Sıra Dışı Hayatlar

Hetty Robinson: Guinnes’e Göre En Cimri Kadın!

Hetty Robinson: Guinnes’e Göre En Cimri Kadın!

Hetty Robinson veya Hetty Green olarak ün salmış bu kadın Guinnes Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en cimri kadını olarak biliniyor. Tasarruf etmek genel olarak iyi bir şey olsa da bu kadın bu işi biraz abartmış, hayatını okuduğunuzda; ”Böyle yaşayacağıma onurumla fakir kalırım.” daha iyi diyeceksiniz. İşte Hetty Robinson’ın hayatı;

Hetty Robinson Kimdir;

Amerikalı iş kadını Hetty Robinson ailesinden kalan 12-13 milyon dolarlık servetini borsada katlayarak büyük bir servet kazanmıştır. Öldüğünde 200 milyon dolar gibi büyük bir serveti olan bu kadının borsada kazandığı paralar nedeniyle borsacılar tarafından ”Wall Street Cadısı” lakabı ile anılmaya başlanmış.

Günlük Yaşamı;

Ancak böylesine büyük bir serveti olmasına rağmen adeta evsizler gibi yaşamış, varlık içinde yokluk anlayacağınız. Hetty Robinson sırf ev vergisi ödememek için ucuz pansiyonlarda yaşamış, kıyafetlerini dahi sabun almamak için yıkamamış, asla tamamen giyilemeyecek duruma gelmeden yeni bir elbise almamış. Aldığı zamanlarda ise en ucuz yerlerden ölesiye pazarlık yaparak satın alırmış. Ödediği para ise muhtemelen uzun zaman da aklından çıkmamıştır.

Evlilik Kararı;

Soldan Sağa: Hetty Robinson, Edward Green, Sylvia ve Ned

Hetty Robinson’ın iş kadını olduğunu söylemiştik fakat evi olmayan bir kadının ofisi olması da imkansızdır. Hetty para işlerini genellikle bankalarda hallediyordu. 32 yaşında iken evlenme kararı alan Hetty Robinson kendi gibi zengin olan Edward Henry Green ile evlenmiştir. Uzunca bir zaman evli kalan bu çiftin bir erkek ve bir kız çocuğu olmuştur.

1902 yılında eşi vefat edince iki çocuğu ile birlikte yaşamaya devam eden Hetty Robinson gün geçtikçe kendisinde cimrilik adına bir değişiklik olmamıştır. Bu akıl almaz tutumluluğun en büyük acısını da çocukları yaşamıştır. Isınmak için odun almayan, çocuklarını ucuz kurabiyeler ile besleyen ve çocuklarına her yeri yırtık yama olan elbiseler giydiren bir anneden söz ediyoruz. Fakat en acısını ise bacağı kesilen oğlu Ned yaşıyor.

Bacağı Kesilen Oğlu;

Ned Green

Ned Green bir gün bacağı kırılmış ve bu yüzden hastaneye götürülmüştü. Tedavi masraflarını duyan Hetty Robinson itiraz ederek oğlu Ned’i evine getirmiş ve ona şöyle demiştir; ”Seni ben iyileştireceğim.”

Fakat bu kırık tedavi edilmediği için zaman içinde kangrene dönüşmüş ve Ned’in bacağı kesilmek zorunda kalmıştı. Hetty’nin bu cimrilik hastalığının en büyük zorluklarını çocukları uzun bir zaman boyunca yaşadılar.

Hetty Robinson’ın Vefatı;

3 Temmuz 1916 tarihinde Hetty Robinson hayatına veda etti. Ölümü ise yaşayışı ile çok da tezat değildi. Bir gün marketten süt alırken sütün çok pahalı olması nedeniyle market sahibi ile sözlü tartışmaya girmiş ve bu tartışmanın sonucunda kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti.

Çocuklarına Kalan Miras;

Oğlu Ned ve Sylvia Green’e yaklaşık 200 milyon dolar gibi büyük bir servet kalmıştı. Ned Green iş adamı olurken kızı Sylvia Green 1951 yılında vefat edene kadar adeta yaşadıkları günlerin acısını çıkarırcasına annesinden ve kocası öldüğünde kendisine kalan mirası değerli mücevherlere ve yaptığı büyük partilere harcamıştır.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar