Biyografi

Hüseyin Özer Kimdir, Hayatı ve Başarı Hikayesi!

Hüseyin Özer Kimdir, Hayatı ve Başarı Hikayesi!

Hüseyin Özer tam anlamıyla dibi görmüş kişilerden biri, ancak yaşadığı birçok engele rağmen azmi ona başarıyı da getirmiş. Bugün Londra’da lokantalar zincirinin sahibi ve Türk yemeği denildiğinde akla ilk onun mekanı Sofra geliyor. İşte Hüseyin Özer’in hayat hikayesi;

Çocukluğu;

Hüseyin Özer 1949 yılında Tokat’ın Reşadiye ilçesine bağlı bir köyde dünyaya gelmiş. Doğumundan kısa bir süre sonra anne ve babası ayrılınca, babasının yanında kalmaya başlamış fakat üvey annesi Hüseyin’i kabul etmemiş.

Daha sonra babası Hüseyin’i bir çobanın yanına çalışmak için vermiş ve karın tokluğuna keçi gütmeye başlamış. Hiç okula gitmeyen Hüseyin Özer okuma yazmayı da keçi güderken yanında çalıştığı Celal Emmi’den öğrendiğini, kayalara kömürle yazılar yazarak öğrendiğini söylüyor.
Hüseyin Özer’in annesi ise Hüseyin’e, babasının bir başka evlilik yaptığı ve Hüseyin’i evinden gönderdiği için babasını öldürmesi gerektiğini ve bunun için Ankara’ya gidip çalışarak silah alması gerektiğini söylemiş.

Hüseyin Özer bu sebeple Ankara’ya gittiğinde sadece 11 yaşındaymış ve gittiği ilk zamanlarda hiç kimse tarafından daha çok küçük diye işe alınmamış ve Ulus’ta çakmak taşı ve gaz satarak bir tuvalette yatıp kalkmaya başlamış.
Hüseyin Özer: “O tuvalet çok güzeldi, çünkü yatacak yerim vardı. Minnettarım ben o tuvalete. Günde 75 kuruş para kazanıyordum ve bir ciğerciyle anlaştım, o parayla günde tek öğün ciğer yiyordum, orada hiç köfte yiyemedim.” diyor.

Abisi Tarafından Zehirlendi;

Ayrıca Ankara’ya gelmeden öz abisi tarafından zehirlenmeye çalışılmış Hüseyin, o anısını da şöyle anlatıyor; ”Annem tarafından ve dayı tarafından bana tarla kalıyor, bu yüzden ölmem lazımmış. Ağabeyim zehirli incir verdi bana. Tadı değişik olunca yemedim tükürdüm onu. O gün çok güzel bir gündü, zehirlendim diye herkes bana bohçasını açtı, o gün çok güzel yemek yedim. Zehirlendiğim gün çok güzel bir gündü.”
Bu sözlerinden Hüseyin’in çocuklukta ne denli zor günler geçirdiğini ve ne kadar saf yürekli bir insan olduğunu anlamak mümkün.

Hüseyin Özer Ankara’da iken biraz para biriktirmeyi başardıktan sonra rotasını İstanbul’a çeviriyor. İsmetpaşa’da bir meyhanede iş bulduktan sonra artık kendisinin para kazandığını ve artık bir ev kiralayabileceğini düşünüyor. Ancak bir kadın Hüseyin’e bu parayla ancak kömürlük tutulabilirsin demiş ve o kömürlüğü tuttuktan sonra hayatının en önemli kararlarını bu kömürlükte verdiğini söylüyor.

Londra Macerası;

Özer o kömürlükte İngilizce öğrenmeye karar vermiş ve İstanbul’da tanıştığı emekli bir albaydan belli bir ücret karşılığında haftada iki sefer ders almaya başlamış. Bir süre sonra ise dönüş bileti olmaksızın 21 yaşında İngiltere’ye gitmeye karar vermiş. Londra’da bir kebapçıda iş bulan Hüseyin Özer; ”Dükkanın bodrumunda yatıyordum ve oradaki alafranga tuvalette nasıl yıkanılırsa öyle yıkandım.” diyor.

3,5-4 sene sonra bir arkadaşıyla ortak ilk lokantasını açmış. Bu lokantadan sonra eski çalıştığı ve sonradan kapanmış olan dükkanı da satın alan Hüseyin Özer; ”Biraz param vardı, bankada yardım etti ve eski patronumdan ısrarla o eski dükkanı satın aldım. Fakat işler yoluna girince, lokantalarda sıra olmaya başlayınca bir takım sıkıntılarda artmaya başladı. Haraç verilmesi gerekiyormuş mafyalara, hiç de başımız kurtulmadı o işlerden. Kendi elemanlarım mafyaların adamı oldu, beni kendi iş yerlerime almadılar, birçok sıkıntılar oldu. Ama ben korkmadım hiçbirinden çünkü korkmak bir işe yaramıyor. Elemanlar müşterileri zehirlemeye başladılar. Müşterilerden şikayetler aldım ve daha bir sürü şey.”

Büyük Başarısı;

Ancak hepsi ile baş eden ve pes etmeyen Hüseyin Özer bugün 7 büyük lokantanın sahibi. İngiltere Kraliyet Ailesi Türk yemeği istediğinde yemekler Sofra’dan getirtiliyor. 2013 yılında Discovery kanalının araştırmasına göre Hüseyin Özer 60 milyon dolar bir servete sahipti. Kendisi hakkında belgeseller çekildi ve ülkemizi İngiltere’de en iyi temsil eden markalardan biri haline geldi. Bunların dışında Hüseyin Özer, kendisi hiç okuyamadığı için birçok öğrenci okutan, hayır işleri yapan ve vakıflar kuran bir iş adamı.

Azmin, başarın ve güzel kalbin için sizi gönülden tebrik ediyoruz Hüseyin Özer!

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar