Ülkelere Dair

Hollanda Hakkında Genel ve İlginç Bilgiler!

Hollanda Hakkında Genel ve İlginç Bilgiler!

Yel değirmenleri, laleleri, sıra dışı müzeleri, masalsı köyleri, deniz seviyesinin altındaki şehirleri ve alışılmadık yasaları ile ünlü olan Hollanda hakkında temel ve enteresan birkaç bilgi;

Nüfus ve yüz ölçümü;

17 milyonluk bir nüfusu olmasına rağmen yüz ölçümü olarak oldukça küçük olan Hollanda bu açıdan Avrupa’nın kilometre başına en çok insan düşen ülkesi konumundadır. Şöyle ki Hollanda’nın yüz ölçümü, Türkiye’nin en küçük bölgesi olan Güney Doğu Anadolu bölgesinin yüz ölçümünden bile daha küçüktür.
Hollanda’nın başkenti Amsterdam’dır ve bu şehirde yaklaşık 820 bin insan yaşamaktadır, Hollanda’nın diğer önemli şehirleri ise; Rotterdam, Haag, Utrecht ve Eindhoven’dır.

Bisiklet diyarı;

Ülke tam olarak bir bisiklet cenneti, hatta ülkede insandan daha fazla bisiklet vardır. Ortalama her evde en az 3 bisiklet bulunan Hollanda’da yediden yetmişe herkes bisiklet kullanır. Tabii ona göre de özenli bisiklet yolları ve trafik işaretleri yapılmıştır. Yaşam standartları oldukça yüksek Hollanda eğitimli nüfusu ile de dikkat çekmektedir, ülkede okuma yazma oranı ise yüzde 95’in üstündedir.

Lale cenneti;

Lale bahçeleri

Lalenin ana vatanı Orta Asya olması ve 11. yüzyıldan itibaren Anadolu’da üretilmesine rağmen, Kanuni Sultan Süleyman’ın 16. yüzyılda Hollanda kralına lale soğanı hediye etmesinden sonra Hollanda zamanla dünyanın en büyük lale üreticisi olan ülke konumuna yükselmiştir. Yılda ortalama 6 milyar lale üreten Hollanda, hem lale bahçesi manzaraları sayesinde dünyanın dört bir yanından binlerce turist ağırlıyor, hem de ürettiği lalelerin yüzde 85’ini ihraç ederek ekonomisine büyük bir katkı sağlıyor.

Su ülkesi;

Hollandalılar kendi ülkesine Nederland derler, bu kelimenin anlamı ise alçak topraklar anlamına gelmektedir. Çünkü bu ülke topraklarının yüzde 25’i deniz seviyesinin altında bulunuyor. Şehirlerde rakım genel olarak bir kaç metre, yani deniz ile göz gözeler diyebiliriz. Hatta ülkenin en yüksek noktası bile sadece 322 metre ile Vaalserberg isimli bir tepedir. Ülkenin bir kısmı yakın zamanda sular altında kalma tehlikesi ile karşı karşıya, bu yüzden hükumet bu alanda bir takım çalışmalar yapmaktadır. Bu sebeplerden dolayı Hollanda Su Ülkesi olarak da bilinmektedir.

Ekonomi;

Hollanda dünyada peynir üretimi konusunda ilk sıralarda yer alan ülkelerden biridir. Tabii bunu biraz da günde 20 kilogram süt veren Hollanda ineklerine borçludur. Bu inekler dünyanın en fazla süt veren inekleri olma özelliğini taşır. Diğer bir yandan denizcilik, sanayi, bankacılık, lale üretimi ile birlikte tarıma dayalı güçlü bir ekonomiye sahiptir. Hollanda dünyanın en çok ihracat yapan 10 ülkesinden biridir.

İlginç müzeler;

Ülkede binden fazla müze vardır, bunlar arasında zorla çalıştırılmış seks işçilerinin hangi koşullarda çalıştığını anlamak ve empati yapmak için kurulmuş olan müze en ilginç olanlarından biridir. Bu müze haricinde diğer en ilginç olanları ise insan müzesi ve işkence müzeleridir. İşkence müzelerinde ise tarih boyunca farklı devletlerin kullandığı bazı işkence aletleri yer alır. Müzenin içinde ağırlıklı olarak kırmızı ışıklar kullanılmış ve böylece müzeye bir korku havası verilmiştir.

İşkence müzesi

Kısa bilgiler;

2001 yılında eșcinsel evliliği kabul eden ilk ülke olmuştur.

Esrar kullanımı yasaldır.

Milli yemekleri Ringa balığıdır.

İskandinavya ülkelerinden sonra en çok kahve tüketen ülkedir.

Dünyanın en eski milli marşına sahip ülkesidir.

Erkeklerde 1.84, kadınlarda 1.70 ile dünyanın en uzun boy ortalamasına sahip ülkelerinden biridir.

Hollanda’da meşhur olan bir diğer şey ise her yerde göze çarpan yel değirmenleridir.

Mimari yapıları ve masalsı köyleri ile Avrupa’nın en dikkat çekici ülkelerinden birisidir.

Dünyanın en meşhur ressamlarından Van Gogh, Rembrandt ve Jan Vermeer Hollandalıdır.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar