Hayvanlar Alemi

Hayvanlar Aleminin En Fedakar Annesi: Ahtapotlar!

Hayvanlar Aleminin En Fedakar Annesi: Ahtapotlar!

Annelik duygusunun neden kutsal olduğunu anlamak için sanırım önce bir annelik duygusunu yaşamak gerek. Erkekler bu duyguyu tatmadıkları ve yalnızca tahmin edebildikleri için annelerin kıymetini de tam anlamıyla bilemiyorlar. Annelik gibi kutsal bir duyguyu insanların yanı sıra çoğu hayvanda da görmekteyiz. Bu içerikte ise anne ahtapotlar hakkında ve fedakarlıklarından bahsedeceğiz…

Çiftleşmeden sonra;

Erkek ahtapotlar çiftleştikten sonra artık ömürlerinin son günlerini yaşarlar. Üreme sonrası çok hızlı hücre yaşlanmasına maruz kalan erkek ahtapotlar çiftleşmeden yaklaşık bir iki hafta, en geç bir iki ay sonra ölürler.

Dişi olanlar ise çiftleşmeden yaklaşık kırk gün sonra özenle seçtiği bir kovuk içine yerleşerek on bin ile yetmiş bin arasında döllenmiş yumurtalarını kayalara bir bir asar.

Ahtapot yumurtaları

Daha sonra anne ahtapot, yumurtalar çatlayana kadar yavrularının yanı başlarında kalarak, yaklaşık 5 ay boyunca onlara bekçilik yaparlar. Bu süre bazı bölgelerde, fakat özellikle soğuk sularda daha fazla da sürebilmektedir. Anne ahtapot bu süre zarfında yumurtalara devamlı su pompalayarak onların temiz kalmasını sağlar, aksi takdirde ise yumurtaların çoğu çatlamaz.

Üstelik anne ahtapot bu süre içinde beslenmek için avlanmaya gitmesi gitmez, yani yavrularının başlarına bir şey gelmemesi için onları bir an olsun bile terk etmez.

Peki açlığa ne kadar dayanabilirler?

İşte ilginç olan şey de burada başlıyor. Ahtapotlar çok uzun süre aç kalmaya dayanabilen canlılar değillerdir. Fakat aç kalmalarına rağmen yavrularını terk etmeyen ahtapotlar ucunda ölüm olduklarını bile bile yumurtalarının, yavrularının başında beklemeye devam eder.

Eğer ki, ahtapot açlıktan ölmek üzere ise ve yumurtalar hala çatlamamışsa, çok ilginç bir duruma başvurur. Anne ahtapot kendi kollarını yemeye başlar ve böylece ölümlerini biraz daha ertelerler. Nitekim yumurtalar çatladığında yavrular dünyaya merhaba derken anne ahtapot ise beslenme yetersizliğinden dolayı kısa süre içinde hayatını kaybeder ve bu nedendir ki, hiçbir anne ahtapot yavrularının büyüdüğünü de göremez…

Doğanın en ilgi çekici olaylarından biri olan bu durum, anneliğin ne kadar kutsal ve ne kadar farklı bir duygu olduğunu da gözler önüne serer.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Benzer İçerikler;

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar