Ülkelere Dair

Güneş Batmayan Ülke: Finlandiya Hakkında Bilgiler!

Güneş Batmayan Ülke: Finlandiya Hakkında Bilgiler!

Öncelikle Finlandiya sanıldığı gibi İskandinav ülkesi değildir. İskandinav ülkeleri; Danimarka, İsveç ve Norveç’tir. Finlandiya, İzlanda, Grönland, Faroe Adaları ve Aland Adaları ”Nordik” ülkeleri olarak geçer.

Temel bilgiler;

Finlandiya’da, Kanada kadar olmasa da çok fazla göl bulunmaktadır. Bu ülke sınırları içerisinde yaklaşık 190 bin göl vardır, ayrıca yaklaşık olarak 180 bin civarında ada ve adacığa sahiptir. Ülkenin başkenti Helsinki, aynı zamanda ülkenin en çok turist çeken şehridir. Resmi dili Fince ve İsveççedir ancak nüfusun yüzde 90’ından fazlası Fince dilini konuşur. Fince dili ise Ural-Altay dil ailesine mensuptur ve kelimelerin yapısı ile de Türkçe’ye oldukça benzemektedir. Ülkenin para birimi eurodur.

Saunalar ülkesi;

Finlandiya diğer bir yandan Saunalar Ülkesi olarak bilinir, çünkü 5,5 milyonluk nüfusu olmasına rağmen ülkede 2 milyondan fazla sauna bulunur. Geleneksel bir kültür olan sauna neredeyse tüm evlerde vardır.

Kahvede zirve;

Türkiye’de nasıl çay tüketimi aşırı derecede fazla ise, dünyada da en fazla İskandinav ve Nordik ülkeleri kahve tüketir. Bu ülkeler arasında ise en fazla kahve tüketen ülke Finlandiya’dır. Bir kişi günde ortalama yaklaşık olarak 10 bardak kahve tüketir, bunun en büyük sebebi de -40’lara kadar düşen hava sıcaklıklardır.

Güneş batmayan ülke;

Finlandiya’nın Lapland bölgesinde Midnight Sun olarak bilinen ve yaklaşık 2 ay boyunca devam eden bu doğa olayında güneş hiç batmamaktadır. Gece yarısı görülen güneşi ile dünyadaki en sıra dışı doğa olaylarından birine sahiptir. Tabii bu dönem içinde bölgede birçok festivaller ve etkinlikler yapılır.

Kuzey ışıkları;

Ayrıca yine bu bölge özellikle kış aylarında “Aurora Borealis” olarak bilinen ve herkesin seyretme hayalini kurduğu doğa olayı Kuzey Işıkları’nı çıplak gözle seyredebileceğiniz muhteşem bir manzarayı gözler önüne serer. Finlandiya’da bu doğa olayını Inari, Ivalo, Kakslauttanen, Luosto, Nellim, Nuorgam, Rovaniemi, Saariselkä ve Utsjoki şehirlerinde gözlemlemek mümkündür.

Finlandiya iglo oteller;

Finlandiya iglo evleri ile de meşhurdur, dışarıda kar kıyamet koparken sıcacık şekilde camekan bir mekan içinde elinizde kahveniz ile kar yağışını veya açık havalarda kuzey ışıklarını sıcak yatağınızdan izleyerek uykuya dalabilirsiniz. Ancak kuzey ışıklarını bu iglo evlerden izlemek için kuzey ışıklarının en güzel görünen iglo otellerinden bir oda kiralamanız gerektiğini de ekleyelim ki, sonra pişman olmayın.

İlginç aktiviteler;

Bu ülkede eşi benzeri görülmemiş sıra dışı yarışmalar düzenlenir, bunlardan bazıları; bataklıkta oynanan futbol turnuvası, eş taşıma yarışması, beş dakikada kaç adet sivrisinek yakalanır, Nokia’nın düzenlediği en uzağa telefon fırlatma gibi ve daha bir çoğu.

Nokia demişken, bir zamanlar dünyanın en büyük telefon markası Nokia bu ülkede doğmuştur, fabrika ilk olarak 1865 yılında kağıt hamuru fabrikası olarak açılmıştır. Ayrıca dünyaca meşhur Angry Birds oyunu da bir Finlandiyalı tarafından üretilmiştir.

Kısa bilgiler;

Finlandiya nüfusuna göre geniş bir yüz ölçümüne sahiptir. 5,5 milyonluk nüfusu ile Avrupa’nın kilometre başına en az insan düşen ülkesidir.

Finlandiya’da kumarhaneler yasaldır ve bu kumarhaneler hükumet tarafından kontrol edilir, kumarhaneye kalan para ise hayır kurumlarına devredilir.

Ülkenin milli hayvanı boz ayıdır.

Dünyanın en temiz suyuna sahip ülkelerinden biridir.

Yaşam standartları oldukça yüksek olan Finlandiya eğitim alanında dünyanın en önde gelen ülkelerinden birisidir, ayrıca ülkede okuma-yazma oranı yüzde 97’nin üstündedir.

Lapland Bölgesi’nde Noel Baba’nın resmi olarak kabul edilen evi bulunmaktadır ve 2010 senesinden beri bu ev ziyarete açıktır.

Finlandiya geri dönüşüm konusunda dünyanın en başarılı birkaç ülkesinden biridir.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar