Sıra Dışı Hayatlar

Hugh Glass: Diriliş (Revenant) Filminin Gerçek Kahramanı!

Hugh Glass: Diriliş (Revenant) Filminin Gerçek Kahramanı!

Leonardo Di Caprio’ya en sonunda Oscar ödülünü getiren Revenant (Diriliş) filminin gerçek kahramanı Hugh Glass kimdir ve verdiği yaşam mücadelesi;

Hugh Glass kimdir;

1783 yılında Pennyslyvania’da dünyaya gelen Hugh Glass’ın 1823’de yaşadığı olaydan önceki hayatı hakkında pek fazla bilgi yoktur. Hugh, Amerika’nın batısında vahşi hayvanların kürkü için avcılık yapan bir grubun üyesiydi. Yine avcılık sırasında iki yavru boz ayıya rastlayan Hugh Glass bir anda yavruların annesi tarafından saldırıya uğradı.

Çok ağır yaralıydı;

Hemen yakınlarında olan iki arkadaşı John Fitzgerald ve Jim Bridger Hugh Glass’ın yardımına koştu ve hep birlikte ayıyı öldürmeyi başardılar. Fakat ayı ölene kadar Hugh Glass çok ağır yaralanmıştı. Kafa derisi yırtıldı, bacağı kırıldı, boğazı delindi ve vücudunun birçok yerinde yaralar açıldı, vücudu kanlar içinde paramparça bir haldeydi.

Grubun lideri William Henry Ashley, Hugh Glass’ın kurtulmasının imkansız olduğuna karar verdi, yollarına devam etmek zorundaydılar. Ashley, Hugh Glass’ı bu halde terk etmek yerine iki kişiyi ölene kadar yanında kalmasını ve öldükten sonra Hugh Glass’ı gömerek tekrar gruba yetişmelerini istedi.

Ölüme terk edildi;

Bu iş için kimin gönüllü olacağını sorduğunda Hugh Glass’ın ayıyı öldürmeye yardım ettiği John Fitzgerald ve Jim Bridger gönüllü oldular. Grup daha sonra yoluna devam eder fakat aradan bir iki gün geçtikten sonra gönüllüler hala hayatta kalmaya devam eden Hugh Glass’ı terk etme kararı alırlar.

Gruba yetişen John ve Jim, Hugh Glass’ın öldüğünü ve onu gömdüklerini söyler. Hugh Glass ise uzun bir yolculuğun kendisini beklediğini bilerek güç kazanmaya çalışır. Kendisini bekleyen yaklaşık 400 kilometre gibi çok uzun bir yol vardır. Hugh kırık bacağı nedeniyle yolun büyük bir bölümünü sürünerek kat eder. Vücudundaki yaralar kurtçuklarla doludur ve bu kurtçukları kangren olmaması için temizlemez.

İntikam İçin;

Hugh Glass bu zorlu yolculuğunda hayatta kalmak için çok zorlu şartlar atlatır, bulduğu her şeyi yer ve nehir boyunca sürünmeye devam eder. Yolda iki kez kızılderililer ile karşılaşır fakat yerliler Hugh Glass’ı bu halde öldürmek istemezler. Yaklaşık 5 ayın sonunda Hugh Glass nihayet Kiowa’ya ulaşır.

Hugh Glass yanında kalan ve sonra onu terk eden arkadaşlarını bulur. Jim henüz 20’li yaşlarda olduğu için onun hayatını bağışlar. John’u bulduğunda ise onun da hayatını bağışlama kararı alır ve kendisinden aldığı silahı ondan geri alır. Hugh Glass intikam için çıktığı bu yolculukta ona güç veren belki de bu intikam duygusuydu. Fakat daha sonra iki gönüllünün ve hatta ekibin lideri Ashley’i öldürmekten vazgeçmiştir.

Ölümü;

Bu olaydan 10 yıl sonra 1833 yılında Yellow Stone Nehri üzerinde yerliler ile karşılaşmış ve iki arkadaşı ile birlikte sırtından aldığı bir ok nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

Hugh Glass’ın hayatı ilk önce 1971 yılında Vahşi Adam (Man in the Wilderness) daha sonra ise 2015 yılında Diriliş (Revenant) filmi ile beyazperdeye uyarlanır. Filmden farklı olarak Hugh Glass’ın bir karısı ve çocuğu yoktur.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar