Hikayeler

İhanetin Öpücüğü Olarak Bilinen Judas’ın Öpücüğü!

İhanetin Öpücüğü Olarak Bilinen Judas’ın Öpücüğü!

Judas’ın Öpücüğü; Hemen üst taraftaki fotoğrafta onu yetiştiren ve ona göz kulak olan boğanın yetiştiricisini görüyorsunuz. Bebekliğinden beri onu büyüten, ona bakan, arkadaşı ve hatta dostu olduğu bu kişi, boğayı para için boğa güreşlerine sattı. Boğanın bu güreşlere satılması boğa için aynı zamanda infaz anlamına gelmekteydi.

Arenada kanlar içinde dehşete kapılan boğa seyirciler arasından bakıcısını tanıdı, ona doğru koşarak uzandı ve dost sandığı bu kişiden kendisini kurtarması için merhamet diledi. Bakıcısı ise boğaya sadece bu öpücüğü verdi. İspanyol medyası ise bu fotoğrafı yayımlayarak bu öpücüğe Judas’ın Öpücüğü ismini verdi.

Judas’ın öpücüğü nereden gelir?

Judas’ın Öpücüğü çok eski zamanlara dayanır, yaklaşık iki bin yıl öncesine.
Son akşam yemeğinde Hz. İsa havarilerine, yakın zamanda içlerinden birinin kendisine ihanet edeceğini söyler. İhanet edecek kişinin adı ise Judas Iscariot’tur. Judas ismi Orta Doğu ve yakın coğrafyada “Yahuda” ismi ile de bilinir. Belli bir zaman geçtikten sonra Judas, Hz. İsa’yı Romalı askerlere yakalatmak için ihanet kararı alır. Fakat Romalı askerler Hz. İsa’nın yüzünü tanımamaktadırlar.

Judas, Romalı askerlere ”Bizi abluka altına aldığınız zaman ben birini öpeceğim, işte o öpeceğim kişi Hz. İsa’dır.” diye daha önceden askerlere söyler. Askerler, Hz. İsa’yı ve aralarında Judas’ın da bulunduğu havarileri bir sokakta kıstırınca Judas, Hz. İsa’nın yanına giderek yanağından öper ve Romalı askerler o anda Hz. İsa’yı yakalarlar.

Judas daha sonra Hz. İsa’ya yaptığı bu ihanet için oldukça pişman olsa da iş işten geçmiştir. Judas’ın öpücüğü işte buradan gelmektedir. İhanetin öpücüğü veya ihanetin adı olarak bilinir. Boğa yetiştiricisinin öpücüğüne de bu yüzden bu isim verilmiştir. Dost sandığı, beraber büyüdüğü kişiden medet uman, merhamet dileyen boğa.

Instagram | Uygulama | YouTube | Destek Ol

Bu Yazıyı Paylaş veya Bir Arkadaşına Gönder;

Yorumlar