BiyografiSıra Dışı Hayatlar

Helen Keller: Black Filminin Gerçek Kahramanı!

Bugün oldukça farklı bir hayat hikayesinden bahsedeceğiz. Ancak okumaya başlamadan önce kendinizi doğduğunuzdan itibaren kör, sağır ve dilsiz olarak hayal edin. Gerçi bunu hayal etmek bile oldukça zor; karanlık, sessiz ve boşlukta bir yaşam…
İşte Helen Keller ve ilham verici hayat hikayesi;

Helen Keller’ın çocukluğu;

17 Haziran 1880 tarihinde Alabama kırsalında küçük bir kasaba olan Tuscumbia’da, Yüzbaşı Arthur Keller ve Kate Keller’ın sağlıklı bir kızları olarak dünyaya gelen Helen Keller, 19 aylık iken geçirdiği bir ateşli hastalık sonucu görme ve işitme duyularını kaybetmiş. Çocukluğunda huysuz ve bakımı çok zahmetli bir çocuk haline gelen Helen’ın ailesi çok zor durumlara düşmüştü. Kendisine ne bir şey öğretilebiliyor, ne de bir şey anlatılabiliyordu. Helen ise evde kazalar çıkarıyor, sürekli bir yerlere çarpıyor, bu yüzden devamlı canı yanıyor, haliyle de yapacağı tek şey olarak etrafına saldırıyordu.

Kate Keller ve Helen Keller

Helen 6 yaşında iken ise, Charles Dickens’in Amerikan Notları adlı eserini okuyan annesi Kate Keller, başka bir kör ve sağır çocuk olan Laura Bridgman için yapılanlardan oldukça etkilenmişti. Bunun üzerine Baltimore’da bir uzman doktorla görüşmeye gittiğinde Helen’ın bir daha asla görme ve duyma yetilerine kavuşamayacağı bilgisi teyit edilmişti. Ancak doktor çocuğun eğitilebileceğini, bunun için aileye sağır çocuklar ile çalışan bir uzmanla görüşmelerini önerdi.

Hayatını değiştiren öğretmen;

Böylece Helen’in ebeveynleri Graham Bell ile temas kurdular. Graham Bell’in sağır çocukları eğitme konusunda çalışmaları da vardı ve aileye Massachusetts Sağırlar Evi ile görüşerek bir öğretmen bulabileceklerini söyledi. Böylece Helen’ın ailesi efsane öğretmen Anne Sullivan ile tanıştı. Kendisinin de görme yeteneği az olan ve çalıştığı kurumda eğitim almış olan Anne Sullivan Helen’a, imkansız gibi görülse de okuma yazmayı, iletişim kurabilmeyi öğretti ve üstelik eğitim almasını dahi sağladı. Helen’ın öğrenmeye başlaması yaşamının ilk 19 ayında zihninde yer etmiş “su” sözcüğünden yola çıkılarak başladı.

Helen Keller ve Anne Sullivan

Öğretmeni Anne Sullivan, Helen’ı bir su pompasının yanına götürüp elini oraya tutmuş ve hemen ardından diğer eline “su” sözcüğünü yazmıştı. Bu yöntem ile çevresini ve dünyasını anlamaya başlayan Helen, ilk sözcüğü takiben birkaç saat içinde 30 yeni sözcük daha öğrenmeyi başardı. Helen Keller farklı teknikler ile çalışmalarını ilerletmiş ve bir süre sonra birkaç yakınının anlayabileceği sesler çıkarma seviyesine gelmişti. 1904 yılında mezun olduğunda lisans derecesi alan ilk kör-sağır unvanını kazandı. Keller’ın resmi eğitimi burada bitse de pek çok üniversiteden onursal doktora derecesi aldı.

Üniversite yıllarında ”Hayatımın Öyküsü” adını verdiği hayat hikayesini de kaleme aldı. Hem normal hem braille daktilosu ile yazdığı bu kitabı 1902 yılında yayımlamıştır. Çıktığı ilk zamanlarda çok satılmasa da bu kitap, daha sonradan bir klasik halini almış ve 50 farklı dile çevrilmiştir. Sonraki yıllarda yazdığı bu kitap dışında Helen Keller, birçok kitap daha yazmıştır.

Engellerine rağmen başarıları onu dünyanın en etkileyici insanlarından biri haline getirdi. 5 dil bilen, bisiklet, kano ve yelkenli ile gezintiye çıkan, yüzen ve satranç oynayan Helen Keller, ayrıca hayatını engellilere yardımcı olmaya adamış da bir insandır.

Uyarlanan filmler;

Helen Keller’ın hayatı birçok filme uyarlandı, bu filmlerden en meşhuru ise 2005 yılında çekilen Hint yapımı ”Black” filmidir. Helen Keller’ın hayatı ayrıca Türk sinemasında da uyarlanmıştır. Uğur Yücel‘in yönettiği ve rol aldığı filmin başrol oyunculuğunu Beren Saat üstlenmiştir. ”Benim Dünyam’‘ adlı film 2013 yılında vizyona girmiştir.

İlgili İçerik: Dangal filminin gerçek kahramanı Geeta Phogat!

Bakar körler, işiten sağırlar ve konuşan dilsizlerle dolu olan bir dünyada o gören bir kör, duyan bir sağır ve kendini ifade edebilen bir dilsizdi.
Helen Keller

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

1 Yorum

Yorumlar