Hikayeler

Hachiko: Sadık Bir Köpeğin Duygulandıran Hikayesi!

Tokyo Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde görev yapan Profesör Dr. Hidesabura Ueno bir gün sokakta küçük bir köpek yavrusu buldu ve daha sonra da bu tatlı küçük köpeği sahiplenmeye karar verdi. Profesör Ueno bu küçük köpek yavrusuna Japoncada “sekizinci” anlamına gelen Hachiko ismini verdi.

Hachiko’nun Dostluğu;

Safkan Akita cinsi bu beyaz erkek köpek, her sabah üniversiteye gitmek için evden metroya yürüyen sahibi Ueno’ya eşlik etti. Metronun kapısına kadar eşlik eden köpek daha sonra da evine geri döndü.

İşten çıkıp evine giden profesör metronun çıkışında köpeğini kendisini beklerken görünce bu duruma oldukça şaşırdı. Akıllı köpek, birkaç gün sonra profesörün eve dönüş saatini ezberlemiş ve aynı yolu kullanarak metronun önüne gelmişti. O günden sonra tam bir yıl boyunca her sabah sahibini metroya götürmüş ve her akşam iş çıkışında metronun önünde Profesör Ueno’yu karşılamıştı, hiç de saatlerini şaşırmadan.

Umutla Bekledi;

Ancak bir akşam profesör metrodan çıkmadı. Sadık köpeğin gözleri sahibini aradı ve beklemeye devam etti. Oysa Profesör Ueno o gün kalp krizi geçirmiş ve hayata gözlerini yummuştu. Sadık köpek Hachiko ise her akşam sahibinin gelme umudu ile aynı saatte metro çıkışına gelmeyi sürdürdü. Günler, haftalar, aylar ve hatta yıllar geçti. Hachiko tam 9 yıl boyunca her gün aynı saatte Shibuya istasyonunun kapısına gitti. Nitekim Hachiko 1935 yılında 11 yaşında iken metro kapısında hayatını kaybetti.

Hachiko Çıkışı

Bugün Tokyo’ya gidenlerin Shibuya istasyonunun kapısında karşılaştığı köpek heykeli Hachiko’nun heykelidir. Japonlar 2. Dünya Savaşı‘ndan sonra da bu sadık köpeğin dostluğunu unutmadılar ve savaş sırasında zarar gören heykelin yerine 1948 yılında yenisini diktiler.

Bugün Shibuya istasyonunun o çıkış bölümü Hachiko çıkışı olarak bilinir ve Tokyo halkının en önemli buluşma noktalarından biridir.

Uyarlanan Filmler;

Hachiko: Bir Köpeğin Hikayesi

Sadık köpek Hachiko’nun hayatını anlatan 2 tane de film çekilmiştir. Bunlardan biri 1987 yapımı bir Japon filmidir, diğeri ise 2009 yılında çekilen Hollywood filmidir. 2009 yılında vizyona giren ve baş rolünde Richard Gere’nin olduğu ”Hachiko: Bir Köpeğin Hikayesi” filmini şiddetle tavsiye ederiz. İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler…

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar