İlginç Bilgiler

Hazır Cevaplığı ile Ününe Ün Katmış Pablo Picasso!

HAZIR CEVAPLIĞI İLE ÜNÜNE ÜN KATMIŞ PABLO PİCASSO!

“Küçüklüğümde annem bana devamlı şunları söylerdi: ‘Eğer asker olacaksan general olacaksın, rahip olacaksan Papalığa yükseleceksin.’ Ama ben ressam oldum ve Pablo Picasso olarak kaldım.”

Pablo Picasso 20. yüzyılın en önemli ressamlarından biridir, resimleri kadar hazır cevapları ile de kendinden söz ettiren Pablo Picasso’nun derlediğimiz bir kaç diyaloğu ve sivri zekası;

Hayır Siz Yaptınız!

Pablo Picasso’nun İspanya İç Savaşı sırasında Nazi Almanyası’nın 26 Nisan 1937 tarihinde Guernica şehrine atılan 28 bombanın etkisini ve o zulmü anlatan Guernica eserini inceleyen bir Alman General sorar.
“Bu resmi siz mi yaptınız?”
Picasso’nun cevabı ise oldukça manidardır:
“Hayır siz yaptınız.”

Restoran Anısı;

Pablo Picasso, Paris’te gittiği bir restoranda yemek sırasında kağıda bir şeyler karalar. Garson hesabı getirdiğinde garsona çizimi uzatır. Garson: “Ama efendim imzanızı atmamışsınız” der.
Picasso: “Sadece bir akşam yemeği yedik, restoranı satın almayacağız.” der.

Çünkü Bir Resim;

Picasso kendi tarzıyla bir balık resmi çizmiştir. Sergide resmi gören birisi; ”Fakat bu balığa hiç benzemiyor.” der. Picasso’nun cevabı ise: ”Zaten o balık değil, bir resim.” olur.

Fazla Yassı Değil mi?

Yine sergide adamın biri; ”Neden resimlerinizi gerçekte oldukları gibi yapmıyorsunuz?’‘ der. Picasso: ”Gerçekte derken, biraz açıklayabilir misiniz?”
Adam, cüzdanından eşinin fotoğrafını çıkartıp gösterir.
Picasso: ”Sizce de eşiniz fazla yassı ve küçük görünmüyor mu?” der.

Ufak Tefek Ödemeler;

Pablo Picasso, 10-20 dolar civarındaki küçük ödemeler için nakit değil de çekle ödeme yaparmış. Bunun nedeni de, çeklerin üzerinde imzası olduğu için hiç kimsenin gidip bu çekleri bozdurmadığını fark etmesiymiş.

Reddettiği Ödül;

Rus sosyalist devrimci ve politikacı Lenin, Pablo Picasso’ya bir nişan vermek istemiş. Pablo Picasso ise bu ödülü reddederek; ”Bu yaştan sonra bana bu ödülü vereceksiniz de ne fark edecek. Bari genç, yetenekli bir ressama verin ki, önü açılsın.” demiştir.

Artı İki Dakika;

Picasso bir gün bir restorana gider. Garsonlardan biri; “Efendim hatıra olarak bana bir şeyler çizebilir misiniz? Çocuklarıma, torunlarıma gösteririm.” der.
Pablo Picasso hemen bir şeyler karalar, imzalar ve uzatır.
Garson, teşekkür ederek; ”Bu benim için çok değerli… ” derken, Picasso lafını keser ve; “Evet, gerçekten de öyle. O elindeki çizim tam 100 bin dolar” der.
Garson, dehşete kapılmış bir halde, ”Ancak efendim, bu çizimi yapmanız neredeyse 2 dakika bile sürmedi, bu kadar pahalı nasıl olabilir?” diye sorar.
Ve Picasso o unutulmaz cevabı verir. ”2 dakika değil. 60 yıl artı 2 dakika…”

Picasso Farkı;

Adamın biri Picasso’ya şöyle der: ”Renkleri birbirine karıştırmaktan ve iç içe geçmiş çizgiler yapmaktan başka resim yeteneğiniz yok gibi.” Picasso bunun üzerine fırçasını alır ve yere bir buğday tanesi resmi çizer. O kadar gerçekçi olur ki, bir tavuk gelir ve buğdayı gagalamaya başlar. Adam şaşkına dönmüş şekilde Picasso’ya: ”Bu kadar harika resimler yapabiliyorken neden bu garip resimleri yapmakta ısrarlısınız?” Picasso şöyle yanıtlar: ”Çünkü ben resimlerimi tavuklara yapmıyorum… ”

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Yorumlar