun süre onlarla yaşamaya devam etti.

Knoche, içlerinde önemli isimlerinde bulunduğu birçok cesedi mumyaladı ve onları uzun yıllar boyunca bozulmayan heykellere dönüştürdü. Kullandığı sıvıyı hiçbir zaman açıklamadı ancak sıvının alüminyum klorür bileşiğine dayandığı düşünülmüştür.

Kendini de mumyalattı;

Dr. Knoche ölene kadar mumyalama işlemlerine devam etti ve 2 Ocak 1901 tarihinde 88 yaşında iken hayata veda etti. Öldükten sonra kendisinin de mumyalanmasını isteyen Knoche yardımcılarından Amalie Weismann’a gerekli dozu ayarlayıp teslim etti. Daha sonra doktorun mumyalanmış cesedi Venezuela’da El Avila Milli Parkı’nda bulunan türbeye yerleştirildi.

İlk olarak 1926 yılında bir tıp ekibi tarafından ziyaret edilen türbede Dr. Knoche’un kullandığı madde araştırılmaya başlandı. Daha sonraki yıllarda birçok tıp öğrencisi bu türbede araştırma yapsa da Knoche’un kullandığı sıvı ile ilgili kesin bir sonuca ulaşılamadı.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Yorumlar