Nisan 10, 2019 Japonya'ya Atılan Atom Bombaları Hakkında Bilgiler!

Hiroşima ve Nagazaki’ye Atılan Atom Bombalarının Arka Yüzü!

1941 yılında Japonya, Pearl Harbor’da bulunan Amerikan birliklerine saldırması, ABD’ye bu nükleer silahları kullanabileceğini düşündürdü. Ancak savaşın bile etik değerleri vardı, en önemlisi de masum sivillere bilinçli bir şekilde zarar verilmemesi idi.

Ancak ABD’nin gözü dönmüştü. Takvimler 6 Ağustos 1945’i gösterdiğinde Hiroşima kentine “Little Boy” adıyla adeta bir cehennem bombası atıldı. Bombayı atan pilot Paul W. Tibbets bombayı atmaya gitmeden böyle poz verdi. Daha sonra röportajlarında hiç pişman olmadığını söyleyecekti.

Ancak kana doymak bilmeyen ABD sadece 3 gün sonra yani 9 Ağustos’ta “Fat Man” isimli 2. atom bombasını Japonya‘nın bir başka kenti Nagazaki’ye attı. İnsanlar, bitkiler ve tüm canlılar bombanın ortalama 4000C°’lik yaydığı ısı ile tam anlamıyla buharlaştılar.

Bu bombalar binlerce insanın ölümüne sebep olsa da, hayatta kalanlar için bu daha zordu. Bombaların atılmasından bir kaç gün sonra başlayan çeşitli hastalıklar ile insanlar bir bir ölmeye başladı. Saçları dökülüyor, diş etleri kanıyordu…

Bombaların atılmasından 3 ay geçmemişti ki 100 binden fazla insan bu hastalıklar yüzünden öldü. Radyasyona dayalı hastalıklar yüzünden 5 yıl içinde 100 binden fazla insan daha ölecekti. Tıp bilimi daha önce görülmemiş bu vakalar karşısında çaresiz kalıyordu.

Peki neden Hiroşima ve Nagazaki?

Çünkü daha önce hava saldırılarına uğramamış bu iki şehire atılan atom bombaları genel tahribatı daha iyi gözler önüne serecekti ve bombanın etkisini daha net anlayacaklardı. Yani hedefleri ne bir sanayi ne bir askeri bölge idi…

Hatta öyle ki bu iki şehre atılacak bombaların saatleri bile Japon halkının en çok dışarıda olduğu saatlerde seçilmişti. Nitekim bombalar yarım milyondan fazla insanın canını aldı. Ki buna ek sayısız “Keşke bende ölseydim.” dedirtecek bir çok hastalıklı insan bıraktı geride.

Şunu da eklemek istiyorum. Medya ağı o zamanlar ABD’nin elindeydi ve bombaların atılmasından önce kitleleri manipüle edip; Hiroşima, Nagazaki ve Kokura şehirlerinin bombalanmayacağı yönünde haber servis etmiş, insanlarında güvende olmaları için bu yerlere göç etmesini sağlamıştı.

Hiroşima’ya atılan bombadan sonra 2. bomba Nagazaki şehrine değil, Kokura’ya atılacaktı. Ancak Kokuro üzerindeki yoğun sis rotayı Nagazaki’ye çevirdi ve Nagazaki’ye atılan bombanın üzerinde şu aşağılık yazı yer alıyordu: ”Size bir hediye daha ve Hirohito’ya ikinci öpücük.”
(Hirohito dönemin Japon İmparatoru)

Ve dünyanın yaşanmış en büyük katliamından geriye; Bombanın atıldığı zamanda duran saatler, atom bombasının patladığı esnada ortaya çıkan ‘çok yüksek’ ışıma ve sıcaklık sonucu oluşan insan gölgeleri ve Japon Çocuğun Hikayesi gibi bir çok hüzün dolu hikaye kaldı…

Benzer İçerikler;