Hikayeler

Haluk Levent’in Kendi Ağzından Elfida’nın Hikayesi!

Haluk Levent’in Kendi Ağzından Elfida’nın Hikayesi!

Türkiye’de şarkıcılıktan sanatçılığa o büyük adımı atan ender kişilerden biridir Haluk Levent. Birçok şarkı sözlerinin altında derin anlamlar yatmaktadır, ancak bu değerli şarkıların arasında en dokunaklı olan ise şüphesiz Elfida şarkısının hikayesidir. İşte Elfida’nın hikayesi;

Haluk Levent bu hikayeden Uğur Dündar’ın sunduğu Halk Arenası isimli programda bahsediyor. Programda Haluk Levent’in de içinde bulunduğu iyilik ve yardım derneği olan Ahbap’tan bahsedilirken Murat Çelik isimli birisi bir tweet atıyor ve tweette ”Haluk Bey benim kızım için çok uğraştı, ama biricik Elfida’mızı kaybettik.” Bunun üzerine Elfida’nın hikayesi Haluk Levent’in kendi ağzından şöyle aktarılıyor;

Haluk Levent

Haluk Levent:

”Elfida sonradan verilmiş bir isim, aslında 10 yaşındaki küçük kızımızın ismi Beyza Nur ve pankreas tarafından bir rahatsızlığı vardı, kanserdi, kemoterapi görüyordu ve durumu hiç iyi değildi. Biz de uğraşıyoruz Beyza için fakat doktorlar bana ”Haluk Bey, bu kızı gözden çıkartmanız lazım, yani gözden çıkartın” dedi.

Çok fazla üzüldüm ve akşamında oturuyorum, yanımda şu an Ahbap’ın genel başkan yardımcısı Emrah Aydoğdu var, kendisi de müzisyendir, ona bahsettim böyle oldu, böyle söylediler diye. Emrah da bana ”Elfida mı o?” dedi, ben tabii anlamadım, ”Elfida derken”?

Bana Elfida’nın eski Osmanlı’da gözden çıkarılan kişilere denilen bir kelime olduğunu söyledi. İşte orada beraber yazmaya başladık sözleri. Sözlerin genelde bir kadına söylendiği sanılır ancak küçük bir kız için yazılmıştı o sözler.

Beyza’ya yazdık;

Beyzanur

Biz şarkıyı besteledik, arada sırada Beyza’ya söylüyordum şarkıyı, yeni yaptım diye fakat Beyza ona söylediğimi, kendisinin Elfida olduğunu bilmiyor. Sözlerde ”Elfida, bir belalı başımsın, Elfida beni fark etme sakın…” Buradaki fark etme kelimesi aslında ”terk etme” fakat belki öleceğini anlar diye orayı fark etme olarak değiştirdim ve öyle de kaldı.

Daha sonra ”Omzumda iz bırakma, yüküm dünyaya yakın.” Buradaki anlam da, o sıralar zaten borç harç içindeyim, kötü zamanlarım, çok derdim var, yüküm yani derdim dünyaya yakın, bir de sen iz bırakma omzumda, demekti.

Vefatından sonra;

Beyzanur’un mezar taşı

Velhasıl bir, bir buçuk sene uğraştığımız Beyza kızımız hayatını kaybetti. Hayatını kaybettiği gün ise çok enteresandır. O zamanlar Cerrahpaşa Hastanesi’nde kalıyor Beyza. Oradaki çalışan hemşirelere, personellere Beyza’ya iyi baksınlar, ilgilensinler diye Bakırköy’de ücretsiz konser veriyorum, o gece konser gecesi Beyza hayatını kaybetti.

Beyza’yı kaybettik, o melek oldu, şu an bizi izliyor. Fakat bu hikayenin güzel bir sonu da vardır. Beyza’nın babasına ”Bir çocuk yapın, o çocukta kız çocuğu olsun.” dedim. Bir sene sonra Murat beni aradı, dedi ”Abi bir kızımız olacak.” o kızımıza da Elfida ismini verdiler. Ablasının ismini aldı…

Bu hikayeyi bizimle paylaşan Haluk Levent abimize ve bu güzel yüreği için sonsuz teşekkür ediyoruz. Haluk Levent bizimle bu hikayeyi paylaştı ancak bilmediğimiz çok güzel iyilikleri daha var. Gerçek sanatçı olabilmek, örnek olabilmek kolay iş değildir.

Ömründe, bahtında açık olsun Haluk Levent!

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar